Friday's MSHSAA Track & Field Championship Results

For Class 1 and 2 boys and girls competition

JEFFERSON CITY, Mo. - Here are results from Friday's competition at the Missouri State High School Activities Association Track and Field Championships.

Class 2

Boys

Team scores: 1. Lamar 34; 2. (tie) Malden, Monroe City, Prinicipia and College Heights Christian 10; 6. (tie) Linn, Lathrop and Kelly 8; 9. Strafford 7; 10. (tie) Russellville, West Platte and Fair Grove 6; 13. (tie) Crane, Paris and Windsor 4; 16. Pierce City 3.5; 17. (tie) Marceline and Gallatin 3; 19. (tie) Vienna, Liberty-Mountain View, Clark County and South Shelby 2; 23. (tie) Fatima, Maysville and Lutheran: St. Peters 1; 26. Iberia .5.

Triple jump: 1. Romello McCoy, Malden, 46-9 1/4; 2. Dalton Huffman, Kelly, 44-3 3/4; 3. Kyle Cavanaugh, Fair Grove, 43-9 1/2; 4. Landon Compton, Lamar, 43-4 1/4; 5. Zane Lockhart, Paris, 43-3 1/2; 6. Blake Alexander, Strafford, 43-1 1/4; 7. Van Windsor, South Shelby, 42-7 1/2; 8. Darrien Dickey, Iberia, 42-6 1/2.

Pole vault: 1. Austin Cooling, Principia, 13-9; 2. Dakota Saur, Lathrop, 13-6; 3. Austin Smith, Russellville, 13-0; 4. Chase Pennewell, Monroe City, 12-6; 5. Jacob Eden, Strafford, 12-3; 6. Isaac Mattis, Gallatin, 12-0; 7. Justin Hollis, Vienna, 12-0; 8. Mason Taylor, Maysville, 11-6.

Discus: 1. Sam Bailey, Lamar, 170-2; 2. Ben Bailey, Lamar, 162-1; 3. Austin Boice, Lamar, 160-6; 4. Brendan Williams, Monroe City, 154-9; 5. Jacob Fleming, Windsor, 140-2; 6. Logan Deems, Pierce City, 133-1; 7. Brandon Bourgeois, Clark County, 128-7; 8. Zach Woods, Fatima, 127-3.

1,600-meter run: 1. Ryan Beaver, College Heights Christian, 4:20.19; 2. Tyler Rush, Linn, 4:22.09; 3. Spencer Hudson, West Platte, 4:26.04; 4. Drew Buckner, Lamar, 4:26.31; 5. Thomas Chabrecek, Crane, 4:28.12; 6. Austin Moudy, Marceline, 4:28.44; 7. Daylan Quinn, Liberty-Mountain View, 4:28.81; 8. Henry Huff, Lutheran: St. Peters, 4:30.65.

Girls

Team scores: 1. Herculaneum 27; 2. Lutheran: St. Peters 18; 3. Monroe City 13.5; 4. (tie) Brentwood, Clark County and Brookfield 10; 7. Lathrop 9; 8. (tie) Licking and Gallatin 8; 10. (tie) Archie and Penney 7; 12. (tie) Purdy and West Platte 6; 14. (tie) South Callaway and Caruthersville 5.5; 16. (tie) Russellville, Stockton, Maplewood-Richmond Heights and Plato 5; 20. Whitfield 4; 21. Knob Noster 3.5; 22. (tie) St. Elizabeth Academy and Maysville 2.5; 24. (tie) Fatima, Pierce City, Plattsburg and South Shelby 2; 28. (tie) Hermann, Ash Grove, Bishop LeBlond and Crane 1.

Pole vault: 1. Alesa Frey, Brookfield, 11-0; 2. Mackenzie Roney, Herculaneum, 10-0; 3. Kaylynn Harkey, Purdy, 9-9; 4. Taylor Young, Russellville, 9-3; 5. (tie) Kelby Painter, Monroe City, and Bri Gibbs, Knob Noster, 9-3; 7. Emily Ashley, Pierce City, 9-0; 8. Breanna Saur, Lathrop, 9-0.

Discus: 1. Sophia Rivera, Brentwood, 124-4; 2. Vanessa Cook, Licking, 122-1; 3. Paige Larison, West Platte, 120-3; 4. Britney Bell, Maplewood-Richmond Heights, 118-4; 5. Jessica Roberts, Clark County, 113-11; 6. Halie Schaefer, Archie, 113-5; 7. Cassidy Johnson, South Shelby, 111-2; 8. Karina Critten, Ash Grove 106-5.

Long jump: 1. Carly Spalding, Monroe City, 18-11 1/4; 2. Gretchen Mayes, Lathrop, 17-6 1/2; 3. (tie) Hannah Oberdiek, South Callaway, and Tamora Fonda, Caruthersville, 17-2; 5. Elsie Greenwood, Penney, 16-10 1/4; 6. (tie) Lauren Person, St. Elizabeth Academy, and Torri Blythe, Maysville, 16-9; 8. Emma Lander, Crane, 16-7.

4x800-meter relay: 1. Lutheran: St. Peters 9:41.73; 2. Gallatin 9:43.30; 3. Herculaneum 9:54.67; 4. Stockton 9:57.03; 5. Archie 10:01.02; 6. Penney 10:01.77; 7. Fatima 10:03.31; 8. Hermann 10:09.73.

3,200-meter run: 1. Kaitlyn Fischer, Herculaneum, 11:03.04; 2. Courtney Rogers, Lutheran: St. Peters, 11:23.43; 3. Renae Buschling, Clark County, 11:47.95; 4. Lexi McNiel, Plato, 11:51.29; 5. Julie Candau, Whitfield, 11:57.08; 6. Brittani Bishop, Herculaneum, 12:06.42; 7. Ashton Lile, Plattsburg, 12:08.22; Dayle Dickens, Bishop LeBlond, 12:08.80.

Class 1

Boys

Team scores: 1. Rock Port 23; 2. Jasper 19; 3. Worth County 18; 4. Salisbury 10.5; 5. La Plata 10; 6. Wellington-Napoleon 9; 7. New Haven 8; 8. (tie) Humansville and Linn County 7; 10. (tie) King City, Midway and Missouri School for the Deaf 6; 13. Hardin-Central and Albany 5; 15. (tie) Chamois and Glasgow 4; 17. (tie) Braymer and Drexel 3; 19. Union Star 2.5.

Long jump: 1. Eric Duncan, Rock Port, 21-1 3/4; 2. Brady Francis, Salisbury, 21-1 1/2; 3. Nick Jones, Missouri School for the Deaf, 21-0; 4. Andrew Raines, Albany, 20-6; 5. Grant Parman, Worth County, 20-6; 6. Hunter Sturm, Drexel, 20-2 1/2; 7. Jesse Utt, Braymer, 20-1; 8. Mike Spicer, Jasper, 20-1.

Shot put: 1. Jed Kaderly, Jasper, 48-1 3/4; 2. Josh Warner, Worth County, 45-8 1/4; 3. Lane Craven, Worth County, 44-11 3/4; 4. Jacob Beckemeyer, Wellington-Napoleon, 44-3 1/2; 5. Reid Littrell, Glasgow, 44- 1/4; 6. Brett Schaberg, Wellington-Napoleon, 43-9 3/4; 7. Joey Beller, Midway, 43-3 1/2; 8. Keagan Wyatt, Salisbury, 42-4.

High jump: 1. Eric Duncan, Rock Port, 6-8; 2. Mike Spicer, Jasper, 6-7; 3. John Spiking, King City, 6-6; 4. Clif Kugler, Hardin-Central, 6-2; 5. Bobby Zielinski, Midway, 6-2; 6. (tie) Alex Kelly, Union Star, and Austin Francis, Salisbury, 6-2; 8. Justin Willard, Wellington-Napoleon, 6-0.

1,600-meter run: 1. Seth Brown, La Plata, 4:28.86; 2. Seth Schenck, New Haven, 4:30.49; 3. Dakota Shoemaker, Humansville, 4:32.70; 4. Derek Wilson, Linn County, 4:35.47; 5. Clay Nolte, Chamois, 4:36.62; 6. Gage Lemmon, Rock Port, 4:37.25; 7. Ty Stillwell, Linn County, 4:38.98; 8. Jacob Brown, Humansville, 4:39.47.

Girls

Team scores: 1. Salisbury 33; 2. Mound City 18; 3. Chamois 15; 4. (tie) St. Elizabeth and King City 10; 6. (tie) Orrick, McAuley Catholic and Canton 8; 9. (tie) Pattonsburg, New Haven and Polo 6; 12. (tie) North Nodaway, Nodaway-Holt, Wellington-Napoleon and Drexel 5; 16. (tie) Jefferson, North Harrison, Appleton City and Jasper 4; 20. Glasgow 3.5; 21. (tie) Braymer, Silex and Bakersfield 3; 24. (tie) Southwest: Livingston, DeKalb and Lockwood 2.5; 27. (tie) Midway, North Andrew, Slater and Sweet Springs 2; 31. (tie) Norborne, Northwestern: Mendon and Rock Port 1.

High jump: 1. Alison Mehmert, Chamois, 5-3; 2. Sarah Willhite, Salisbury, 5-2; 3. Kelly Warford, Pattonsburg, 5-1; 4. Alysa Lyle, North Nodaway, 5-0; 5. (tie) Madison Coose, Lockwood; Madison Reagan, DeKalb; Sydnee Rounkles, Southwest: Ludlow; and Devyn Yung, Glasgow; 4-10.

Triple jump: 1. Allie Heckemeyer, St. Elizabeth, 34-7 3/4; 2. Samantha Fulte, Orrick, 34-4 1/2; 3. Sarah Willhite, Salisbury, 34-2 1/2; 4. Megan Rosenbohm, Nodaway-Holt, 34-1; 5. Shanna Welch, Jefferson, 33-10; 6. Betsy Minkler, Bakersfield, 33-8 1/2; 7. Shay Babcock, Slater, 33-8; 8. Cheyenne Baxter, Norborne, 33-4.

Shot put: 1. Amber Sleeth, King City, 37-6; 2. Victoria Foley, McAuley Catholic, 37-3; 3. Sammie Jo Copeland, Polo, 36-9 1/2; 4. Madison Thornburg, Wellington-Napoleon, 35-7; 5. Haley Craig, North Harrison, 34-9; 6. Marcie Norton, Silex, 33-10 1/2; 7. Kati Viets, Sweet Springs, 33-10 1/2;8. Mallory Gardner, Northwestern, 33-1.

4x800-meter relay: 1. Salisbury 10:04.26; 2. Mound City 10:20.18; 3. New Haven 10:21.82; 4. Drexel 10:24.32; 5. Jasper 10:25.81; 6. Braymer 10:27.82; 7. Midway 10:30.63; 8. Glasgow 10:36.52.

3,200-meter run: 1. Kendey Eaton, Mound City, 12:04.15; 2. Josie Walsh, Canton, 12:04.78; 3. Amber Linneman, Salisbury, 12:09.03; 4. Autumn Baker, Chamois, 12:24.65; 5. Mikayla Engeman, Appleton City, 12:26.67; 6. Maria Weimer, Salisbury, 12:28.49; 7. Rebekah Todd, North Andrew, 12:29.31; 8. Lacy Kirkland-Larsen, Rock Port, 12:34.47.

Related articles:

Heckemeyer achieves her goal

Another second-place finish at state for Rush

Irvin-Muhammad breaks pair of marks

Icing on the athletic year for Mehmert

Follow Saturday's coverage:

www.mshsaa.org/TFInfoCentral.aspx

News Tribune sports reporters on Twitter at: @NTsports | @adamstillman87 | @tony_hawley | @Brent_Foster | @tjrackers

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Please review our Policies and Procedures before registering or commenting

News Tribune - comments