Lewis and Clark 7th grade results

Sasha Campbell won three events and set a new school record in the long jump to help lead the Lewis and Clark seventh-grade girls track and field team to eight first-place finishes at the Mid-Missouri Meet on Wednesday.

Campbell was victorious in the 100- and 200-meter dashes, and set a new mark by winning the long jump with a leap of 15-6.50.

Kade Garrett won the shot put and discus to lead the Thomas Jefferson seventh-grade boys team, which tallied seven first-place finishes.

Maleek Jackson was a winner in the 100- and 200-meter dashes to lead the Lewis and Clark boys team, which had four first-place finishes.

Team scores were not available. Listed below are the top-eight results from the Thomas Jefferson and Lewis and Clark boys and girls teams.

BOYS

100-meter hurdles: 1. Issac Johnson (TJ), 17.07; 2. Sabien Kent (TJ), 17.50; 3. Ryan Denny (TJ), 19.18; 4. Jordan Bellamy (LC), 19.2; 6. Christian White (LC), 20.02.

100-meter dash: 1. Maleek Jackson (LC), 12.54. 2. Cennth Tucker (TJ), 12.97.

4x200-meter relay: 1. Thomas Jefferson (Tucker, Johnson, Kent and Marcel John), 1:46.65; 2. Lewis and Clark (Devin Roberson, Dylan Bland, Khalil Foster and Caden Smith), 1:58.1.

1,600-meter run: 1. Thomas Nield (TJ), 5:25.13; 2. Benjamin Krause (LC), 5:27.2; 3. Logan Dunlap (TJ), 5:27.51.

4x100-meter relay: 1. Thomas Jefferson (Tucker, Garnett, Kent and Johnson), 51.06; 3. Lewis and Clark (Bland, Roberson, White and Bellamy), 54.48.

400-meter dash: 2. Nield (TJ), 1:01.40; 3. Jackson (LC), 1:02.4; 4. Foster (LC), 1:02.5.

800-meter run: 1. Krause (LC), 2:30.1; 2. Izzak Sochinski (TJ), 2:34.39

200-meter dash: 1. Jackson (LC), 25.31; 3. Damarian Winston (TJ), 26.44.

4x400-meter relay: 2. Lewis and Clark (Foster, Brett Kolb, Bellamy and Krause), 4:37.9.

Pole vault: 2. Smith (LC), 7-6; 3. Ryan Brooks (LC), 7-6; 4. Kolb (LC), 7-6.

Long jump: 1. Kent (TJ), 16-5; 2. Jackson (TJ), 15-11; 3. Jackson (LC), 15-9.

Triple jump: 1. Smith (LC), 34-0; 2. Kent (TJ), 33-6; 6. White (LC), 28-9.

Shot put: 1. Kade Garrett (TJ), 34-5; 5. Noah Jarh (LC), 30-4; 6. Corey Suttle (LC), 29-11.

Discus: 1. Garrett (TJ), 100-9; 2. Roberson (LC), 100-4; 3. Jahr (LC), 100-2; 4. Bland (LC), 89-1.

GIRLS

4x200-meter relay: 1. Thomas Jefferson (Austell Freedom, Tiffany Billiot, Nya Brent-Bowers and Zaryn Kamara), 2:03.92.

75-meter hurdles: 1. Valerie Hurt (LC), 13.56; 3. Brianne Campbell (LC), 13.67.

100-meter dash: 1. Sasha Campbell (LC), 14.05; 2. Hurt (LC), 14.38.

4x100-meter relay: 1. Thomas Jefferson (Freedom, Billiot, Brent-Bowers and Kamara), 57.90.

800-meter run: 2. Lauren Tuck (TJ), 2:54.41.

400-meter dash: 2. Hope Lewis (LC), 1:07.3; 6. Brianne Campbell (LC), 1:10.9.

1,600-meter run: 1. Tuck (TJ), 6:11.93;

200-meter dash: 1. Sasha Campbell (LC), 28.85; 4. Lewis (LC), 32.12.

4x400-meter relay: 1. Lewis and Clark (Hurt, Marshi Barid, Sasha Campbell and Hope), 4:54.3.

Pole vault: 1. Kamara (TJ), 6-6; 4. Hurt (LC), 5-6; 5. Katie Vogel (LC), 5-6; 6. Valerie Holt (LC), 5-6.

High jump: 2. Emily Lynn (LC), 4-0.

Long jump: 1. Sasha Campbell (LC), 15-6.50.

Triple jump: 1. Brianne Campbell (LC), 29-6; 3. Lewis (LC), 28-0.

Shot put: 1. Marshi Barid (LC), 35-3; 3. Carlee Brehe (LC), 34-0; 5. Jamie Davis (LC), 30-3.

Discus: 1. Barid (LC), 82-2; 2. Brehe (LC), 70-11; 3. Teahna Phillips (LC), 68-6.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Please review our Policies and Procedures before registering or commenting

News Tribune - comments