Rhine takes first in four events

OSAGE BEACH — Sara Rhine of Eldon captured four individual events Tuesday to lead area competitors at the School of the Osage Invitational.

Rhine was first in the 100- and 300-meter hurdles as well as the long and high jumps. Maddie Schrivner of Eldon won two events on the girls side — the shot put and the discus.

The Helias Lady Crusaders were first in seven events. Winning as individuals were Gretchen Rauch in the 400-meter dash, Kylie Frank in the 800-meter run, Kaitlyn Shea in the 1,600-meter run and Molly Light in the 3,200-meter run. Helias also won the 4x200-, 4x400- and 4x800-meter relays.

On the boys side, Walker Borghardt of California was the lone double-winner. He was first in the long and triple jumps.

The Helias Crusaders won five events. Josh Woodruff was first in the 200-meter dash, while Jordan Walker won the 400 and Matt Lorang captured the 3,200. Helias also won the 4x200- and 4x400-meter relays.

There were no team scores kept.

Here are the top-eight local finishers in each event:

Team abbreviations: California (C); Eldon (E); Helias (H); School of the Osage (SO).

BOYS

Team abbreviations: California (C); Eldon (E); Helias (H); School of the Osage (SO).

4x800-meter relay: 2. Helias 8:57.29; 4. Verswailles 9:35.60; 5. Eldon 9:37.06; 8. California 10:25.09.

110-meter hurdles: 2. Shane Colonius (H) 17.24; 3. Levi Shinn (E) 17.35; 4. Adam Barb (SO) 17.37; 5. Dylan Norton (C) 17.42; 8. Cameron Reeves (SO) 17.92.

100-meter dash: 3. Walker Borghardt (C) 11.33; 4. Will Simpson (E) 11.34; 5. David Wermuth (SO) 11.58; 6. Kyler Turpin (C) 11.65; 7. Cory Albertson (E) 11.70; 8. A.J. Kendrick (C) 11.78.

4x200-meter relay: 1. Helias (Ryan Tannehill, Jordan Walker, J.C. Szumigala, Josh Woodruff) 1:32.23; 4. School of the Osage 1:38.01; 5. Versailles 1:39.22; 6. California 1:39.43; 7. Eldon 1:39.52;

1,600-meter run: 5. Elliot Kernschield (H) 4:56.38; 6. Evan Block (H) 4:56.60; 7. Adam Burkett (C) 4:58.27; 8. Raine Ryerson (5:03.51.

4x100-meter relay: 2. Versailles 45.45; 4. Eldon 45.93; 5. School of the Osage 46.87; 6. Helias 46.90; 8. California 48.07.

400-meter dash: 1. Walker (H) 51.78; 2. Szumigala (H) 51.90; 4. Dylan Albertson (C) 54.40; 6. Conner George (C) 55.22; 7. Dylan Riley (SO) 55.58.

300-meter hurdles: 2. Shinn (E) 42.36; 3. Colonius (H) 42.43; 4. Norton (C) 43.36; 7. Zach Scheaffer (E) 45.28; 8. David Hansen (V) 46.01.

800-meter run: 2. Wyatt Whitman (SO) 2:04.63; 3. Chandler Luebbert (H) 2:12.93; 4. Ethan Hodges (C) 2:13.34; 5. Ryan Bennett (E) 2:15.22; 6. Burkett (C) 2:16.95.

200-meter dash: 1. Woodruff (H) 22.46; 3. Leelan Scott (SO) 24.03; 4. Simpson (E) 24.09; 5. Turpin (V) 24.10; 6. Kendrick (C) 24.29; 7. Borghardt (C) 24.36; 8. Albertson (E) 24.40.

3,200-meter run: 2. Matt Lorang (H) 10:50.97; 3. Matt Reid (SO) 10:56.24; 4. Block (H) 11:02.85; 6. Bernardo Martinez (E) 11:37.56; 8. Ryerson (C) 12:00.98.

4x400-meter relay: 1. Helias (Tannehill, Szumigala, Walker, Woodruff) 3:30.76; 3. California 3:35.87; 6. Eldon 3:49.47; 7. School of the Osage 3:54.56.

Pole vault: 1. (tie) Zack Lemon (E), Luke Burger (C) and Patrick Koppi (V) 11-6; 4. (tie) Zach Parsons (V) and Allan Burger (C) 11-0; 6. Jason Edwards (SO) 10-6; 7. Tyler Schrimpf (H) 10-6.

High jump: 1. Edwards (SO) 6-0; 2. (tie) Noah Blume (H), Burger (C), Hansen (V) and Turpin (V) 5-10; 6. (tie) Wardell Jeffries (SO) and Wyatt Greenwalt (E) 5-8.

Long jump: 1. Borghardt (C) 21-5.25; 3. Greenwalt (E) 20-4.25; 4. Collin Caywood (H) 20-4.25; 5. Hayden Drace (SO) 19-9.75; 6. Kendrick (C) 19-9.

Triple jump: 1. Borghardt (C) 42-11.75; 2. Ryan Surface (C) 42-1.50; 4. Woodruff (H) 41-10; 5. Gunner Baquet (C) 40-3.75; 6. Drace (SO) 40-1; 8. Greenwalt () 39-6.

Shot put: 1. Nathan Squires (C) 50-10; 2. Sam Smith (SO) 46-6.5; 3. Taylor Sides (E) 44-7; 4. Ramiro Garcia (C) 43-9; 6. Dodge Andersen (V) 43-4; 7. Merlin Phelps (H) 42-4.5; 8. Scott Brannan (SO) 41-4.

Discus: 1. Smith (SO) 138-11; 2. Chaz Kempf (SO) 136-10; 3. Alexx Lewis (C) 133-6; 5. Garcia (C) 129-5; 6. Sides (E) 128-10; 8. Thomas Krighauser (E) 126-0.

GIRLS

4x800-meter relay: 1. Helias (Lydia Linsenbardt, Kaitilyn Shea, Kylie Frank, Allison Wieberg) 10:42.82; 3. Eldon 12:56.78.

100-meter hurdles: 1. Sara Rhine (E) 15.98; 4. Danielle Schrimpf (H) 17.94; 5. Halle Herbert (E) 17.95; 7. Kendall Miller (SO) 18.13; 8. Lizzy Stumpe (H) 18.43.

100-meter dash: 2. Tessa Edgar (V) 13.18; 3. Gretchen Rauch (H) 13.51; 4. Vivion Partridge (E) 13.77; 5. Ellie Wirts (C) 13.78; 6. Sarah Brandon (V) 13.79; 8. Taylor Davidson (SO) 13.84.

4x200-meter relay: 1. Helias (Rauch, Heather Perrey, Baylee Francka, Katy Macy) 1:53.29; 2. Eldon 1:57.47; 4. School of the Osage 1:59.55; 6. California 2:05.46; 7. Versailles 2:09.35.

1,600-meter run: 1. Shea (H) 5:25.56; 4. Kylie Frank (H) 5:52.88; 6. Katie Imhoff (C) 6:08.80; 7. Abrianna Martinez (E) 6:27.19; 8. Laney Porter (C) 6:45.36.

4x100-meter relay: 4. Eldon 54.92; 5. Helias 55.23; 7. School of the Osage 57.00; 8. California 1:00.31.

400-meter dash: 1. Rauch (H) 1:04.74; 2. Francka (H) 1:05.81; 4. Shelby Winters (E) 1:13.81; 5. Hannah Hoxworth (V) 1:14.00; 6. Jayme Bittle (E) 1:16.06; 8 Jackie Gannon (C) 1:18.64.

300-meter hurdles: 1. Rhine (E) 46.97; 5. Jasmine Wells (C) 52.59; 6. Miller (SO) 53.17; 8 Kayla Allison (C) 54.64.

800-meter run: 1. Frank (H) 2:29.53; 4. Julianna Timm (E) 2:36.14; 5. Gabby Hill (SO) 2:39.09; 6. Macy Randolph (H) 2:44.82; 7. Imhoff (C) 2:45.31.

200-meter dash: 1. Wirts (C) 28.15; 2. Macy (H) 28.50; 4. Skylar Webb (SO) 28.95; 6. Luci Francka (H) 29.94; 7. Amy Dyar (E) 30.59; 8. Dani Puckett (SO) 30.98.

3,200-meter run: 1. Molly Light (H) 12:29.21; 2. Hill (SO) 12:31.70; 3. Lanie Hentges (H) 12:38.76; 5. Martinez (E) 13:39.57; 6. Jada Sullens (E) 13:39.72.

4x400-meter relay: 1. Helias (Rauch, Randolph, B. Francka, Frank) 4:20.40; 3. Eldon 4:40.43; 4. California 4:43.86.

Pole vault: 1. Lacy Cotton (SO) 9-0; 2. Megan Jessmon (E) 8-6; 3. Rachel Leffert (E) 8-0; 4. Allison (C) 7-6; 5. (tie) Ila Garber (V) 7-6; 7. McKenzie Keilhoz (H) 7-6; 8. McKenzie Schumer (H) 7-0.

High jump: 1. Rhine (E) 5-9; 2. Jordan Bartlett (SO) 5-4; 4. Edgar (V) 5-0; 5. Jessica Van Eschen (H) 5-0; 6. Sullens (E) 4-10.

Long jump: 1. Rhine (E) 16-9.5; 2. Edgar (V) 15-9.25; 3. Laura Schieber (H) 15-0; 4. Megan Villanueva (H) 14-11.75; 6. Timm (E) 14-5.75.

Triple jump: 2. Keely McCann (SO) 33-0; 3. Van Eschen (H) 32-6.5; 4. Bartlett (SO) 32-4.5; 7. Schieber (H) 31-5; 8. (tie) Timm (E) 30-9.

Shot put: 1. Maddie Scrivner (E) 39-5.5; 2. Izzy Morris (SO) 36-4; 4. Audrey Pickering (C) 34-10; 5. Emma Albertson (33-10; 6. Mary Alex Randolph (H) 31-9; 7. Beth Davis (C) 31-0; 8. Sydney Prater (C) 30-2.

Discus: 1. Scrivner (E) 99-3; 2. Cmaeron Meyer (C) 93-2; 4. Cassidy Roling (H) 87-6; 6. (tie) Mindy Wiederhoft (SO) and Pickering (C) 82-1; 8. Lacy Fitzpatrick (E) 81-8.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Please review our Policies and Procedures before registering or commenting

News Tribune - comments