Chamois’ Nolte wins three events at MSD Relays

FULTON, Mo. — Clay Nolte of Chamois captured three individual events on the boys side while the Russellville claimed girls team honors Thursday at the Missouri School for the Deaf Relays.

Nolte finished first in the 800- (2:11.56), 1,600- (4:48.73) and 3,200-meter (10:55.49) runs as Chamois finished sixth as a team in the 16-team field. Glasgow was first with 81 points.

Russellville finished with 113 points to take the girls title. Russellville teammates Justice Miller and Grace Young each won two events.

Miller was first in the 100- (13.13) and 200-meter (26.86) dashes, while Young won the 1,600- (5:29.43) and 3,200-meter (12:19.16) runs.

Allison Mehmert of Chamois also was a double-winner, taking first in the high jump (5-0) and long jump (14-3). Chamois was fourth among 19 teams with 53 points.

Here are the complete team scores and top-eight finishers for local schools:

BOYS

Team scores: 1. Glasgow 81; 2. Iowa School for the Deaf 74; 3. North Callaway 65; 4. Hermann 58; 5. Russellville 57; 6. Chamois 50; 7. Missouri School for the Deaf 41; 8. (tie) Linn and Paris 36; 10. Missouri Military Academy 27; 11. Wellsville 19; 12. New Franklin 16; 13. Calvary Lutheran 13; 14. Van-Far 10; 15. Jamestown 4; 16. Prairie Home 2.

4x800-meter relay: 1. Russellville (Anthony Bertucci, Matt Fringer, Jamie Porter, Patrick Shirley) 9:20.55; 2. Linn (Chase Jones, Ethan Grellner, Noah Voss, Greg Spillman) 9:32.63; 3. Calvary Lutheran (Grant Depenthol, John Meyer, Todd Rakow, Emmett Spradlin) 10:18.17.

110-meter hurdles: 5. Lucas Kuhn, Chamois, 19.34; 7. Dustin Hill, Russellville, 20.31.

4x200-meter relay: 3. Russellville (Brien Gier, Keegan Ruppel, Coy Bond, Alan Murphy), 1:43.05; 4. Linn (Trevor Nenninger, Tyler Seals, Ethan Oidtman, Greg Spillman), 1:44.08; 5. Chamois (Chris Brandt, Tristen Hilkerbaumer, Kuhn, Dylan Sieg), 1:46.68;

1,600-meter sprint medley relay: 1. Russellville (Jayce Tschirgi, Shriley, Tyler Jowers, Gier), 4:14.45; 4. Chamois (Brian White, Devin Flake, Kenneith Bleigh, Hilkerbaumer), 4:30.00.

1,600-meter run: 1. Clay Nolte, Chamois, 4:48.73; 4. Meyer, Calvary, 5:01.84; 6. Fringer, Russellville, 5:03.68; 7. Jones, Linn, 5:05.35; 8. Austin White, Chamois, 5:07.48.

4x100-meter relay: 7. Chamois (Devin Flake, Chris Brandt, Brian White, Kuhn), 52.78; 8. Calvary Lutheran (Daniel Bollinger, Rakow, Spradlin, James Schanbacher), 52.81.

400-meter dash: 4. Nolte, Chamois, 55.83; 7. Jamie Porter, Russellville, 57.63; 8. Oidtman, Linn, 58.04.

300-meter hurdles: 5. Kuhn, Chamois, 47.24; 8. Anthony Bertucci, Russellville, 50.03.

800-meter run: 1. Nolte, Chamois, 2:11.56; 6. Shirley, Russellville, 2:18.40; 7. Spillman, Linn, 2:18,91; 8. Austin White, Chamois, 2:19.78.

3,200-meter run: 1. Nolte, Chamois, 10:55.49; 2. Fringer, Russellville, 11:04.35; 4. Jones, Linn, 11:15.65; 5. Bertucci, Russellville, 11:17.55; 6. Meyer, Calvary, 11:18,95.

4x400-meter relay: 2. Russellville (Tschirgi, Porter, Gier, Shirley), 3:53.39; 5. Linn (Nenniger, Oidtman, Voss, Spillman), 3:58.93; 6. Chamois (Sieg, A. White, Brandt, B. White), 4:09.19.

Pole vault: 1. Alan Murphy, Russellville, 11-0; 2. Arik Cockrum, Linn, 10-6; 6. Damian Miller, Russellville, 9-0.

High jump: 3. Matt Lee, Linn, 5-4; 4. (tie) Trevor Barbour, Jamestown, 5-4.

Long jump: 6. Barbour, Jamestown, 18-5.5.

Triple jump: 7. Barbour, Jamestown, 37-4.

Shot put: 4. Lee, Linn, 40-2.5; 6. Binggeli, Chamois, 38-9.5.

Discus: 4. Binggeli, Chamois, 103-1; 7. Steven Gunn, Calvary Lutheran, 98-8.

GIRLS

Team scores: 1. Russellville 113; 2. Glasgow 93; 3. New Franklin 82; 4. Chamois 53; 5. North Callaway 49; 6. Linn 39; 7. (tie) Bunceton and Paris 23; 9. (tie) Jamestown and Prairie Home 20; 11. Calvary Lutheran 18; 12. Hermann 17; 13. Wellsville 12; 14. Van-Far 8; 15. Iowa School for the Deaf 6; 16. (tie) The Fulton School at St. Albans and Community R-VI 4; 18. Columbia Independent 3; 19. Missouri School for the Deaf 2.

4x800-meter relay: 2. Russellville (Miranda Hill, Addie Kirchner, Erica Miller, Grace Young) 11:09.76; 7. Linn (Kaylee Niekamp, Haylee McCannon, Lily Hoelscher, Oliva Hunt) 13:46.95.

100-meter hurdles: 1. Mickayla Strother, Jamestown, 17.93; 3. McKendra Fischer, Russellville, 18.98; 6. Samantha Gunn, Calvary Lutheran, 19.73.

100-meter dash: 1. Justice Miller, Russellville, 13.13; 6. Gunn, Calvary, 13.77; 7. (tie) Makayla Koenigsfeld, Linn, and Strother, Jamestown, 13.99.

4x200-meter relay: 1. Russellville (Jordan Barnhart, Miller, Emma Koestner, Young), 1:54.65; 4. Linn (Koenigsfeld, McCannon, Harley Nale, Breanna Molina), 2:06.31; 6. Chamois (Cheyenne Hemeyer, Alison Mehmert, Rebecca Wolz, Mikalah Brandt), 2:09.30.

800-meter sprint medley relay: 2, Russellville (Natalie Benne, Sydney Hiller, Fischer, Koestner), 2L10.07; 5. Jamestown (Strother, Darian Wolfe, Stephanie Birkmann, Alexis Muri) 2:15.19.

1,600-meter run: 1. Young, Russellville, 5:29.43; 2. Autumn Baker, Chamois, 5:52.51; 5. Michaela Nolte, Chamois, 6:06.77.

4x100-meter relay: 4. Russellville (Fischer, Miller, Taylor Young, Hiller), 59.87; 7. Calvary Lutheran (Erin Blochberger, Kelly Rakow, Gunn, Krista Stanford), 1:03.17; 8. Linn (Tisha Brown, Olivia Hunt, Courny Tynes, Kaylee Niekamp), 1:06.08.

400-meter dash: 2. Nale, Linn, 1:06.11; 7. Addie Kirchner, Russellville, 1:09.83.

300-meter hurdles: 2. Gunn, Calvary, 54.13; 3. Strother, Jamestown, 54.30; 8. Brandt, Chamois, 56.81.

800-meter run: 3. Baker, Chamois, 2:43.42; 4. Nolte, Chamois, 2:45.39.

200-meter dash: 1. Miller, Russellville, 26.89; 7. Nale, 29.85.

3,200-meter run: 1. G. Young, Russellville, 12:19.16; 2. Baker, Chamois, 12:47.68; 3. Hill, Russellville, 13:04.44.

4x400-meter relay: 1. Russellville (Barnhart, Kirchner, Koestner, Miller), 4:32.94; 3. Chamois (Hemeyer, Brandt, Baker, Nolte), 4:43.40; 5. Linn (Koenigsfield, McCannon, Nale, Klouzek), 4:56.82.

Pole vault: 1. Taylor Young, Russellville, 9-0; 3. Klouzek, Linn, 7-6; 4. Skye Prince, Linn, 7-0.

High jump: 1. Mehmert, Chamois 5-0; 3. (tie) Jorden Barnhart, Russellville, 4-6; 8. (tie) Hill, Russellville, 4-2.

Long jump: 1. Mehmert, Chamois, 14-3; 8. Taylor Young, Russellville, 13-10.5.

Triple jump: 4. Miller, Russellville, 29-6.75; 5. Strother, Jamestown, 29-6; 6. Kirchner, Russellville, 28-7.25.

Shot put: 1. Carmella Rackers, Linn, 28-6; 2. Kara Wehmeyer, Calvary Lutheran, 28-5.5; 6. Brenna Molina, Linn, 27-5; 7. Rachel Verslues, Russellville, 27-3; Bethanee Plochberg, Russellville, 26-8.

Discus: 4. Molina, Linn, 89-1.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Please review our Policies and Procedures before registering or commenting

News Tribune - comments