Girls Basketball: Missouri high school playoffs

Here are results from Missouri high school girls basketball playoff tournaments.

Class 5 Final Four

AT MIZZOU ARENA, COLUMBIA

THURSDAY, MARCH 8

Semifinal games

Rock Bridge 46, Incarnate Word 43

Blue Springs 43, Fort Zumwalt West 27

FRIDAY, MARCH 9

Third-place game

Incarnate Word 49, Fort Zumwalt West 45

SATURDAY, MARCH 10

Championship game

Rock Bridge 52, Blue Springs 41

Class 4 Final Four

AT MIZZOU ARENA, COLUMBIA

FRIDAY, MARCH 9

Semifinal games

Republic 56, Miller Career Academy 49

Smithville 47, Westminster Christian Academy 37

SATURDAY, MARCH 10

Third-place game

Miller Career Academy 59, Westminster Christian Academy 50

Championship game

Republic 53, Smithville 51

Class 3 Sectionals

WEDNESDAY, MARCH 7

Seymour 73, Central-Seymour 39

Crystal City 46, West County 40

California 41, Hermann 36

Mount Vernon 57, Springfield Catholic 40

Principia 52, Cardinal Ritter 28

Hallsville 47, Bowling Green 35

Stockton 44, St. Pius X: Kansas City 41

Lawson 45, Cameron 40

Class 3 Quarterfinals

SATURDAY, MARCH 10

Seymour 70, Crystal City 56

Mount Vernon 46, California 41

Hallsville 65, Principia 54

Stockton 57, Lawson 47

Class 3 Final Four

THURSDAY, MARCH 15

AT HEARNES CENTER, COLUMBIA

Semifinal games

Seymour (30-0) vs. Mount Vernon (24-7), 3:20 p.m.

Hallsville (25-5) vs. Stockton (23-7, 5 p.m.

FRIDAY, MARCH 16

AT MIZZOU ARENA, COLUMBIA

Third-place game

TBD, 6:40 p.m.

SATURDAY, MARCH 17

AT MIZZOU ARENA, COLUMBIA

Championship game

TBD, 6:50 p.m.

Class 2 Sectionals

WEDNESDAY, MARCH 7

South Pemicost 59, Neelyville 58

New Haven 49, Meadow Heights 48

Crocker 63, Fordland 46

Marionville 53, Purdy 47

Clopton 58, Milan 43

Harrisburg 55, Windsor 15

Wellington-Napoleon 55, Archie 44

North PLatte 47, Maysville 37

Class 2 Quarterfinals

SATURDAY, MARCH 3

New Haven 48, South Pemiscot 42

Marionville 57, Crocker 52 (OT)

Harrisburg 55, Clopton 40

North Platte 46, Wellington-Napoleon 31

Class 2 Final Four

AT MIZZOU ARENA, COLUMBIA

THURSDAY, MARCH 15

Semifinal games

New Haven (17-12) vs. Marionville (21-10), noon

Harrisburg (27-2) vs. North Platte (26-3), 1:40 p.m.

FRIDAY, MARCH 16

Third-place game

TBD, noon

SATURDAY, MARCH 17

Championship game

TBD, 11:30 a.m.

Class 1 Sectionals

TUESDAY, MARCH 6

Naylor 48, Delta 23

Eminence 66, Chadwick 55

Chamois 59, Glasgow 49

Marion County 61, Meadville 34

Walnut Grove 68, Weaubleau 46

Montrose 49, Otterville 32

St. Joseph Christian 44, Southwest: Livingston County 38

Jefferson 63, Mercer 52

Class 1 Quarterfinals

SATURDAY, MARCH 10

Eminence 58, Naylor 32

Marion County 58, Chamois 52 (OT)

Walnut Grove 49, Montrose 43

Jefferson 61, St. Joseph Christian 58 (3 OT)

Class 1 Final Four

AT MIZZOU ARENA, COLUMBIA

THURSDAY, MARCH 15

Semifinal games

Eminence (27-1) vs. Marion County (29-0), 6:40 p.m.

Walnut Grove (25-5) vs. Jefferson (28-2), 8:20 p.m.

FRIDAY, MARCH 16

Third-place game

TBD, 3:20 p.m.

SATURDAY, MARCH 17

Championship game

TBD, 3:15 p.m.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Please review our Policies and Procedures before registering or commenting

News Tribune - comments