Breaking News

Reports: MU basketball coach interviewing at Tulsa April 17, 2014

Girls Basketball: District results

Here are district results and schedules for girls basketball around Mid-Missouri.

Class 3 District 9 Tourney

AT HERMANN

MONDAY, FEB. 27

First-round games

No. 1 Hermann 79, Steelville 26

No. 4 Blair Oaks 64, No. 5 Cuba 32

No. 2 Fatima 54, No. 7 Southern Boone 39

No. 3 St. James 45, No. 6 South Callaway 37

WEDNESDAY, FEB. 29

Semifinal games

Hermann vs. Blair Oaks, 6 p.m.

Fatima vs. St. James, 7:30 p.m.

FRIDAY, MARCH 2

Championship game

Semifinal winners, 7 p.m.

Class 3 District 10 Tourney

AT VERSAILLES

MONDAY, FEB. 27

First-round games

No. 1 Skyline 58, Iberia 28

No. 4 Eugene 51, No. 5 Russellville 47

No. 2 California 45, No. 7 Cole Camp 36

No. 3 Dixon 72, No. 6 Versailles 42

WEDNESDAY, FEB. 29

Semifinal games

Skyline vs. Eugene, 6 p.m.

California vs. Dixon, 7:30 p.m.

SATURDAY, MARCH 3

Championship game

Semifinal winners, 6 p.m.

Class 2 District 5 Tourney

AT VANDALIA

MONDAY, FEB. 27

First-round games

No. 6 Van-Far 45, No. 3 Paris 36

No. 1 Clopton 55, No. 8 Wellsville 22

No. 2 Silex 73, No. 7 Louisiana 52

No. 4 New Bloomfield 50, No. 5 Community R-VI 46

WEDNESDAY, FEB. 29

Semifinal games

Silex vs. Van-Far, 6 p.m.

Clopton vs. New Bloomfield, 7:30 p.m.

FRIDAY, MARCH 2

Championship game

Semifinal winners, 7 p.m.

Class 2 District 8 Tourney

AT NORTHWEST: HUGHESVILLE

MONDAY, FEB. 27

First-round games

No. 1 Windsor 53, No. 8 Northwest: Hughesville 34

No. 4 Pilot Grove 38, No. 5 Smithton 34

No. 2 Sedalia Sacred Heart 59, No. 7 Tipton 31

No. 3 Stover 36, No. 6 Lincoln 25

WEDNESDAY, FEB. 29

Semifinal games

Windsor vs. Pilot Grove, 6 p.m.

Sedalia Sacred Heart vs. Stover, 7:30 p.m.

FRIDAY, MARCH 2

Championship game

Semifinal winners, 7 p.m.

Class 2 District 9 Tourney

AT LAQUEY

SATURDAY, FEB. 25

First-round games

No. 1 Crocker 63, No. 8 Stoutland 15

No. 4 Newburg 54, No. 5 Vienna 49

No. 2 Laquey 58, No. 7 Belle 33

No. 3 Richland 55, No. 6 Linn 48

WEDNESDAY, FEB. 29

Semifinal games

Crocker vs. Newburg, 6 p.m.

Laquey vs. Richland, 7:30 p.m.

FRIDAY, MARCH 2

Championship game

Semifinal winners, 6 p.m.

Class 1 District 9 Tourney

AT ST. ELIZABETH

MONDAY, FEB. 27

First-round games

No. 4 Prairie Home 40, No. 5 Jamestown 23

No. 2 St. Elizabeth 67, No. 7 Missouri School for the Deaf 21

No. 3 Tuscumbia 59, No. 6 Calvary Lutheran 17

WEDNESDAY, FEB. 29

Semifinal games

St. Elizabeth vs. Tuscumbia, 5 p.m.

No. 1 Chamois vs. Prairie Home, 6:30 p.m.

FRIDAY, MARCH 2

Championship game

Semifinal winners, 6 p.m.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Please review our Policies and Procedures before registering or commenting

News Tribune - comments