Today's Edition Local Missouri National World Opinion Obits Sports GoMidMo Events Classifieds Newsletters Contests Special Sections Jobs
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

LINN — The Versailles Tigers and the Eldon Lady Mustangs won team titles Thursday at the Linn Invitational.

The Lady Mustangs won the final event of the night, the 4x400-meter relay, needing all 10 points to finish with 127.5 points, half a point ahead of Hermann. Fatima was third with 103.5 points and Blair Oaks finished fourth with 86.5.

The Eldon girls won five events. In addition to winning the 4x400, Zoe Martonfi was a double-winner for the Lady Mustangs, taking first in the 100- and 300-meter hurdles. Caroline Beckmann also took first in the 200-meter dash and Heather Harbison added a win in the pole vault.

The Blair Oaks girls came away with three event victories. Emily Sporleder won the 800-meter run, while the Lady Falcons also finished first in the 4x200- and 4x800-meter relays.

Belle's Grace Schultz was a double-winner, taking home titles in the girls 100-meter dash and the long jump.

Fatima added a first-place finish in the remaining relay event, the 4x100, while Eugene's Olivia Angerer finished first in the high jump. Tipton's Lily Burns added a first-place finish in the girls shot put.

The Tigers finished with 109 points, 11 more than runner-up St. James. Hermann was third with 96 points and Blair Oaks was fourth with 63.

The Versailles boys won the 4x200, while Michael Bell added a title for the Tigers in the triple jump.

The Falcons also finished with a pair of event wins, as Jayden Purdy placed first in the pole vault and Alex Tappel won the discus.

In other boys track events, Tipton's Johnanthan Matchett won the 400-meter dash, New Bloomfield's Caleb Distler finished first in the 800 and Eugene's Garret Robinett crossed the finish line first in the 200.

Colton Phillips accounted for the Mustangs' one win, placing first in the boys shot put.

Here are the team scores and the top-eight area finishers from Thursday's Invitational:

BOYS

Team scores: 1. Versailles (V), 109; 2. St. James, 98; 3. Hermann, 96; 4. Blair Oaks (BO), 63; 5. Eldon (El), 61; 6. New Bloomfield (NB), 57; 7. Dixon, 52; 8. Russellville (R), 41.5; 9. Eugene (Eu), 36; 10. Fatima (F), 34; 11. Newburg, 32; 12. Linn (L), 21.5; 13. Cuba, 18; 14. Tipton (T), 11; 15. Crocker, 5; 16. St. Elizabeth (SE), 3.

4x800-meter relay: 2. Russellville, 8:50.55; 3. Fatima, 9:05.00; 4. Blair Oaks, 9:13.32; 5. Eldon, 9:28.76; 6. Versailles, 9:31.18; 8. Tipton, 10:25.97.

110-meter hurdles: 3. Dylan Keoppen (Eu), 17.87; 4; Max Coleman (V), 17.97; 5. Hunter Dawson (NB), 18.33; 6. Ethan Flores (F), 18.63; 7. Nathaniel Buckler (V), 18.81.

100-meter dash: 2. Jayden Purdy (BO), 11.93; 3. Kyle Flieger (V), 12.35; 4. Alex Oligschlaeger (R), 12.52; 8. Cobi Marble (BO), 12.81.

4x200-meter relay: 1. Versailles, 1:37.63; 2. Eugene, 1:38.18; 4. Blair Oaks, 1:41.36; 7. Eldon, 1:43.71; 8. New Bloomfield, 1:44.23.

1,600-meter run: 2. Nathan Hinrichs (NB), 4:37.65; 3. Caleb Distler (NB), 4:49.37; 5. Seth Newton (V), 4:57.16; 6. Nathan Reynolds (El), 4:57.98; 7. Trenton Burnett (L), 5:03.23; 8. Thomas McCauley (BO), 5:03.76.

4x100-meter relay: 2. Versailles, 46.74; 3. Blair Oaks, 48.15; 4. New Bloomfield, 49.61; 6. Eldon, 50.78; 7. Eugene, 50.81; 8. Russellville, 53.59.

400-meter dash: 1. Johnathan Matchett (T), 56.31; 2. Allan Rhorer (V), 56.75; 5. Zachary Dodson (L), 57.73; 6. Jacob Schrock (V), 58.60; 8. Jace Pitzen (NB), 59.83.

300-meter hurdles: 3. Mikhail Gulyayev (V), 45.33; 5. Jace Rackers (BO), 47.68; 6. Nathaniel Buckler (V), 48.06; 7. Ethan Flores (F), 48.53; 8. Zachary Smithson (El), 48.64.

800-meter run: 1. Caleb Distler (NB), 2:03.89; 2. Bryce Mehrhoff (R), 2:05.41; 3. Campbell Nichols (R), 2:05.73; 6. Michael Kloeppel (F), 2:14.27; 7. Trenton Burnett (L), 2:17.07; 8. Aidan Gerber (El), 2:19.66.

200-meter dash: 1. Garret Robinett (Eu), 24.10; 3. Max Coleman (V), 24.71; 5. Michael Bell (V), 25.02; 6. Nicholas Martonfi (El), 25.26; 8. Hunter Dawson (NB), 25.69.

3,200-meter run: 2. Nathan Hinrichs (NB), 9:50.25; 3. Nathan Reynolds (El), 10:57.83; 4. Cody Berhorst (F), 10:58.31; 5. Levi Frisbie (BO), 11:00.53; 6. Arjay Wilson (R), 11:13.28; 7. Trenton Burnett (L), 11:31.52.

4x400-meter relay: 2. Versailles, 3:44.85; 3. Russellville, 3:49.91; 4. New Bloomfield, 3:53.22; 5. Eldon, 3:58.60.

Pole vault: 1. Jayden Purdy (BO), 11.5-75; 2. (tie) Luke LePage (BO) and Zachary Dodson (L), 10-6; 4. Nicholas Martonfi (El), 10-0; 5. Tevin Eldridge (El), 10-0; 6. Kade Wright (SE), 10-0; 7. Kyle Flieger (V), 9-5.75; 8. Damien Kempker (Eu), 9-5.75.

High jump: 2. Michael Bell (V), 5-11.5; 3. Justin Hamrick (V), 5-9.75; 4. (tie) Zachary Dodson (L) and Alex Oligschlaeger (R), 5-5.75; 6. Kyle Bond (Eu), 5-3.75; 7. Sean Mayer (BO), 5-3.75.

Long jump: 3. Hunter Herzing (F), 19-2; 6. Tye Edgar (V), 16-5.5; 8. Grady Graham (Eu), 16-3.5.

Triple jump: 1. Michael Bell (V), 38-7; 2. Caleb Distler (NB), 38-6.25; 4. Hunter Herzing (F), 37-0.75.

Shot put: 1. Colton Phillips (El), 44-3.75; 3. Jasper DeGraffenreid (El), 40-5; 5. Joseph Bland (V), 39-9.

Discus: 1. Alex Tappel (BO), 124-10.5; 2. Philippe Bledsoe (El), 123-8.25.

Javelin: 4. Devin Haeffner (Eu), 128-0.25; 5. Easton Haslag (F), 121-4.75; 8. Levi King (El), 107-3.

GIRLS

Team scores: 1. Eldon (El), 127.5; 2. Hermann, 127; 3. Fatima (F), 103.5; 4. Blair Oaks (BO), 86.5; 5. Belle (B), 45; 6. (tie) Eugene (Eu) and Cuba, 37; 8. Russellville (R), 30; 9. Newburg, 28; 10. New Bloomfield (NB), 23; 11. Linn (L), 18.5; 12. St. James, 18; 13. Tipton (T), 17; 14. (tie) Crocker and St. Elizabeth (SE), 13; 16. Versailles (V), 12; 17. Dixon, 5.

4x800-meter relay: 1. Blair Oaks, 10:47.89; 2. Fatima, 11:03.80; 3. Linn, 11:40.44; 5. Russellville, 11:55.05; 6. New Bloomfield, 11:59.24; 7. Eldon, 12:17.08.

100-meter hurdles: 1. Zoe Martonfi (El), 17.35; 2. Stevana Wixson (El), 18.45; 3. Cali Coombs (R), 18.71; 4. Payton Mitchell (BO), 18.82; 8. Abby Brary (T), 20.16

100-meter dash: 1. Gracie Schultz (B), 13.80; 2. Caleigh Huot (F), 13.89; 5. Alexandra Kliethermes (F), 14.14; 7. Nora Moreno (V), 14.46; 8. Kynsie Engelbrecht (Eu), 14.55.

4x200-meter relay: 1. Blair Oaks, 1:53.99; 3. Fatima, 1:57.98; 4. Eldon, 2:00.53; 5. New Bloomfield, 2:04.58; 6. Versailles, 2:06.74.

1,600-meter run: 3. Emma Bower (F), 6:04.23; 4. Rachel Temmen (F), 6:10.74; 5. Ansley Casey (BO), 6:12.49; 7. Mikaela Lemelin (NB), 6:14.89.

4x100-meter relay: 1. Fatima, 54.24; 2. Eugene, 56.45; 3. Eldon, 56.53; 4. Blair Oaks, 57.06; 5. Russellville, 57.21; 8. Tipton, 58.26.

400-meter dash: 2. Bridgette Veit (F), 1:07.47; 3. Makenna Imler (El), 1:07.65; 4. Rachel Woehr (F), 1:08.33; 5. Caroline Buechter (SE), 1:08.56; 6. Karmen McNeil (El), 1:09.62; 8. Courtney Russell (BO), 1:11.57.

300-meter hurdles: 1. Zoe Martonfi (El), 48.74; 2. Kaelin Forck (BO), 53.00; 3. Stevana Wixson (El), 54.69; 6. Aislin Jennings (NB), 55.66; 7. Cali Coombs (R), 55.68; 8. Keegan Bullock (V), 57.13.

800-meter run: 1. Emily Sporleder (BO), 2:23.56; 2. Mikayla Luebbering (Eu), 2:43.38; 3. Myra Baker (L), 2:44.66; 5. Camie Grayson (R), 2:45.96; 8. Addyson Wilbers (F), 2:52.80.

200-meter dash: 1. Caroline Beckmann (El), 27.81; 3. Caleigh Huot (F), 28.29; 4. Alexandra Kliethermes (F), 28.54; 5. Gracie Schultz (B), 28.79; 7. Caroline Buechter (SE), 29.59; 8. Kynsie Engelbrecht (Eu), 29.88.

3,200-meter run: 3. Lucia Wilde (BO), 13:09.76; 4. Lauren Berhorst (F), 13:21.85; 6. Sarah Groene (F), 13:34.68; 7. Mikaela Lemelin (NB), 13:38.68; 8. Jazmin Birky (BO), 14:27.23.

4x400-meter relay: 1. Eldon, 4:27.32; 2. Blair Oaks, 4:31.93; 3. Fatima, 4:49.82; 4. Linn, 4:53.67; 7. New Bloomfield, 5:16.44.

Pole vault: 1. Heather Harbison (El), 8-6; 2. (tie) Sam Laughlin (BO) and Audrey Struemph (SE), 7-5.75; 4. Katelyn Peterson (Eu), 7-5.75; 5. Brooke Talbot (NB), 6-11.75; 6. Jill Pry (NB), 6-6; 7. Joy Rollins (El), 6-6.

High jump: 1. Olivia Angerer (Eu), 4-11.75; 2. (tie) Corinn Karst (F), 4-7.75; 4. Abby Braby (T), 4-6; 5. (tie) Chloe Ruark (El) and Kenley Mitchell (BO), 4-6; 7. (tie) Marly Houston (L) and Samantha Bax (F), 4-4.

Long jump: 1. Gracie Schultz (B), 15-5; 2. Caleigh Huot (F), 15-1; 5. Caroline Beckmann (El), 13-10; 6. Cassidy Prater (El), 13-8.25; 8. Carlie Ferrell (BO), 13-4.5.

Triple jump: 2. Zoe Martonfi (El), 32-9.75; 3. Caroline Beckmann (El), 32-0.25; 5. Gracie Schultz (B), 30-0.25; 6. Olivia Angerer (Eu), 28-7.25; 7. Carlie Ferrell (BO), 28-0.25; 8. Lucy Crede (F), 27-8.75.

Shot put: 1. Lily Burns (T), 33-1.25; 3. Susan Moman (B), 32-4.25; 5. Taylor Henderson (El), 31-5.5; 8. Trinity Riggs (R), 29-6.25.

Discus: 3. Taylor Henderson (El), 106-3.5; 4. Josie Stewart (R), 99-4.75; 5. Kalyn Smith (R), 97-1.25; 6. Susan Moman (B), 94-9.75; 7. Alayna Roling (BO), 89-10.75; 8. Kaitlyn Taylor (Eu), 89-9.

Javelin: 2. Susan Moman (B), 106-0.5; 3. Maris Ollison (V), 102-7.5; 5. Addie Davis (El), 84-10; 6. Alexis Gonzalez (BO), 84-0.25; 8. Sayge Hankey (El), 80-10.

COMMENTS - It looks like you're using Internet Explorer, which isn't compatible with our commenting system. You can join the discussion by using another browser, like Firefox or Google Chrome.
It looks like you're using Microsoft Edge. Our commenting system is more compatible with Firefox and Google Chrome.
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT