Marcus Anthony (Helias boys), Eric Northweather (Blair Oaks boys), Ross Struemph (St. Elizabeth boys), and Abby Backes and Myra Claas (Tipton girls) all helped lead their respective teams to the state semifinals.
All were among the 12 area basketball players selected as all-state honorees by the Missouri Basketball Coaches Association.
Anthony, Northweather and Struemph, along with Coby Williams of Versailles and Tre Kempker of Eugene, earned all-state recognition for the second straight season.
On the girls side, Jefferson City's Kara Daly made the Class 5 all-state team for the second straight season, while teammate Sarah Linthacum is a first-time all-state honoree.
South Callaway junior Paige Clubb was named to the Class 3 all-state team for the second straight season.
Joining Clubb on the Class 3 team was California junior Tristan Porter, who helped the Lady Pintos to a 21-6 record and a No. 10 ranking in the final MBCA state poll.
In Class 2, Iberia's Zach Voss earned his first all-state nod as a senior.
Voss averaged 19.9 points, 8.0 rebounds, 2.7 assists and 2.3 steals per game for the Rangers.
Backes was named the Class 2 girls player of the year after the Tipton senior averaged 25.4 points, 6.4 rebounds and 5.0 assists per game in leading the Lady Cardinals to a runner-up finish. Backes ends her high school career as a three-time all-stater.
Claas, a freshman, scored 16.9 points per game and grabbed 4.0 rebounds per game for the Lady Cardinals.
Anthony, a senior for Helias, averaged 19.5 points, 6.2 rebounds, 3.2 assists and 2.1 steals on a Crusader team that made it to the Class 4 Final Four.
Helias coach Joe Rothweiler was named co-coach of the year along with Raytown South's Aaron Ihm, Vashon's Tony Irons and Cape Girardeau: Notre Dame's Paul Unterreiner.
The Crusaders finished the season with a 23-6 record and a tie for first in the final Class 4 state rankings.
Blair Oaks senior Northweather was a key piece in the Falcons' run to the Class 3 semifinals, the team's first Final Four appearance since winning the Class 2A title in 2001.
Northweather averaged 23.1 points, 8.1 rebounds and 3.0 assists for the Falcons.
After averaging 30.9 points, 4.3 rebounds, 3.7 assists and 3.5 steals per game this past season, Williams earned all-state recognition in Class 3.
The Versailles senior scored more than 2,500 points in his high school career.
After helping lead Eugene to the state quarterfinals, Kempker made the Class 2 all-state team.
The senior averaged 18.4 points, 9.6 rebounds and 4.4 assists for the Eagles, who finished the season ranked 10th in the state poll.
The St. Elizabeth Hornets finished runner-up in Class 1 behind a second straight all-state season for Struemph.
The senior averaged 20.1 points, 9.5 rebounds and 2.4 assists.
The Jefferson City Lady Jays concluded the season with a 22-4 record and a No. 6 ranking in the final state poll after being led by junior Daly and junior Linthacum.
Daly paced the Lady Jays with 12 points and 8.0 rebounds per game, while Linthacum averaged 11 points and 8.0 rebounds.
Porter, a junior for the Lady Pintos, earned her first all-state nod after averaging 14.8 points, 3.1 assists and 1.6 steals per game.
Clubb made the Class 3 team after averaging 16.3 points, 3.0 rebounds, 4.0 assists and 4.2 steals per game for a South Callaway team that finished with a 23-3 record.
Boys
Class 5
Tarris Reed Jr., jr., Chaminade
Davion Bradford, sr., Mehlville
Matt Schark, sr., Francis Howell
Caleb Love, sr., C.B.C.
Devion Harris, sr., Parkway Central
Kian Scroggins, sr., Raymore-Pecuilar
Byron Alexander, sr., Staley
Luke Kasubke, sr., Chaminade
Kaimen Lennox, sr., Truman
Xavier Sykes, jr., Rock Bridge
JJ Schwepker,sr., Fort Zumwalt South
Quenton Shelton, sr., Lebanon
Lamontay Daughtery, sr., Mehlville
Anton Brookshire, jr., Kickapoo
D'Anthony Pennington, sr., North Kansas City
Daniel Abreu, sr., Willard
Grant Stubbs, sr., Liberty
Isaiah Jackson, sr., William Chrisman
AJ Elliot, sr., Ozark
Jordan Jermain, sr., Raymore-Pecuilar
Player of the Year
Caleb Love, sr., C.B.C.
Coaches of the Year
Justin Tatum, C.B.C.
Mitch McHenry, Kickapoo
Chris Neff, Staley
Frank Bennett, Chaminade
Class 4
Payton Howard, sr., Sikeston
Cam'Ron Fletcher, sr., Vashon
Philip Russell, sr., Vashon
Sofara Rasas, sr., St. Mary's: St. Louis
Kobe Clark, sr., Vashon
Cade Blevins, sr., Logan-Rogersville
Terrell Kabala, sr., Webb City
Reggie Morris Jr., sr., Grandview
Tavion Banks, sr., Ruskin
Taj Manning, soph., Grandview
Brennan Watkins, jr., Kearney
Jaylen Boyd, sr., Ladue
Tyler Landewee, sr., Cape Girardeau: Notre Dame
Marcus Anthony, sr., Helias
Brennan Orf, sr., Westminster Christian
Breven McMullen, sr., Park Hills Central
Nicholas Kern, jr., Vashon
Kobe Campbell, sr., Raytown South
Mark Cann, sr., Raytown South
Dez McKinney, sr., Raytown South
Player of the Year
Cam'Ron Fletcher, sr., Vashon
Coaches of the Year
Joe Rothweiler, Helias
Aaron Ihm, Raytown South
Tony Irons, Vashon
Paul Unterreiner, Cape Girardeau: Notre Dame
Class 3
Blessin Kimble, sr., Charleston
Jordan Fortune, sr., Kansas City Central
Gary Clark, sr., Cardinal Ritter
Roddy Alexander, jr., O'Fallon Christian
Sam Bledsoe, sr., Charleston
David Oplotonik, sr., Fair Grove
Ryan Kalkbrenner, jr., Trinity Catholic
Mario Flemming, jr., Cardinal Ritter
Bryce Stark, sr., Monroe City
Andrew Branson, sr, St. James
Dionte Marquez, sr., Richmond
Eric Northweather, sr., Blair Oaks
Coby Williams, sr., Versailles
Tanner Diaz, sr., Steelville
Westley Brandsgaard, sr., Chillicothe
Stevie Strong, jr., University Academy
Ben Palacio, sr., St. Michael the Archangel
Coban Porter, sr., Father Tolton
Andrew Dalton, soph., Ava
Jayden Durst, sr., Palmyra
Player of the Year
Stevie Strong, jr., University Academy
Coaches of the Year
Ryan Johnson, Cardinal Ritter
Danny Farmer, Charleston
Class 2
Aminu Mohammed, jr., Greenwood
Tyson Goodale, sr., Oran
Jordan Andrews, soph., Thayer
Jack Below, sr., Advance
Gavin Bishop, sr., New Franklin
Grady Todd, sr., Plato
Ethan Fagre, sr., Richland
Verdell Johnson, sr., Van-Far
Zach Voss, sr., beria
Ethan Kilgore, sr., East Buchanan
Blake Fowler, jr., Campbell
Ryan Dabney, sr., Milan
Curtis Fowler, sr., Neelyville
Chris Hill, sr., Brentwood
Tre Kempker, sr., Eugene
Ryce Piper, jr., Hartville
Tyler Campbell, sr., Crane
Cody Mahan, jr., Hartville
Dax Beem, sr., Skyline
Christian Scaggs, sr., Mid-Buchanan
Player of the Year
Aminu Mohammed, jr., Greenwood
Coach of the Year
Brett Reed, Hartville
Class 1
Arlo Stump, sr., Golden City
David Layton, sr., Oak Ridge
Eric Berry, sr., Delta
Isaac Haney, jr., Dora
Preston Thomas, sr., Princeton
Brock Wakefield, jr., South Iron
Dominik Gannan, sr., Meadville
Mason Luna, jr., Dora
Ross Struemph, sr., St. Elizabeth
Drenin Dinkins, soph., South Iron
Landon Poppa, jr., Mound City
Clayton Merrigan, sr., Jefferson: Conception Junction
Chase Farnan, sr., Jefferson: Conception Junction
Bryson Luna, jr., Dora
Tony Osburn, soph., Mound City
Colby Hale, sr., Northeast: Cairo
Holden Laughman, sr., Lesterville
Mack Anderson, sr., Southwest Livingston
Hunter Lane, sr., Macks Creek
Alex Rebikh, sr., Green Ridge
Player of the Year
Isaac Haney, jr., Dora
Coach of the Year
Rick Luna, Dora
Girls
Class 5
Jada Williams, fr., Blue Springs
Olivia Nelson, sr., Liberty
Jakayla Kirk, sr., Hazelwood Central
Jayla Kelly, sr., Parkway Central
Kaemyn Bekemeier, fr., Republic
Sarah Linthacum, jr., Jefferson City
Averi Kroenke, soph., Rock Bridge
Kyndal Lewis, jr., Belton
Paige Allen, sr., Oak Park
Kara Daly, jr., Jefferson City
Priscilla Williams, sr., Branson
Indya Green, jr., Kickapoo
Kennedy Townsend, soph., Park Hill
Naudia Evans, jr., Waynesville
Makaiya Brooks, jr., Springfield Central
Natalie Bruns, sr., Kirkwood
Ja'mya Powell-Smith, jr., North Kansas City
Kennedi Watkins, jr., Marquette
Eryn Puett, sr., Rock Bridge
Kiley Bess, sr., Poplar Bluff
Player of the Year
Priscilla Williams, sr., Branson
Coaches of the Year
Chantell Polk, Hazelwood Central
Monica Tritz, Kirkwood
Mark Spigarelli, Blue Springs
Jill Nagel, Rock Bridge
Class 4
Lexi Rubel, soph., Cape Girardeau: Notre Dame
Sophia Horton, jr., Park Hills Central
Jasmine Manuel, sr., Rockwood Summit
Katie Scott, sr., Carl Junction
Jordan Peete, sr., Ladue
Aliyah Williams, jr., Parkway North
Liz Behan, sr., Fort Zumwalt East
Saniah Tyler, soph., Incarnate Word
Reagan Rapert, jr., Union
Addison Brownfield, soph., Boonville
Grace Slaughter, fr., Grain Valley
Amari Conn, sr., Lincoln College Prep
Chorus Davis, jr., Lincoln College Prep
Caroline Kelly, sr., Kearney
Alyssa Morris, sr., Odessa
Brooke Highmark, soph., Westminster Christian
MacKenzie Brunson, jr., West Plains
Cierra Smith, soph., Grandview
Mallory Shetley, sr., Sullivan
Player of the Year
Katie Scott, sr., Carl Junction
Coaches of the Year
Brad Shorter, Carl Junction
Kirk Boeller, Cape Girardeau: Notre Dame
Dan Rolfes, Incarnate Word
Jeff Atkins, Lincoln College Prep
Class 3
Dori McRaven, jr., West County
Karlee Holland, sr., Licking
Gracie Smith, jr., Aracadia Valley
Sydney Booker, jr., Steelville
Hannah Marcee, jr., St. James
Kelsey Blakemore, jr., Whitfield
Faith Bland, sr., Metro
Antuanae Garrett, sr., Miller Career
Quincy Erickson, sr., Hermann
Tristan Porter, jr., California
Logan Jones, sr., Strafford
Emma Brune, sr., Saxony Lutheran
Emma Compton, soph., Strafford
Paige Clubb, jr., South Callaway
Lacy Stokes, jr., Mt. Vernon
Allie Clevenger, sr., Clever
Serena Sundell, soph., Maryville
Alexis Miller, soph., Macon
Hunter Keithley, sr. , Chillicothe
Laini Joseph, jr., Cameron
Emma Pawlite, jr., Lutheran South
Player of the Year
Serena Sundell, soph., Maryville
Coach of the Year
Dustin Larsen, Strafford
Class 2
Kaylee Payne, sr., Oran
Gracie Kelsey, fr., East Buchanan
Claudia Hedlock, soph., Miller
Ayden Shannon, soph., Wellington-Napoleon
Paige Tate, sr., Spokane
Abby Backes, sr., Tipton
Tori Hamilton, sr., Paris
Myra Claas, fr., Tipton
Lexi Lion, sr., Neelyville
Nora Ford, sr., Penney
Jenna Shipley, sr., Adrian
Lilly Schilling, jr., East Buchanan
Kaylee Helton, soph., Miller
Bree Shannon, soph., Wellington-Napoloen
Katie Webb, jr., Oran
Kohnnar Patton, sr., Blue Eye
Jada Henry, jr., Mansfield
Grace Culver, sr., Hartville
Jaycee Graves, sr., East Atchison
Cameron Martin, sr., Crest Ridge
Player of the Year
Abby Backes, sr., Tipton
Coach of the Year
Cori Elms, East Buchanan
Class 1
Dalaney Bowers, sr., Community
Kailyn LaMasters, sr., Jefferson: Conception Junction
Brooke Littrell, sr., Green City
Faith Gilkey, jr., Walnut Grove
Lauren Johnson, jr., Walnut Grove
Kennadie Crowe, sr., Norborne
Michaela Ayers, sr., South Iron
Regan Shaffer, soph., Leeton
Madison Ayers, fr., South Iron
Abby Vogel, sr., Montrose
Natalie Thomas, sr., Community
Jasie Sullivan, sr., Norwood
Anna Gladstone, sr., Worth County
Jaclyn Pappert, soph., Jefferson: Conception Junction
Makayla McVay, jr., Walnut Grove
Kiera Holcer, jr., Meadville
Stevi Jones, sr., Chadwick
Autumn Wallace, jr., Climax Springs
Tristan Weaver, jr., Eminence
Tori Meinecke, soph., Mercer
Players of the Year
Brooke Littrell, sr., Green City
Faith Gilkey, jr., Walnut Grove
Coach of the Year
Rory Henry, Walnut Grove