Prep Track and Field: Helias boys dominant at CMU Invitational

FAYETTE -- The Helias Crusaders won 14-of-19 boys events Tuesday to dominate their way to a team championship at the Central Methodist Invitational.

Helias totaled 301 points in the eight-team meet. Boonville was second with 82 points and Moberly was third with 81.

Matthew Malmstrom was a triple-winner in individual events to lead Helias, taking first place in the boys pole vault, discus and 110-meter hurdles. He picked up a third-place finish in his fourth event, the high jump.

Malmstrom broke the Helias record in the 110 hurdles with a time of 14.45 seconds.

Alex Marberry was a double-winner in the boys 200- and 400-meter dashes. Michael Malmstrom won the 300-meter hurdles, Ian Benne placed first in the 800-meter run and Daniel Morris took first place in the 3,200-meter run.

Helias won five of the seven boys field events. Joining Matthew Malmstrom with event wins were Logan Hillman in the long jump, Tim Tharp in the triple jump and Stephen Meisel in the javelin.

The Crusaders also won three of the four relay events: Michael Malmstrom, Matteo Chignoli, Deven Crisostomo and Ian Jerozal in the 4x200-meter relay; Crisostomo, Nick Ammons, Luke Swan and Benne in the 4x400-meter relay; and Noah Doolittle, Ammons, Benne and Harrison Knernschield in the 4x800-meter relay.

The Helias Lady Crusaders also won a team championship with eight event wins and 210 points. Moberly placed second with 144 points, followed by Harrisburg in third place with 132.

Izzy Struemph won the girls 200 and 400 to lead the Lady Crusaders. AnnaJo Hill took first in the 100-meter dash and Kate Rodemann placed first in the 800.

In field events, Daelyn Crisostomo won the pole vault and Abby Verslues placed first in the shot put.

As for relays, Olivia Luebbering, Rodemann, Stella Phillips and Emmie Patek won the 4x400 relay for the Helias girls, while Lauren Mathews, Iris Morrisey, Patek and Corynn Frank finished first in the 4x800 relay.

The New Bloomfield boys took fourth place with 74 points and the Lady Wildcats finished seventh in the team standings with 35 points.

For the boys, Ben Speaks took second place in the 200, while Jayson Locke placed third in the 3,200 and the 4x800 relay.

For the girls, Myah Briggs finished second in the 100-meter hurdles and third in the 300 hurdles.

Here are the team scores and the top-eight finishers for Helias and New Bloomfield from Tuesday’s Invitational:

BOYS

Team scores: 1. Helias (H), 301; 2. Boonville, 82; 3. Moberly, 81; 4. New Bloomfield (NB), 74; 5. Harrisburg, 69; 6. Marshall, 61; 7. Brookfield, 26; 8. Northeast Kansas City, 17.

4x800-meter relay: 1. Helias A (Noah Doolittle, Nick Ammons, Ian Benne, Harrison Knernschield), 8:34.76; 2. Helias B (Daniel Morris, Max Borgmeyer, Mason Voegeli, Nick Loesch), 9:18.61; 3. New Bloomfield (Conor Lawrence, Porter Hurt, Jayson Locke, Riley Connell), 9:52.50.

110-meter hurdles: 1. Matthew Malmstrom (H), 14.45; 2. Quade Edwards (H), 16.62; 3. Julian Schmidt (H), 17.02; 7. Hunter Dawson (NB), 19.03.

100-meter dash: 4. Ben Speaks (NB), 11.56; 7. Ben Lanigan (H), 11.69; 8. Logan Hillman (H), 11.72.

4x200-meter relay: 1. Helias (Michael Malmstrom, Matteo Chignoli, Deven Crisostomo, Ian Jerozal), 1:38.20; 4. New Bloomfield (Cameron Rohrbach, James Powell, Hunter Rackers, Jacob Fuhriman), 1:41.69.

1,600-meter run: 2. Noah Doolittle (H), 5:00.96; 4. Sam Grothoff (H), 5:12.59; 5. Jayson Locke (NB), 5:48.31; 6. Andrew Piper (NB), 6:07.27.

4x100-meter relay: 3. New Bloomfield (James Powell, Hunter Rackers, Cameron Rohrbach, Jacob Fuhriman), 48.39; 6. Helias (Dugan Williams, Matteo Chignoli, Nick Loesch, Ian Jerozal), 49.06.

400-meter dash: 1. Alex Marberry (H), 53.11; 4. Deven Crisostomo (H), 54.73; 6. Owen Gipe (H), 56.33; 8. Max Borgmeyer (H), 58.39.

300-meter hurdles: 1. Michael Malmstrom (H), 44.24; 2. Quade Edwards (H), 44.50; 3. Julian Schmidt (H), 44.99; 6. Jacob Fuhriman (NB), 46.63.

800-meter run: 1. Ian Benne (H), 2:04.11; 2. Harrison Knernschield (H), 2:08.29; 7. Riley Connell (NB), 2:20.67; 8. Conor Lawrence (NB), 2:21.27.

200-meter dash: 1. Alex Marberry (H), 23.41; 2. Ben Speaks (NB), 23.52; 3. Ben Lanigan (H), 23.88; 4. Owen Gipe (H), 24.03.

3,200-meter run: 1. Daniel Morris (H), 10:56.44; 2. Mason Voegeli (H), 11:31.95; 3. Jayson Locke (NB), 12:11.85; 5. Porter Hurt (NB), 12:52.74; 6. Landon Strickland (H), 12:57.64; 7. Andrew Piper (NB), 13:52.83.

4x400-meter relay: 1. Helias A (Deven Crisostomo, Nick Ammons, Luke Swan, Ian Benne), 3:37.32; 3. Helias B (Michael Malmstrom, Nick Loesch, Ian Jerozal, Matteo Chignoli), 3:59.91.

Pole vault: 1. Matthew Malmstrom (H), 11-11.75; 2. Grant Lamb (H), 11-5.75; 3. Mason French (H), 10-11.75; 4. Hunter Rackers (NB), 10-6; 7. Quade Edwards (H), 9-6.25.

High jump: 2. Cash Warner (H), 6-0.75; 3. Matthew Malmstrom (H), 6-0.75; 4. Tim Tharp (H), 5-10.75; 6. Jayden Seidner (NB), 5-3.

Long jump: 1. Logan Hillman (H), 19-8.75; 2. Tim Tharp (H), 19-8.25; 4. Julian Hooper (H), 18-6; 8. James Powell (NB), 17-4.25.

Triple jump: 1. Tim Tharp (H), 39-10.5; 3. Quade Edwards (H), 38-5.5; 6. Ben Lanigan (H), 36-3; 7. Logan Hillman (H), 35-1.75.

Shot put: 6. Trenton Boessen (NB), 37-10.5; 8. Will Kemna (H), 37-5.25.

Discus: 1. Matthew Malmstrom (H), 139-2; 8. Will Kemna (H), 107-4.

Javelin: 1. Stephen Meisel (H), 136-6; 2. Cash Warner (H), 131-2; 3. Will Kemna (H), 127-11; 6. Trenton Boessen (NB), 115-9.

GIRLS

Team scores: 1. Helias (H), 210; 2. Moberly, 144; 3. Harrisburg, 132; 4. Boonville, 83; 5. Brookfield, 57; 6. Marshall, 56; 7. New Bloomfield (NB), 35; 8. Northeast Kansas City, 0.

4x800-meter relay: 1. Helias (Lauren Mathews, Iris Morrisey, Emmie Patek, Corynn Frank), 11:10.19; 5. New Bloomfield (Addison Baker, Kaelyn Tighe, Marley Hunt, Ella Trigg), 12:37.36.

100-meter hurdles: 2. Myah Briggs (NB), 17.92; 5. Sierra Zuck (H), 18.69; 8. Jayli Howell (H), 19.02.

100-meter dash: 1. AnnaJo Hill (H), 13.13; 2. Sierra Zuck (H), 13.40; 6. Addy Dollar (H), 13.96; 7. Stella Phillips (H), 14.11.

4x200-meter relay: 2. Helias (Sophia Berhorst, Emma Hulsey, Bri Brenneke, Josie Francka), 1:55.46; 5. New Bloomfield (Ella Trigg, Delaney Smart, Scarlett Herigon, Marley Hunt), 2:10.11.

1,600-meter run: 2. Lauren Verslues (H), 5:47.62; 3. Lauren Mathews (H), 6:00.24; 5. Allison Roling (H), 6:17.52.

4x100-meter relay: 2. Helias (Sierra Zuck, Sophia Berhorst, Bri Brenneke, Stella Phillips), 54.98; 6. New Bloomfield (Myah Briggs, Addyson Werdehausen, Kaelyn Tighe, Addison Baker), 57.45.

400-meter dash: 1. Izzy Struemph (H), 1:02.52; 2. Kenadi Harrison (H), 1:04.95; 3. Corynn Frank (H), 1:05.77; 5. Josie Francka (H), 1:06.96; 6. Addison Baker (NB), 1:07.86.

300-meter hurdles: 3. Myah Briggs (NB), 54.05; 4. Ashlyn Jennings (H), 55.12; 6. Addyson Werdehausen (NB), 58.75; 8. Natalie Miner (H), 1:01.88.

800-meter run: 1. Kate Rodemann (H), 2:42.47; 4. Olivia Luebbering (H), 2:47.38; 6. Iris Morrisey (H), 2:53.76.

200-meter dash: 1. Izzy Struemph (H), 27.03; 3. Addy Dollar (H), 28.34; 4. Daelyn Crisostomo (H), 28.63.

4x400-meter relay: 1. Helias (Olivia Luebbering, Kate Rodemann, Stella Phillips, Emmie Patek), 4:41.11.

Pole vault: 1. Daelyn Crisostomo (H), 9-0.25; 4. Andrea Lock (H), 7-0.5.

High jump: 3. Emma Hulsey (H), 4-7; 7. Ashlyn Jennings (H), 4-3.25.

Long jump: 3. AnnaJo Hill (H), 15-11.75; 6. Kenadi Harrison (H), 15-5.5.

Triple jump: 8. Emma Powell (NB), 27-5.5.

Shot put: 1. Abby Verslues (H), 33-1.25.

Discus: 6. Maddie Kempker (H), 79-3.

Javelin: 2. Delaney Smart (NB), 67-10.

Upcoming Events