Today's Edition Local Missouri Opinion Obits Sports GoMidMo HER Magazine Events Classifieds Newsletters Election '22 Contests Jobs Special Sections National World
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

Prep Track and Field: Capital City boys first, girls second in district meet

by News Tribune | May 15, 2022 at 12:48 a.m.

EUREKA -- The Capital City Cavaliers claimed Class 5 District 5 track and field team honors Saturday, while the Lady Cavaliers finished second on the girls side.

Capital City totaled 154.75 points to earn boys honors in the nine-team field.

Keion Grieve and Matthew Boyer were double-winners for the Cavaliers. Grieve was first in the 800- and 1,600-meter runs, while Boyer took top honors in the discus and javelin.

Sam Albert of Capital City won the shot put, while Connor Hull was first in the 400-meter dash. The Cavaliers also finished first in the 4x200- and 4x400-meter relays.

The Cavaliers advanced athletes in 13 events to next Saturday’s sectional.

The Lady Cavaliers finished with 143 points to take second behind Lafayette: Wildwood (160.5).

Capital City took first in six events.

Kaira Strayhorn won the 100-meter hurdles along with the long jump. Tyrica Stewart was first in the 200-meter dash, while Kennedy Schanuth was first in the javelin and Anastasia Koopman won the pole vault.

The Lady Cavaliers also won the 4x100-meter relay.

The Lady Cavaliers will advance athletes in 14 events to next Saturday’s sectional.

III

Class 5 District 5

Here are the team scores are the top-eight finishers for Capital City from Saturday’s district meet:

BOYS

Team scores: 1. Capital City, 154.75; 2. Waynesville, 124; 3. Eureka, 111.75; 4. Lafayette: Wildwood, 110; 5. Northwest: Cedar Hill, 78; 6. Springfield Central, 49; 7. Lebanon, 47.75; 8. Sedalia Smith-Cotton, 39.75; 9. Glendale, 24.

4x800-meter relay: 3. Capital City (Sincere Davis, Parker Noble, Brock Schofield, Keion Grieve), 8:07.36.

110-meter hurdles: 6. Isaiah Franklin, 15.67.

100-meter dash: 3. Emmanuel Borde-Koufie, 11.55.

4x200-meter relay: 1. Capital City (Cameron Harrison, Connor Hull, TJ Dyer, Emmanuel Borde-Koufie), 1:30.44.

1,600-meter run: 1. Keion Grieve, 4:27.75.

4x100-meter relay: 5. Capital City (Cameron Harrison, Kade Helmick, TJ Dyer, Emmanuel Borde-Koufie), 44.36.

400-meter dash: 1. Connor Hull, 50.43.

300-meter hurdles: 2. TJ Dyer, 39.80; 7. Joe Schaefer, 42.28.

800-meter run: 1. Keion Grieve, 2:00.36; 2. Brock Schofield, 2:01.73.

200-meter dash: 3. Cameron Harrison, 23.01; 5. Connor Hull, 23.20

3,200-meter run: 4. Colin Voss, 10:26.25.

4x400-meter relay: 1. Capital City (Cameron Harrison, Connor Hull, TJ Dyer, Keion Grieve), 3:23.34.

High jump: 7. (tie) Kade Helmick, 5-5.

Pole vault: 6. Colton Sheehan, 11-0; 7. Parker Noble, 11-0.

Shot put: 1. Sam Albert, 53-11.75; 5. Ian Nelson, 44-3.25.

Discus: 1. Matthew Boyer, 155-11.75; 2. Sam Albert, 154-0.

Javelin: 1. Matthew Boyer, 166-2.25; 4. Ian Nelson, 450-2.

GIRLS

Team scores: 1. Lafayette: Wildwood 160.5; 2. Capital City, 143; 3. Eureka, 132; 4. Lebanon, 78; 5. Northwest: Cedar Hill, 71.5; 6. Glendale, 68; 7. Waynesville, 54; 8. Springfield Central, 25; 9. Sedalia Smith-Cotton, 5.

4x800-meter relay: 3. Capital City (Gwyn DeFeo, Yumia Robben, Esther Abbott, Sarah Kirby), 10:31.12.

100-meter hurdles: 1. Kiara Strayhorn, 14.35.

100-meter dash: 3. Tyrica Sterrett, 12.97; 4. Kalie Strayhorn, 13.09.

4x200-meter relay: 2. Capital City (Tyrica Sterrett, Darlene Cris-Kargbo, Kalie Strayhorn, Kambry Pistel), 1:51.41.

1,600-meter run: 7. Alyson Linhardt, 6:16.17.

4x100-meter relay: 1. Capital City (Ashley York, Tyrica Sterrett, Kalie Strayhorn, Kiara Strayhorn), 49.87.

800-meter run: 4. Yumia Robben, 2:29.07.

200-meter dash: 1. Tyrica Sterrett, 26.12; 4. Darlene Cris-Kargbo, 27.80.

3,200-meter run: 4. Sarah Kirby, 13:21.05; 7. Katherine Faherty, 14:55.00.

4x400-meter relay: 8. Capital City (Esther Abbott, Layla Hess, Kari Kemnia, Kambry Pistel), 4:41.95.

Pole vault: 1. Anastasia Koopman, 9-5.75.

High jump: 2. Kiara Strayhorn, 5-1; 5. Haley Libbert, 4-9.25.

Long jump: 1. Kiara Strayhorn, 18-11.75.

Triple jump: 8. Haley Libbert, 31-6.5.

Shot put: 2. Michelyn Appiah, 37-11.5; 4. Shayla Stewart, 35-3.25.

Discus: 2. Shayla Stewart, 121-8.25; 5. Rebecca Porting, 102-10.75.

Javelin: 1. Kennedy Schanuth, 136-3.

ADVERTISEMENT

Sponsor Content

ADVERTISEMENT

Recommended for you

ADVERTISEMENT