Here are individual and team results for area wrestlers competing at district tournaments on Saturday, Feb. 9, 2013.
Class 4 District 3
JEFFERSON CITY
113 - Corbin Howard, soph. (2-2, fourth), bye, WBF, lost 4-2 OT, won 4-3, LBF
120 - Logan Moriarity, fr. (3-1, second), won 22-6, WBF, won 4-0, LBF
126 - Colby Blatz, sr. (2-2, DNP), bye, lost 4-0, won 7-3, won 2-0, LBF
132 - Alec Bise, jr. (1-2, DNP), lost 6-1, bye, won 3-0, lost 5-0
138 - Ty Archer, sr. (0-2, DNP), bye, lost 9-1, lost 11-6
145 - Rodney Webbe, sr. (3-1, third), bye, WBF, lost by injury default, won 10-3, WBF
152 - Jalen Martin, fr. (0-2, DNP), lost 11-1, bye, lost 7-4
160 - D.J. Jones, sr. (2-2, DNP), bye, lost 8-3, WBF, WBF, lost 4-0
170 - Tekoah Sage, fr. (2-2, DNP), LBF, bye, won 6-5, WBF, LBTF
182 - Isaac Templeton, soph. (0-2, DNP), LBF, bye, lost 4-1
195 - Zack Eggen, sr. (2-2, DNP), LBF, bye, WBF, WBF, lost 8-6
220 - Garrett Tucker, jr. (0-2, DNP) bye, lost 5-1, bye, lost 10-7
285 - John Carter, sr. (3-1, third) bye, WBF, LBF, WBF, WBF
TEAM SCORES
- Waynesville 153; 2. Northwest: Cedar Hill 132; 3. Eureka 119; 4. (tie) Lee's Summit West and Rock Bridge 114; 6. Nixa 112; 7. Ozark 90; 8. Jefferson City 86.5; 9. Raymore-Peculiar 85.5; 10. Hickman 76; 11.Springfield Central 58; 12. Kickapoo 35; 13. Joplin 24.
Class 3 District 4
HELIAS
106 - Slater Schrimpf, jr., (3-2, DNP) WBF, lost 7-5, WBF, WBF, lost 5-0
113 - Dylan Linsenbardt, sr. (2-1, second) bye, WBF, won 7-2, LBTF
132 - Aaron Mankin, sr. (1-2, DNP), LBF, WBF, lost 2-0
145 - Austin Schnieders, sr. (2-2, DNP) LBF, won 16-2, won 7-3, lost 13-1
152 - Matt Anderson, sr. (1-2, DNP) LBF, won 14-6, LBF
160 - Zak Stokes, sr. (1-2, DNP) bye, lost 12-5, WBF, lost 2-0
170 - Clayton Rockers, sr. (0-2, DNP) lost 6-0, bye, lost 7-3
182 - Nate Jones, jr. (0-2, DNP) lost 5-2, bye, LBF
195 - Alex Schwinke, jr. (1-2, DNP) won 2-1, LBF, bye, lost 11-3
220 - Matt Peppard, sr. (0-2, DNP) LBF, bye, LBF
TEAM SCORES
- Kearney 203; 2. Platte County 192.5; 3. Staley 161; 4. Warrensburg 134.5; 5. Oak Park 96; 6. Belton 89; 7. Winnetonka 84; 8. Grain Valley 66; 9. Liberty North 54; 10. Raytown 48.5; 11. Helias 41; 12. Sedalia Smith-Cotton 23; 13. (tie) Grandview and Raytown South 18.
Class 1 District 2
BLAIR OAKS
106 - Dylan Bischoff, fr. (0-2, DNP), bye, LBF, bye, LBTF
120 - Frankie Falotico, fr. (2-1, first), bye, WBF, WBF, LBF
126 - Payton Lackman, sr. (2-2, fourth), bye, WBF, lost 6-1, won 11-7, lost 11-4
132 - Alex Gaydos, soph. (3-2, fourth), WBF, WBF, LBF, won 3-0, lost 6-2
138 - Logan Mudd, sr. (4-0, first), WBF, WBF, WBF, won by forfeit
145 - Brad Thomas, jr. (2-2, fourth), bye, won 8-3, lost 5-3, WBF, lost 16-1
152 - Zach Barlow, sr. (3-1, third), bye, WBTF, lost 4-2, won 5-4, WBF
160 - Caleb Bischoff, soph. (2-2, DNP), LBF, WBF, WBF, lost 1-0
170 - Tanner Lueckenhoff, fr. (1-2, DNP), LBF, bye, WBF, lost 3-2
182 - Eli Roberts, sr. (3-0, first), bye, WBF, WBF, won 4-2
195 - Corbin Singer, jr. (0-2, DNP), LBF, bye, lost 10-2
220 - John Karsten, sr. (2-1, second), bye, WBF, won 11-5, lost 1-0
285 - Austin Wilbers, sr. (0-2, DNP), lost by forfeit, bye, LBF
FATIMA
106 - Cody Huhn, fr. (4-0, first), WBF, WBF, won 14-4. won 4-2
113 - Kole Bocklang, fr. (0-2, DNP), bye, LBF, bye, LBF
120 - Caleb Schroeder, fr. (3-1, third), bye, lost 7-5, bye, won 11-4, won 6-3, won 7-2
126 - Ryan Strope, sr. (3-0, first), WBF, WBTF, won 6-1, won 8-2
132 - Matt Stiefermann, jr. (3-2, DNP), won 9-2, LBF, WBF, won 2-1, lost 3-0
145 - Luke DeOrnellis, sr. (3-1, second), WBF, WBF, won 5-3, LBF
160 - Dylan Drennan, jr. (2-1, DNP), WBF, LBF, WBF, WBF, lost 6-5
170 - Zacary Aughtman, jr. (3-2, DNP), LBF, bye, WBF, WBF, LBF
195 - Matthew Jones, jr. (2-2, fourth), bye, WBF, LBF, WBF, LBF
285 - Zachary Hogan, jr. (0-2, DNP), LBF, bye, LBF
TIPTON
113 - Jordan Barnhart, soph. (1-2, DNP), bye, LBF, bye, won 4-3, LBF
132 - Matthew Bagwill, jr. (0-2, DNP), lost 9-2, bye, lost 8-7
138 - Wyatt Parker, soph. (3-2, DNP), WBF, LBTF, won 14-7, WBF, LBF
152 - Eric Price, fr. (0-2, DNP), LBF, bye, LBF
160 - Ethan Gibson, sr. (1-2, DNP), bye, LBF, WBF, LBF
170 - Austin Bennett, fr. (0-2, DNP), bye, LBF, LBF
182 - Dallas Peoples, sr. (1-2, DNP), bye, LBF, bye, won 3-2, LBF
195 - Ryan Bruce, soph. (1-2, DNP), LBF, bye, won 3-2, LBF
220 - Charles Walsh, soph. (0-2, DNP), bye, LBF, bye, LBF
285 - Cleven Keeling, sr. (1-1, DNP), bye, WBF, LBF, LBF
VERSAILLES
106 - Dalton Schmidt, fr. (3-2, fourth), WBF, WBF, lost 5-0, won 2-1, LBF
113 - Nathan Long, soph. (2-1, fourth), bye, WBF, lost 5-1, WBF, lost 4-0
120 - Kaden Wilson, soph. (1-2, DNP), bye, LBF, bye, WBF, LBF
126 - Justin Bauer, jr. (1-2, DNP), bye, lost 19-6, bye, won 7-4, lost 11-7
132 - Ely Roberts, sr. (2-1, second), bye, won 8-0, WBF, LBF
138 - Zachary Parson, soph. (2-1, DNP), bye, LBF, WBF, WBF, lost 10-1
145 - Jordan Silvey, soph. (0-2, DNP), bye, lost 8-3, bye, bye, lost by forfeit
152 - Marcus Vogt, jr. (1-2, DNP), LBF, bye, WBF, LBTF
160 - Patrick Koppi, soph. (2-2, DNP), bye, LBTF, WBF, won 1-0, LBF
170 - Zach Vogt, sr. (4-1, third), WBF, WBF, lost 6-0, WBF, WBF
182 - Rex Sheely, soph. (1-2, DNP), bye, LBF, WBF, lost 3-2
195 - Dylan Ballew, fr. (1-2, DNP), bye, LBF, bye, WBF, LBF
220 - Cody Bigler, fr. (1-2, DNP), bye, LBF, bye, WBF, LBF
285 - Wesley Davidson, sr. (3-1, third), bye, WBF, lost 6-3, WBF, WBF
TEAM SCORES
- Seneca 180; 2. Holden 171.5; 3. Blair Oaks 148.5; 4. Knob Noster 140.5; 5. Adrian 122; 6. Versailles 116; 7. Fatima 114.5; 8. Warsaw 94.5; 9. Sherwood 48; 10. Diamond 40; 11. Butler 36; 12. Tipton 23; 13. El Dorado Springs 13; 14. Springfield Catholic 14.