Here is the list of area qualifiers and their schedules at the Missouri State High School Activities Association Class 1-2 Track and Field Championships set for Friday and Saturday at Lincoln University's Dwight T. Reed Stadium in Jefferson City.
FRIDAY, MAY 22
9:30 a.m.
Class 2 girls pole vault final - Lily Klouzek, Linn.
Class 2 girls discus final - Jasmine Evers, Eugene; Breanna Molina, Linn.
10 a.m.
Class 1 boys shot put final - Chris Bingelli, Chamois.
11 a.m.
Class 1 girls 4x800-meter relay final - Chamois.
Class 2 girls 4x800-meter relay final - Vienna; Eugene; Russellville.
11:30 a.m.
Class 1 girls 100-meter hurdles prelims - Mickayla Strother, Jamestown.
Class 2 girls 100-meter hurdles prelims - Kailey Brooks, South Callaway.
11:50 a.m.
Class 1 boys 110-meter hurdles prelims - Lucas Kuhn, Chamois; Aaron Brandt, Chamois; Coby Glore, St. Elizabeth.
12:05 p.m.
Class 2 girls 100-meter dash prelims - Jordan Barnhart, Russellville.
12:15 p.m.
Class 2 boys 100-meter dash prelims - Mason Shoemaker, South Callaway.
12:25 p.m.
Class 2 girls 4x200-meter relay prelims - South Callaway; Eugene.
12:50 p.m.
Class 1 boys 4x200-meter relay prelims - St. Elizabeth.
Class 2 boys 4x200-meter relay prelims - South Callaway; Russellville.
1:15 p.m.
Class 2 boys 1,600-meter run finals - Anthony Bertucci, Russellville.
1:30 p.m.
Class 2 boys pole vault finals - Bennett Hager, South Callaway.
Class 1 boys high jump finals - Trevor Barbour, Jamestown.
Class 2 boys discus finals - Jacob Howard, Vienna.
Class 1 girls 4x100-meter relay prelims - St. Elizabeth.
Class 2 girls 4x100-meter relay prelims - South Callaway.
1:45 p.m.
Class 1 boys 4x100-meter relay prelims - St. Elizabeth.
Class 2 boys 4x100-meter relay prelims - South Callaway.
2 p.m.
Class 2 girls long jump finals - Hannah Oberdiek, South Callaway; Sarah Jennings, South Callaway.
Class 1 girls triple jump finals - Cheyenne Hemeyer, Chamois.
Class 2 girls 400-meter dash prelims - Justice Miller, Russellville.
2:15 p.m.
Class 2 boys 400-meter dash prelims - Cory Hanger, South Callaway.
2:30 p.m.
Class 1 girls 300-meter hurdles prelims - Samantha Gunn, Calvary Lutheran.
Class 2 girls 300-meter hurdles prelims - Kailey Brooks, South Callaway.
2:45 p.m.
Class 1 boys 300-meter hurdles prelims - Lucas Kuhn, Chamois.
3 p.m.
Class 1 boys 800-meter run finals - John Meyer, Calvary Lutheran.
Class 2 boys 800-meter run finals - Terry Miles, South Callaway; Harrison Frank, Russellville.
3:10 p.m.
Class 1 girls 200-meter dash prelims - Ciara Siebert, St. Elizabeth.
Class 2 girls 200-meter dash prelims - Jordan Barnhart, Russellville; Justice Miller, Russellville.
3:20 p.m.
Class 1 boys 200-meter dash prelims - Wes Huhman, St. Elizabeth.
Class 2 boys 200-meter dash prelims - Mason Shoemaker, South Callaway.
3:30 p.m.
Class 1 girls 3,200-meter run finals - Autumn Baker, Chamois.
4 p.m.
Class 2 girls 4x400-meter relay prelims - Russellville; Eugene; Vienna.
4:30 p.m.
Class 1 boys 4x400-meter relay prelims - Jamestown.
Class 2 boys 4x400-meter relay prelims - South Callaway; Russellville.
SATURDAY, MAY 23
9:30 a.m.
Class 1 girls pole vault finals - Shanley Kliethermes, St. Elizabeth.
Class 2 girls high jump finals - Jordan Barnhart, Russellville; Sarah Jennings, South Callaway.
10 a.m.
Class 2 boys long jump finals - Zain Culwell, New Bloomfield.
Class 1 boys triple jump finals - Drake Wilkerson, St. Elizabeth; Trevor Barbour, Jamestown.
11 a.m.
Class 2 boys 4x800-meter relay finals - Russellville.
12:30 p.m.
Class 1 girls 1,600-meter run finals - Autumn Baker, Chamois.
1:30 p.m.
Class 1 boys pole vault finals - Wyatt Stiles, St. Elizazbeth.
Class 1 boys discus finals - Chris Bingelli, Chamois.
1:45 p.m.
Class 2 girls 800-meter run finals - Harley Nale, Linn; Adrian Mann, South Callaway; Kara Harker, Vienna.
2 p.m.
Class 2 girls triple jump finals - Sarah Jennings, South Callaway; Kaci Jordan, South Callaway.
Class 2 girls shot put finals - Jasmine Evers, Eugene; Bethanee Plochberger, Russellville; Rebecca Hertzing, Vienna.
2:15 p.m.
Class 2 boys 3,200-meter run finals - Alex Thompson, Russellville; Matthew Fringer, Russellville.