Lawson captures top honors at Little Olympics

Held Saturday in Jefferson City

April Werschler, 10, races to hand off the baton to her teammate during the regular relay Saturday at the Little Olympics held at Adkins Stadium in Jefferson City.

April Werschler, 10, races to hand off the baton to her teammate during the regular relay Saturday at the Little Olympics held at Adkins Stadium in Jefferson City. Katie Alaimo/News Tribune

A strong effort by the boys and girls teams led Jefferson City's Lawson Elementary School to the overall title Saturday in the Little Olympics at Adkins Stadium.

Lawson finished with a total of 152 team points. The Lawson boys were first with 89 points, while the girls team took second with 64. West was the girls winner with 72 points.

A total of 15 elementary schools in the Jefferson City, with more than 650 athletes, participated.

Lawson teammates Devin White and Darrell Jones finished 1-2 in the fifth-grade boys 40- and 60-yard dashes.

Ezinne Opara of Belair was a double-winner on the girls side, taking first in the 40- and 60-meter dashes.

_

Here are the results as provided by the Jefferson City YMCA, a sponsor of the meet.

OVERALL POINTS

  1. Lawson (L) 152; 2. East (E) 112; 3. Moreau Heights (MH) 107; 4. Belair (B) 102; 5. West (W) 88. 6. St. Peter (SP) 80; 7. Trinity Lutheran (TL) 65; 8. North (N) 58; 9. (tie) St. Joseph(SJ) and Thorpe Gordon (TG) 54. 11. Cedar Hill (CeH) 50; 12. Pioneer Trail (PT) 48; 13. Immaculate Concepton (IC) 25; 14. South (S) 8; 15. Callaway Hills (CaH)4.

photo

Elijah Lawson, 10, cheers after his team from Lawson Elementary School won its heat of the regular relay Saturday at the Little Olympics held at Adkins Stadium in Jefferson City.

BOYS

Team points

  1. Lawson 89; 2. East 70; 3. Moreau Heights 57; 4. Belair 45; 5. Thorpe Gordon 41. 6. North 36; 7. St. Peter 33; 8. Cedar Hill 28; 9. (tie) Pioneer Trail and Trinity Lutheran 26. 11. Immaculate Conception 17; 12. (tie) St. Joseph and West 16; 14. Callaway Hills 4; 15. South 0.

Fourth Grade

40-yard dash: 1. David Bethune (TG) 6.07; 2. Seth Brooks (MH) 6.13; 3. Corde Brown (E) 6.32; 4. Tanner Quick (N) 6.37; 5. Damon Upchurch (MH) 6.42; 6. Parker Galloway (MH) 6.47; 7. Jonathan Lieb (TL) 6.48; 8. Graham Johnson (SJ) 6.52.

60-yard dash: 1. Marqual Conley (L) 8.31; 2. David Bethune (TG) 8.33; 3. Kaden Passrath (B) 8.65; 4. Aaron Klahr (B) 8.68; 5. Jack Lage (IC) 8.70; 6. Anthony Scaggs (E) 8.71; 7. Tanner Quick (N) 8.90; 8. Mitch Renfrow (B) 9.03.

440-yard run: 1. Seth Brooks (MH) 1:12.56; 2. Will Berendzen (N) 1:12.59; 3. Matthew Scholer (B) 1:15.08; 4. Beau Bondurant (MH) 1:16.08; 5. Jonathan Lieb (TL) 1:16.61; 6. Charlie Scheperle (TL) 1:68.68; 7. Elijah Lawson (L) 1:17.90; 8. Anthony Scaggs (E) 1:18.46.

Ball throw: 1. Josh Backes (CeH) 152-0; 2. Cade Beckley (MH) 152-0; 3. Jonah Bernskoetter (TG) 147-0; 4. Grant Melloway (SP) 145-5; 5. Tanner Nappier (SP) 138-0; 6. Omer Balinger (N) 136-9; 7. Charlie Cavanaugh (TL) 134-7; 8. Gabe Strobel (W) 132-5.

Broad jump: 1. Bryan Snyder (B) 7-1.5; 2. Darian LaRue (E) 7-1; 3. Jonathan Dunville (TG) 6-10.75; 4. Stewart Battson (SP) 6-9.25; 5. Brady Voss (PT) 6-9; 6. Jaylan Franks (CeH) 6-5; 7. Lars Marion (TL) 6-4.5; 8. Parker Galloway (MH) 6-4.5.

Regular relay: 1. Lawson 36.32; 2. St. Peter 36.60; 3. East 36.00; 4. West 37.29; 5. Belair 37.30; 6. North 37.49; 7. Trinity Lutheran 38.18; 8. Immaculate Conception 38.18.

Sone relay: 1. Belair 44.24; 2. Moreau Heights 45.22; 3. Cedar Hill 47.99; 4. St. Peter 48.09; 5. Lawson 49.21; 6. St. Joseph 49.72; 7. Pioneer Trail 50.31; 8. East 50.42.

Fifth Grade

40-yard dash: 1. Devin White (L) 5.45; 2. Darrell Jones (L) 5.71; 3. Atiq Muhammad (E) 5.79; 4. Grant Deppe (N) 5.92; 5. Carter Allee (B) 5.94; 6. Jonathan Beasley (L) 6.06; 7. Eli Moreland (CeH) 6.09; 8. Jakiel Smith (TG) 6.11.

60-yard dash: 1. Devin White (L) 7.58; 2. Darrell Jones (L) 8.06; 3. Atiq Muhammad (E) 8.15; 4. Isaiah Woodruff (TG) 8.26; 5. Jacob Scaggs (E) 8.28; 6. Carter Allee (B) 8.31; 7. Sterling Desha (MH) 8.48; 8. Jakiel Smith (TG) 8.66.

440-yard run: 1. Sterling Desha (MH) 1:09.41; 2. Kyjuan Jackson (E) 1:11.72; 3. Logan Barger (PT) 1:11.79; 4. Cole Going (TL) 1:14.05; 5. Jaydep Halder (PT) 1:14.43; 6. Isaiah Woodruff (TG) 1:14.99; 7. Nathan Hudnell (E) 1:14.99; 8. Aidan Crawford (CaH) 1:16.99.

Ball throw: 1. Wyatt Fischer (L) 181-10; 2. Jacob Watson (SJ) 168-5; 3. Aiden Foster (E) 166-6; 4. Orentheus Pitts (E) 160-9; 5. Joey Rembecki (IC) 157-1; 6. Kelton Sellars (TL) 153-5; 7. Jeremy Parks (W) 153-3; 8. Gage Trachsel (SP) 151-2.

Broad jump: 1. Alex Millard (W) 7-9.25; 2. Grad Deppe (N) 7-6; 3. Obie Archibong (L) 7-2.25; 4. Dashawn Webster (L) 7-1.75; 5. Shaheed Sullivan (MH) 7-1; 6. Eli Moreland (CeH) 7-0; 7. Devonte Sanders (TG) 6-11; 8. Josh Gernhander (PT) 6-10.

Regular relay: 1. Lawson 35,17; 2 East 35.22; 3. St. Peter 35.47; 4. Pioneer Trail 37.12; 5. North 37.56; 6. Callaway Hills 38.94; 7. Thorpe Gordon 39.30; 8. Trinity Lutheran 39.79.

Sone relay: 1. Immaculate Conception 43.52; 2. Lawson 45.09; 3. Cedar Hill 45.36; 4. St. Joseph 45.74; 5. Pioneer Trail 45.56; 6. East 47.05; 7. West 47.22; 8. Moreau Heights 49.11.

photo

Emma Wieberg, 11, leaps during the broad jump event Saturday in the Little Olympics at Adkins Stadium.

GIRLS

Team points

  1. West 72; 2, Lawson 64; 3. Belair 57; 4. Moreau Heights 50; 5. St. Peter 47. 6. East 42; 7. Trinity Lutheran 39; 8. St. Joseph 38; 9. (tie) Cedar Hill, North and Pioneer Trail 22. 12. Thorpe Gordon 13; 13. (tie) Immaculate Conception and South 8; 15. Callaway Hills 0.

Fourth Grade

40-yard dash: 1. Kiara Staryhorn (W) 5.92; 2. Paige Lambert (L) 6.01; 3. Raina Leiser (W) 6.22; 4. Molly Wade (L) 6.25; 5. Jelani Kanga (B) 6.27; 6. Riley Resz (N) 6.42; 7. Maleyah Lilly (E) 6.50; 8. Bryla Taplin (E) 6.53.

60-yard dash: 1. Shamiya Parks (W) 8.56; 2. Jelani Kanga (B) 8.69; 3. Kiley Isom (W) 8.74; 4. Addison Morgan (MH) 8.76; 5. Kiarra Nickerson (E) 8.79; 6. Isabelle Luebbert (SJ) 9.03; 7. Riley Resz (N) 9.11; 8. Jaedyn Woodruff (TG) 9.16.

440-yard run: 1. Addison Morgan (MH) 1:15.75; 2. Paige Allen (SJ) 1:21.39; 3. Carlie Ferrell (TL) 1:21.55; 4. McKensie Sanford (TL) 1:21.58; 6. Gabrielle Bax (PT) 1:22.37; 7. Carrington Stilabower (B) 1:22.47; 8. Raygan Hamilton (SJ) 1:22.87.

Ball throw: 1. Gabrielle Bax (PT) 138-5; 2. Alexis Goff (N) 118-10; 3. Livia Bloomer (SP) 11-4; 4. Alice Stieferman (SP) 105-0; 5. Shakyra Robinson (S) 104-9; 6. Halle Luetkemeyer (SP) 102-5; 7. Lily Eichelberger (W) 102-2; 8. Jordan Hetzel (E) 99-7.

Broad jump: 1. Abby Gooch (TL) 6-5; 2. Paige Lambert (L) 6-3; 3. Meg Barninger (PT) 6-2; 4. Maleyah Lilly (E) 6-2; 5. Milayla Brown (SP) 6-0; 6. Aubrey Gogel (E) 6-0; 7. Nataleigh Wells (B) 6-0; 8. Gwen DeFeo (IC) 6-0.

Regular relay: 1. West 35.43; 2. Immaculate Conception 37.06; 3. Lawson 37.56; 4. St. Peter 39.03; 5. Thorpe Gordon 40.31; 6. East 40.39; 7. South 41.13; 8. North 41.68.

Sone relay: 1. St. Joseph 46.47; 2. Belair 47.06; 3. East 47.64; 4. West 48.13; 5. Lawson 48.31; 6. Thorpe Gordon 48.36; 7. South 49.08; 8. Trinity Lutheran 49.15.

Fifth Grade

40-yard dash: 1. Ezinne Opara (B) 5.95; 2. Kennedy Fischer (L) 6.10; 3. Karina Betts (W) 6.25; 4. Amileyah Poe (E) 6.30; 5. Vivian Ohanaha (MH) 6.31; 6. Kaia Prichett (B) 6.41; 7. McKayla Collins (L) 6.51; 8. Kitrina Peters (MH) 6.56.

60-yard dash: 1. Ezinne Opara (B) 8.32; 2. Rhakala Blackmon (CeH) 8.60; 3. Emily Sporleder (TL) 8.62; 4. Amileya Poe (E) 8.90; 5. Lauren Smith (SP) 9.04; 6. Kitrina Peters (MH) 9.15; 7. Kaia Pritchett (B) 9.29; 8. Payton Fugate (W) 10.22.

440-yard run: 1. Kennedy Fischer (L) 1:18.42; 2. Vivian Ohanaja (MH) 1:19.13; 3. Olivia Schulte (SJ) 1:19.71; 4. Abigal Magee (SP) 1:21.09; 5. Mollie Quick (TL) 1:21.67; 6. Brooke Tanner (CeH) 1:21.95; 7. Grafton Craighead (TL) 1:23.16; 8. Melissa Yeager (CeH) 1:23.63.

Ball throw: 1. Hannah Moeller (CeH) 150-7; 2. Sadie Stockman (MH) 135-1; 3. Alexis Findley (B) 128-0; 4. Joanna Chen (B) 121-7; 5. Samantha Heneisen (MH) 121-2; 6. Riley Kate Rhoads (TG) 117-0; 7. Shannon Lueckenhoff (SP) 114-6; 8. Emily Sporleder (TL) 110-0.

Broad jump: 1. Rhakala Blackmon (CeH) 7-2; 2. MiQueen Mitchell (PT) 6-10; 3. Mia Grayse (MH) 6-8; 4. Maria Wilder (SP) 6-7; 5. Madelyn Berhorst (SP) 6-7; 6. Meredith Long (B) 6-5; 7. Mollie Quick (TL) 6-5; 8. Sophia Haight (B) 6-4.

Regular relay: 1. West 36.20; 2. St. Peter 36.36; 3. Lawson 38.27; 4. St. Joseph 38.60; 5. Pioneer Trail 38.68; 6. East 38.81; 7. North 39.95; 8. Trinity Lutheran 39.05.

Sone relay: 1. St. Joseph 43.47; 2. Moreau Heights 46.24; 3. West 47.10; 4. Trinity Lutheran 47.44; 5. East 48.08; 6. Belair 48.62; 7. St. Peter 48.65; 8. Lawson 48.68.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Please review our Policies and Procedures before registering or commenting

News Tribune - comments