Girls Basketball: District results

Mid-Missouri scores

Here are results for high school girls basketball district tournaments involving Mid-Missouri teams.

Class 3 District 6 Tourney

AT HERMANN

Twitter

Link to Class 3 girls championship bracket

MONDAY, FEB. 24

First-round games

No. 4 South Callaway 67, No. 5 Winfield 52

No. 2 North Callaway 53, No. 7 Wright City 24

No. 3 O’Fallon Christian 56, No. 6 Montgomery County 24

WEDNESDAY, FEB. 26

Semifinal games

No. 1 Hermann 66, South Callaway 28

North Callaway 59, O’Fallon Christian 41

FRIDAY, FEB. 28

Championship game

Hermann 56, North Callaway 41

Class 3 District 8 Tourney

AT BLAIR OAKS

MONDAY, FEB. 24

First-round games

No. 1 Boonville 70, No. 8 Versailles 31

No. 5 Southern Boone 57, No. 4 Centralia 43

No. 2 California 59, No. 7 Eugene 32

No. 3 Blair Oaks 55, No. 6 Hallsville 27

WEDNESDAY, FEB. 26

Semifinal games

Boonville 55, Southern Boone 43

Blair Oaks 48, California 21

FRIDAY, FEB. 28

Championship game

Boonville 55, Blair Oaks 33

Class 3 District 9 Tourney

AT SCHOOL OF THE OSAGE

MONDAY, FEB. 24

First-round games

No. 5 Dixon 53, No. 4 Cuba 48

No. 2 Fatima 79, No. 7 Bourbon 26

No. 3 School of the Osage 53, No. 6 Steelville 20

WEDNESDAY, FEB. 26

Semifinal games

No. 1 St. James 70, Dixon 37

Fatima 53, School of the Osage 39

FRIDAY, FEB. 28

Championship game

Fatima 66, St. James 54

Class 2 District 8 Tourney

AT RUSSELLVILLE

Twitter

Link to Class 2 girls championship bracket

MONDAY, FEB. 24

First-round games

No. 1 Tipton 68, No. 8 Linn 31

No. 4 Russellville 46, No. 5 Stover 34

No. 2 Cole Camp 61, No. 7 Belle 41

No. 3 New Bloomfield 63, No. 6 Smithton 24

WEDNESDAY, FEB. 26

Semifinal games

Russellville 64, Tipton 59

New Bloomfield 49, Cole Camp 45

FRIDAY, FEB. 28

Championship game

New Bloomfield 55, Russellville 33

Class 2 District 9 Tourney

AT LAQUEY

SATURDAY, FEB. 22

First-round games

No. 1 Plato 64, No. 8 Richland 33

No. 4 Newburg 51, No. 5 Stoutland 49

No. 2 Laquey 45, No. 7 Vienna 39

No. 3 Crocker 63, No. 6 Iberia 41

TUESDAY, FEB. 25

Semifinal games

Plato 44, Newburg 34

Laquey 43, Crocker 29

FRIDAY, FEB. 28

Championship game

Plato 49, Laquey 45

Class 1 District 6 Tourney

AT ELDON

Twitter

Link to Class 1 girls championship bracket

MONDAY, FEB. 24

First-round games

No. 1 St. Elizabeth 74, No. 8 Humansville 16

No. 4 Weaubleau 42, No. 5 Hermitage 25

No. 2 Tuscumbia 88, No. 7 Climax Springs 22

No. 3 Macks Creek 69, No. 6 Wheatland 22

WEDNESDAY, FEB. 26

Semifinal games

St. Elizabeth 66, Weaubleau 33

Tuscumbia 79, Macks Creek 51

FRIDAY, FEB. 28

Championship game

St. Elizabeth 65, Tuscumbia 63 OT

Class 1 District 9 Tourney

AT GLASGOW

MONDAY, FEB. 24

First-round games

No. 1 Glasgow 57, No. 8 Missouri School for the Deaf 11

No. 4 Chamois 48, No. 5 Jamestown 30

TUESDAY, FEB. 25

First-round games

No. 2 Community R-VI 61, No. 7 Higbee 31

No. 3 Prairie Home 49, No. 6 Calvary Lutheran 29

WEDNESDAY, FEB. 26

Semifinal game

Chamois 42, Glasgow 38

THURSDAY, FEB. 27

Semifinal game

Community R-VI 57, Prairie Home 38

TODAY, MARCH 1

Championship game

Community R-VI 48, Chamois 40

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Please review our Policies and Procedures before registering or commenting

News Tribune - comments