Boys Basketball: District results

Mid-Missouri scores

Here are results for high school boys basketball district tournaments involving Mid-Missouri teams.

Class 3 District 6 Tourney

At Hermann

Twitter

Link to Class 3 boys championship bracket

TUESDAY, FEB. 25

First-round games

No. 1 Montgomery County 91, No. 8 Missouri Military Academy 62

No. 4 Winfield 57, No. 5 North Callaway 39

No. 2 South Callaway 63, No. 7 Wright City 59

No. 3 O’Fallon Christian 85, No. 6 Hermann 65

THURSDAY, FEB. 27

Semifinal games

Montgomery County 79, Winfield 75

South Callaway 64, O’Fallon Christian 54

TODAY, MARCH 1

Championship game

Montgomery County 90, South Callaway 75

Class 3 District 8 Tourney

At Blair Oaks

TUESDAY, FEB. 25

First-round games

No. 1 Eugene 83, No. 8 Boonville 50

No. 4 California 68, No. 5 Hallsville 66 (3 OT)

No. 2 Versailles 59, No. 7 Southern Boone 50

No. 3 Blair Oaks 72, No. 6 Centralia 60

THURSDAY, FEB. 27

Semifinal games

Eugene 53, California 52

Blair Oaks 70, Versailles 51

TODAY, MARCH 1

Championship game

Eugene 58, Blair Oaks 40

Class 3 District 9 Tourney

At School of the Osage

TUESDAY, FEB. 25

First-round games

No. 5 School of the Osage 61, No. 4 Bourbon 60 (OT)

No. 2 St. James 81, No. 7 Dixon 57

No. 6 Steelville 66, No. 3 Cuba 58

THURSDAY, FEB. 27

Semifinal games

No. 1 Fatima 79, School of the Osage 38

Steelville 66, St. James 53

FRIDAY, FEB. 28

Championship game

Fatima 69, Steelville 43

Class 2 District 8 Tourney

At Russellville

Twitter

Link to Class 2 boys championship bracket

TUESDAY, FEB. 25

First-round games

No. 1 Linn 69, No. 8 Russellville 23

No. 4 Belle 75, No. 5 Cole Camp 66

No. 2 Tipton 45, No. 7 Stover 42

No. 6 New Bloomfield 68, No. 3 Smithton 66

THURSDAY, FEB. 27

Semifinal games

Linn 70, Belle 43

Tipton 46, New Bloomfield 36

TODAY, MARCH 1

Championship game

Linn 47, Tipton 44 OT

Class 2 District 9 Tourney

At Laquey

MONDAY, FEB. 24

First-round games

No. 1 Iberia 67, No. 8 Laquey 24

No. 5 Richland 60, No. 4 Crocker 51

No. 2 Plato 62, No. 7 Vienna 56

No. 3 Newburg 46, No. 6 Stoutland 31

WEDNESDAY, FEB. 26

Semifinal games

Iberia 57, Richland 38

Plato 51, Newburg 43

FRIDAY, FEB. 28

Championship game

Iberia 47, Plato 41

Class 1 District 6 Tourney

At Eldon

Twitter

Link to Class 1 boys championship bracket

TUESDAY, FEB. 25

First-round games

No. 1 Macks Creek 79, No. 8 Humansville 33

No. 4 Weaubleau 68, No. 5 Climax Springs 52

No. 2 Hermitage 65, No. 7 St. Elizabeth 57

No. 3 Tuscumbia 65, No. 6 Wheatland 51

THURSDAY, FEB. 27

Semifinal games

Macks Creek 66. Weaubleau 52

Tuscumbia 74, Hermitage 57

FRIDAY, FEB. 28

Championship game

Macks Creek 57, Tuscumbia 49

Class 1 District 9 Tourney

At Glasgow

MONDAY, FEB. 24

First-round games

No. 1 Glasgow 71, No. 8 Missouri School for the Deaf 29

No. 5 Calvary Lutheran 50, No. 4 Prairie Home 47

TUESDAY, FEB. 25

First-round games

No. 2 Community R-VI 61, No. 7 Chamois 27

No. 3 Jamestown 76, No. 6 Higbee 50

WEDNESDAY, FEB. 26

Semifinal game

Glasgow 54, Calvary Lutheran 28

THURSDAY, FEB. 27

Semifinal game

Community R-VI 68, Jamestown 60

TODAY, MARCH 1

Championship game

Community R-VI 36, Glasgow 33

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Please review our Policies and Procedures before registering or commenting

News Tribune - comments