Southern Boone's Bartel wins three events at Fatima Invitational

WESTPHALIA — Landon Bartel of Southern Boone captured three events Tuesday at the Rick Buersmeyer Invitational hosted by Fatima.

Bartel was first in the 110-meter hurdles, the high jump and the long jump.

Tom Zeilman of Fatima was a double-winner on the boys side, winning the 800- and 1,600-meter runs.

There were a pair of double-winners on the girls side.

Katie Eichholz of Fatima was first in the 100-meter dash and the long jump, while Allie Heckemeyer of St. Elizabeth took first in the 400-meter dash and the triple jump.

Here are the top-eight finishers for area teams in the Invitational:

TEAM ABBREVIATIONS: Blair Oaks (BO); Chamois (C) Fatima (F); Linn (L) Southern Boone (SB); St. Elizabeth (SE); Vienna (V).

BOYS

4x800-meter relay: 1. Fatima 9:08.58; 2. Southern Boone 9:20.74; 3. Linn 9:35.83; 4. Blair Oaks 9:35.95; 6. Vienna 10:21.03; 7. Southern Boone 10:40.00.

110-meter hurdles: 1. Landon Bartel (SB) 14.69; 3. Colin Prenger (BO) 18.15; 5. Chase Niekamp (BO) 18.50; 6. Josh Bax (F) 18.51; 7. Lucas Kuhn (C) 18.71.

100-meter dash: 2. Jay Christman (SB) 11.1; 3. Adam Wieberg (V) 11.69; 4. Bax (F) 11.74; 5. Ian McCluskey (SB) 11.75.

4x200-meter relay: 2. Southern Boone 1:39.36; 4. St. Elizabeth 1:44.32; 6. Linn 1:45.36; 7. Fatima 1:45.91; 8. Blair Oaks 1:46.69.

1,600-meter run: 1. Tom Zeilman (F) 4:32.69; 2. Clay Nolte (C) 4:56.56; 3. Chander Harker (V) 5:06.45; 4. Chase Jones (L) 5:08.71; 5. Chris Edwards (SB) 5:10.28; 6. Austin White (C) 5:11.72; 7. Noah Voss (L) 5:12.37.

4x100-meter relay: 1. Southern Boone 45.40; 5. Fatima 49.84; 6. Blair Oaks 50.69; 7. St. Elizabeth 50.73.

400-meter dash: 2. Wieberg (V) 54.14; 4. Dane Bossert (SB) 57.94; 6. Paul Karsten (BO) 58.66; 7. Ethan Oidtman (L) 58.98; 8. Trevor Nenninger (L) 59.12.

300-meter hurdles: 2. Kuhn (C) 46.34; 3. Ian Meentenmeyer (SB) 48.02; 4. Brent Davis (V) 48.86; 6. Cyrus Marshall (SB) 49.49.

800-meter run: 1. Zeilman (F) 2:02.00; 2. Nolte (C) 2:09.00; 3. Creighton Sapp (SB) 2:10.00; 4. Alex Kreig (F) 2:11.00; 6. Greg Spillman (L) 2:19.00.

200-meter dash: 2. Christman (BO) 24.00; 3. Wieberg (C) 24.20; 6. Bax (F) 24.96; 7. Fletcher McCune (SB) 25.01.

3,200-meter run: 1. Harker (V) 10:56.49; 2. Austin Muenks (F) 11:00.65; 3. Cody Huhn (F) 11:13.43; 4. Jared Thomassen (SB) 11:21.62; 5. Chris Edwards (SB) 11:31.78; 7. Kellen Gale (BO) 12:10.35.

4x400-meter relay: 1. Fatima 3:44.79; 2. Southern Boone 3:46.20; 3. Chamois 3:54.32; 4. Blair Oaks 4:01.74; 7. Southern Boone 4:06.33; 8. Linn 4:06.93.

Pole vault: 2. Arik Cockrum (L) 10-6; 3. Brent Davis (V) 10-6; 4. (tie) Cyrus Marshall (SB), Joe Borgmeyer (F), Kaleb Bauer (F) and Thomassen (SB) 9-6; 8. Dalton Otto (V) 9-6.

High jump: 1. Bartel (SB) 6-10; 6. (tie) Matt Lee (L) and Wieberg (V) 5-6; 8, James Rakestraw (F) 5-6.

Long jump: 1. Bartel (SB) 22-0; 3. Drake Wilkerson (SE) 18-2.5; 4. Cody Welch (SB) 17-5.5; 6. Dylan Sieg (C) 17-3.5; 7. Sam Neuner (F) 16-7; 8. Kole Bocklage (F) 16-1.

Triple jump: 3. Neuner (F) 36-6; 4. Justin Bax (F) 36-5; 5. Marshall (SB) 36-3; 6. Wilkerson (SE) 35-11; 7. Tanner Jurd (L) 35-7; 8. Ian McCluskey (SB) 35-2.

Shot put: 1. Grant Sandifer (SB) 39-5; 2. Aaran McKinney (F) 38-10; 3. Chris Binggeli (C) 38-4; 5. Trent Nichols (SB) 36-0; 7. Adam Knaebel (F) 33-9.

Discus: 1. Binggeli (C) 117-10; 2. Josh Groves (SB) 103-11; 3. McKinney (F) 103-10; 4. Erik Kimbrel (SB) 97-5; 5. Jacob Cole (SB) 95-2; 8. Jesse Siebert (SE) 90-2.

GIRLS

4x800-meter relay: 1. Fatima 10:53.00; 2. Vienna 11:38.00; 3. Blair Oaks 11:48.00.

100-meter hurdles: 1. Katlin Hall (SB) 16.74; 2. Katie Eichholz (F) 16.88; 3. Hannah Crow (SB) 17.82; 5. Rebecca Schroeder (BO) 18.57; 6. Alyssa Bax (F) 20.02; 7. Mikayla Snodgrass (V) 20.31; 8. Brittany Meyer (F) 20.61.

100-meter dash: 1. Katie Eichholz (F) 13.01; 2. Katlin Hall (SB) 13.23; 3. Grace Brune (F) 13.34; 6. Makayla Otto (SE) 14.22; 8. TrEL’Shawn Smith (SB) 14.73.

4x200-meter relay: 1. St. Elizabeth 1:56.00; 2. Vienna 1:59.52; 3. Fatima 2:02.99; 6. Linn 2:08.56; 7. Chamois 2:08.61.

1,600-meter run: 1. Autumn Baker (C) 5:47.39; 2. Madison Day (F) 5:47.70; 3. Michaela Nolte (C) 6:10.44; 4. Sarah Casey (BO) 6:16.64; 5. Ashley Reinkemeyer (F) 6:17.07; 7. Shaley Eicholz (BO) 6:51.31.

4x100-meter relay: 1. Fatima 52.87; 2. Southern Boone 54.32; 3. St. Elizabeth 57.35; 4. Vienna 58.90; 5. Blair Oaks 59.28; 7. Linn 1:04.25.

400-meter dash: 1. Allie Heckemeyer (SE) 1:00.70; 2. Brooke Trammel (SB) 1:08.96; 3. Smith (SB) 1:09.53; 4. Cheyenne Hemeyer (C) 1:10.46; 5. Nolte (C) 1:12.40; 6. Kourtney Bliss (F) 1:12.50; 8. Grace Eisterhold (F) 1:13.90.

300-meter hurdles: 1. Crow (SB) 48.48; 3. Meyer (F) 54.09; 5. Bax (F) 56.09; 6. Alexa Stegeman (BO) 56.55; 7. Mikalah Brandt (C) 56.71; 8. Christina Kempker (BO) 57.15.

800-meter run: 1. Barnhart (F) 243.23; 2. Baker (C) 2:45.51; 3. Day (F) 2:46.01; 4. Nolte (C) 2:48.79; 7. Lily Klouzek (L) 3:02.31; 8. Emily VanDeven (SB) 3:04.93.

200-meter dash: 1. Brune (F) 27.33; 2. Trammel (SB) 28.38; 3. Hailey Buscher (F) 28.56; 5. Brandi Defrenne (SE) 30.21; 8. Kerstin Peterson (BO) 31.29.

3,200-meter run: 1. Alexis Peters (F) 12:45.26; 2. Baker (C) 13:13.27; 3. Katie Fechtel (F) 13:39.57.

4x400-meter relay: 1. Fatima 4:30.38; 2. Chamois 4:42.36; 3. Vienna 4:43.03; 5. Blair Oaks 4:55.42; 6. Linn 5:40.70.

Pole vault: 1. Holly Wolken (BO) 8-0; 2. Calee Hollis (V) 8-0; 3. Klouzek (L) 7-6; 5. Carissa Zimmer (F) 7-0; 6. (tie) Makayla James (V) and Kayla Struemph (SE) 6-6); 8. Skye Prince (L) 6-6.

High jump: 1. Mehmert (C) 4-10; 3. Abby Shanley (BO) 4-4; 5. Struemph (SE) 4-4; 6. (tie) Smith (SB) and Tara Buthod (F) 4-4; 8. MaShayla Cruder (F) 4-2.

Long jump: 1. Eichholz (F) 16-4.5; 2. Katlin Hall (SB) 15-10; 3. Buscher (F) 15-9; 4. Heckemeyer (SE) 15-2; 5. Snodgrass (V) 14-10; 6. Brooke Trammel (SB) 13-8; 7. Mehmert (C) 13-7; 8, Makayla Otto (SE) 13-5.

Triple jump: 1. Heckemeyer (SE) 35-8; 2. Crow (SB) 30-1; 3. Shanley Kliethermes (SE) 29-8; 4. Madison Stricklan (V) 29-2; 5. Buthod (F) 28-2; 6. Grace Eisterhold (F) 26-11; 7. Bax (F) 26-10; 8. Heidi Ames (C) 26-6.

Shot put: 1. Lydia Perrigo (SB) 36-1; 3. Rebecca Hertzing (V) 29-10; 4. Crider (F) 28-8; 5. Chelsi Naber (V) 28-3; 6. Mackenzie Struemph (SE) 27-10.

Discus: 1. Rachel Moore (V) 83-4; 3. Nolte (C) 82-5; 4. Heather Luebbering (F) 81-8; 5. Perrigo (SB) 81-8; 6. Crider (F) 80-1; 7. Naber (V) 76-1; Hemeyer (C) 76-9.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Please review our Policies and Procedures before registering or commenting

News Tribune - comments