Gynmastics: Gym-Zzouri results

Gym-Zzouri’s gymnastics and cheer competition teams recently competed in Fall Fantastic meets.

The gymnastics individuals received the following awards:

• Recreational Level 4 Boys (achievement awards only on events and all around participation) — Sean Vegiard: 49.80 in the all around; Sean Lewis: 45.50 in the all around; Caleb Stangl: 53.10 in the all around.

• Girls Recreational Bronze Xcel (achievement awards only on events and all around participation) — Kira Brown: 35.70 in the all around; Bailey Braun: 33.40 in the all around; Molly Hensley: 33.20 in the all around; Bella Pierce: 32.90 in the all around; Lilly Hensley: 32.80 in the all around; Lydia Moore: 32.50 in the all around; Whitney Keil: 32.00 in the all around.

In the Cheer and Hip Hop competition, the following individuals got awards:

• First Senior Level 1 Cheer Team — Miranda Jeffries, GiGi Alonso, Justice Alonso, Faith Livingston, Cierra Graves, Jaidyn Nshunju, Jahanna Koestner, Onica Manuel, Lashona Chambers, Carsyn Chambers, Anastasia Chambers, Jayla Chambers, Jordan Lowery.

• Hip Hop, Gym-Zzouri First place Team — Jaidyn Nshunju, Jahanna Koestner, Lashona Chambers, Carsyn Chambers, Anastasia Chambers, Jayla Chambers, Brenda Willow, Alexandria Willow, Faith Livingston.

In the USA Gymnastics sanctioned Xcel competition, these awards were handed out:

• Silver Division, first-place team (99.60) — Hayley Jones: first vault, first bars, first beam, second floor, first all around (34.10); Audrey Muessig: third vault, second bars, second beam, first floor, second all around (33.90); Kailee Parker: second vault, third bars, third beam, third floor, third all around (31.60); Cierra Graves: fourth vault, fourth bars, fourth beam, fourth floor, fourth all around (30.70).

• Gold Divison, first-place team (101.65) — Victoria Hartman: second vault, second bars, first beam, third floor, first all around (33.95); Stephanie Miller: first vault, fourth bars, second beam, fourth floor, second all around (33.50); Betsy Morello: third vault, first bars, fifth beam, second floor, third all around (33.30); Tessa Uhlman: fourth vault, third bars, third beam, first floor, fourth all around (33.00); Autumn Kempker: fifth vault, fifth bars, fourth beam, fifth floor, fifth all around (29.10).

• Platinum Division, first-place team (102.35) — Rachel Holt: second vault, second bars, second beam, third floor, first all around (34.75); Raven Bridges: first vault, fourth bars, third beam, second floor, third all around (34.25); Taylor Howard: third vault, first bars, fourth beam, fourth floor, fourth all around (33.35).

• Diamond Division — Maisy Borden: first vault, bars, beam, floor, and all around (34.60).

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Please review our Policies and Procedures before registering or commenting

News Tribune - comments