Cross Country: Results for area schools

Here are results of Mid-Missouri schools in sectional and district cross country competition.

Class 4 Sectional 3

Boys

Team Scores: 1. Rock Bridge 41; 2. West Plains 49; 3. Kickapoo 101; 4. Glendale 104; 5. Nixa 128; 6. Jefferson City 129; 7. Joplin 130; 8. Webb City 215.

Jays Individuals: 31. Jackson Schwartz, 16:43.33; 33. Saxon Teubner, 16:46.98; 34. Eli Jacobs, 16:50.53; 38. Lucas Theroff, 17:03.12; 43. Jack Gamble, 17:09.51; 48. William Pierce, 17:16.22; 75. Dylan Fischer, 18:43.31.

Girls

Team Scores: 1. Rock Bridge 37; 2. Jefferson City 64; 3. Branson 85; 4. West Plains 108; 5. Nixa 109; 6. Ozark 134; 7. Kickapoo 161; 8. Rolla 163.

Lady Jays Individuals: 5. Emily Deeken, 19:18.09; 11. Lindsey Biesemeyer, 19:51.59; 13. Kaley Ruff, 19:53.78; 16. Tori Bonnot, 20:00.55; 23. Jaycie Sabala 20:04.83; 59. Andi Stackman, 21:24.23; 72. Kenzie Henderson, 24:49.19.

Class 3 District 5

Boys

Team Scores: 1. Warrensburg 43; 2. Moberly 67; 3. Helias 74; 4. Odessa 122; 5. School of the Osage 144; 6. Chillicothe 183; 7. Clinton 187; 8. Eldon 191; 9. Kirksville 198; 10. Fulton 199.

Helias Individuals: 9. Evan Block, 18:03.40; 14. Matthew Lorang, 18:17.90; 16. Thomas Asmar, 18:32.40; 18. Elliott Knernschield, 18:37.50; 26. Christian Collins, 19:07; 41. Jonathan Niekamp, 20:19.30; 51. Jared Belt, 20:48.10.

School of the Osage Individuals: 15. Matt Reid, 18:18.20; 29. Elijah Skinner, 19:33.20; 30. Wyatt Whitman, 19:40.40; 34. Alex Keith, 19:44.80; 49. Grant Gamm, 20:36.50.

Eldon Individuals: 11. Chase Cook, 18:12.10; 23. Ryan Bennett, 18:48.10; 47. Bernardo Martinez, 20:32.50; 62. Clayton Etue, 22:04.90; 65. Lucas Reynolds, 22:29.90; 68. Mason Anderson, 22:40.70; 73. Cole Hawken, 23:57.70.

Girls

Team Scores: 1. Helias 30; 2. Warrensburg 62; 3. Clinton 116; 4. Kirksville 124; 5; Moberly 132; 6. Odessa 156; 7. Chillicothe 174; 8. Eldon 193; 9. Boonville 04; 10. Marshall 248.

Helias Individuals: 2. Kaitlyn Shea 20:09.6; 3. Kayla Yanskey 20:41.8; 4. Baylee Francka 20:59.1; 10. Lanie Hentges 21:36.7; 13. Molly Light 22:00.3; 20. Ali Boudreau 22:4.9; 22. Lizzy Stumpe 23:10.0.

Eldon Individuals: 15. Julianna Timm, 22:14.6; 43. Shelby Winters 25:35.5; 46. Rebekah Shadow 26:01; 50. Logan Reed 26:36.5; 53. Brianna Burnett 27:16.5; 60. Elizabeth Pollett 28:27.6; 62. Larissa Duckworth 28:46.7.

School of the Osage Individuals: 7. Gabrielle Hill 21:33.0; 56. Jordyn Bartlett 28:02.

Class 2 District 4

Boys

Team Scores: 1. Fatima 23; 2. Southern Boone 75; 3. Blair Oaks 75; 4. California 87; 5. Dixon 166; 6. Steelville 168; 7. Bourbon 169; 8. Licking 209; 9. Versailles 246.

Fatima Individuals: 1. Ross Schanzmeyer 17:41.60; 2. Hunter Hennier 17:48.60; 3. Tom Zeilman 17:53.12; 7. Cody Huhn 18:10.96; 10. Austin Muenks 18:17.77; 12. Caleb Schroeder 18:23.32; 19. Noah Thoenen 19:28.42.

Southern Boone Individuals: 5. Maguire Scheer 18:01.90; 13. Sam Bowles 18:2501; 17. Chris Edwards 19:17.87; 21. Peter Oleski 19:33.04; 22. Jared Thomassen 19:34.80; 23. Kennan Atteberry 19:36.89; 32. Dowd Nathan 20:27.17.

Blair Oaks Individuals: 8. Nick Yaeger 18:11.95; 9, Jason Otto 18:13.44; 14. Brad Thomas 18:29.50 20. Chase Duren 19:32.41; 27. Clayton Lueckenotte 20:30.25; 36. Kellen Gale 20:45.33; 47. Bo Thomas 22:21.75.

California Individuals: 4. Adam Burkett 18:00.71; 11. Zach Merrill 18:18.77; 18. Hunter Carpenter 19:28.03; 25. Justin Mitchell 19:39.60; 34. Josh Long 20:28.57; 37. Gregory Schroeter 20:55.29; 42. Mason Albertson 21:26.36.

Versailles Individuals: 39. Ryan Surface 21:03.49; 53. Matt Shepparde 23:18.33; 57. Carter Bielinski 23:55.72; 59. Davie Hansen 25:05.55; 60. Wyatt Andreas 25:43.19.

South Callaway Individual: 16. Tristan Peneston 18:43.82.

Girls

Team Scores: 1. Fatima 20; 2. Blair Oaks 76; 3. California 87; 4. Steelville 101; 5. South Callaway 101; 6. Southern Boone 150.

Fatima Individuals: 2. Anna Massman 21:07.55; 3. Riley Caminiti 21:07.94; 4. Abby Sturtz 21:17.53; 5. Alexis Peters 21:21.69; 6. Katie Fechtel 21:50.16; 7. Madison Day 22:00.25; 8. Ashley Reinkemeyer 22:00.85.

Blair Oaks Individuals: 10. Megan Graessle 22:04.63; 12. Taylor Scott 22:07.96; 13. Rachel Isenberg 22:09.43; 19. Alyson Jones 23:09.99; 26. Sarah Ferrell 24:18.08; 35. Shaley Eichholz 26:13.39; 36. Sarah Casey 26:25.59.

California Individuals: 9. Katie Imhoff 22:02.26; 14. Leah Korenburg 22:11.10; 20. Ellie Wirts 23:25.96; 24. Emily Ziehmer 23:58.28; 28. Reagan Downing 24:38.03; 29. Laney Porter 24:40.03; 46. Jordan Wright 28:46.75.

South Callaway Individuals: 11. Taylor Howard 22:06.58; 15. Andrea Rodriguez 22:17.71; 21. Abigail Luebbert 23:27.50; 31. Amanda McDonald 25:17.79; 32. Dariyn Finney 25:22.99.

Southern Boone Individuals: 17. Alexa Newkirk 23:09.07; 30. Amanda Brush 25:01.57; 43. Emma Bennett 28:04.36; 44. Katie Shelton 28:24.66; 45. Adrianna Cunningham 28:32.83; 48. Morgan Walters 31:32.98; 49. Brooksie Mayville 35:36.34.

Versailles Individuals: 37. Kristen Nachbar 26:30.85; 38. Chrissy Howard 26:45.42; 39. Duana Frerking 26:53.42.

Class 1 District 3

Boys

Team Scores: 1. Riussellville 42; 2. Linn 47; 3. New Haven 52; 4. Father Tolton 110; 5. Chamois 136; 6. New Bloomfield 139.

Russellville Individuals: 3. Alex M, Thompson 17:58.74; 8. Nick Haslag 8:39.86; 9. Jamie Porter 18:40.45; 12. Anthony Bertucci 18:49.37; 15. Matthew Fringer 19:10.65; 23. Alex D. Thompson 20:26.47; 24. Caleb Nichols 20:28.23.

Linn Individuals: 4. Chase Jones 18:08.04; 10. Greg Spillman 18:42.55; 11. Noah Voss 18:47.60; 13. Ethan Grellner 18:55.86; 14. Joey Nilges 19:00.63; 18. Jacob Voss 19:51.09; 28. Cameron Laughlin 20:42.58.

Chamois Individuals: 17. Zac Honey 19:39.45; 30. Tristen Hilkerbaumer 20:31.80; 33. Clay Nolte 21:12.32; 36. Austin white 21:23.43; 44. Brian White 22:59.14; 49. Devin Flake 24:52.14.

New Bloomfield Individuals: 21. Charlie Schatten 20:20.13; 26. Nicholas Granich 20:37.66; 37. Marshal Woods 211:49.51; 40. Cameron Engelbrecht 22:01.78; 41. Zach Bell 22:06.30.

Vienna Individuals: 2. Chandler Harker 17:33.51; 16. Brent Davis 19:16.40; 32. Jose Molinare 21:09.42; 38. Seth Rowden 21:53.07.

Girls

Team Scores: 1. Russellville 24; 2. Columbia Independent 48; 3. New Haven 50.

Russellville Individuals: 1. Grace Young 21:08.07; 2. Miranda Hill 21:24.90; 4. Taylor Young 22:10.16; 12. Hannah Michitsch 24:08.19; 16. Addie Kirchner 24:57.57; 21. Erica Miller 25:54.34; 34. Mary Potts 32:04.77.

Chamois Individuals: 3. Autumn Baker 21:55.78; 17. Nichaela Nolte 25:02.47; 31. Cheyenne Heymeier 29:38.08; 32. Laura Schaperclaus 29:52.95.

Linn Individuals: 5. Harley Nale 22:22.35; 26. Lily Klouzek 27:20.85; 27. Shelby Voss 27:25.08; 29. Amanda Wieberg 28:27.80.

New Bloomfield Individual: 13. Sydni Bedsworth 24:32.08.

Vienna Individuals: 10. Abbi Kern 23:56.10; 23. Elisa Kern 26:33.63; 24. Hannay Erangey 26:33.92; 33. Signe Sundby 29:53.32.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Please review our Policies and Procedures before registering or commenting

News Tribune - comments