Breaking News

Man arrested after taking child April 19, 2014

Lady Falcons win Tri-County

ELDON — The Blair Oaks Lady Falcons won the Tri-County Conference championship on Tuesday.

The Falcons took second, finishing behind Eldon. Brett Voss was a double-winner for Blair Oaks, taking first in the 3,200-meter run and 800-meter run.

No team scores were available, nor were individual results for schools other than Blair Oaks.

Here are the top-three finishers for Blair Oaks:

BOYS

Team scores: 1. Eldon; 2. Blair Oaks; 3. Southern Boone.

4x800-meter relay: 2. Blair Oaks (Kole Rackers, CJ Closser, Zach Barlow, Jacob Prenger), 8:45.

110-meter hurdles: 3. Chase Duren, 15.5.

100-meter dash: 3. Dominic Jamerson, 11.5.

4x200-meter relay: 1. Blair Oaks (Jamerson, Cole Bisges, Ashton Maasen, Duren), 1:32.4.

1,600-meter run: 2. Jason Otto, 4:59.

4x100-meter relay: 2. Blair Oaks (Jamerson, Maasen, Peyton Wilde, Duren), 45.3.

300-meter hurdles: 2. Duren, 42.2.

800-meter run: 1. Brett Voss, 2:06.

3,200-meter run: 1. Voss, 10:36.

4x400-meter relay: 1. Blair Oaks (Caleb Bischoff, Maasen, Chance Cumpton, Prenger), 3:35.

Pole vault: 3. Brad Thomas, 11-0.

Discus: 1. John Karsten, 147-5.

GIRLS

Team scores: 1. Blair Oaks.

4x800-meter relay: 1. Blair Oaks (Michaella Forck, Kallie Kerperin, Nicole Lueckenhoff, Jolie Duffner), 10:47.

100-meter dash: 1. Abbey Eskens, 13.0; 2. Jessica Clark, 13.3.

4x200-meter relay: 1. Blair Oaks (Eskens, Tanya Neal, Katy Alexander, Darian Werdehausen), 1:52.6.

1,600-meter run: 1. Megan Graessle, 5:39; 4. Alyson Jones, 5:51.

4x100-meter relay: 1. Blair Oaks (Forck, Clark, Eskens, Werdehausen), 53.6.

400-meter dash: 1. Werdehausen, 1:02.5; 2. Neal, 1:03.9.

300-meter hurdles: 1. Forck, 49.9.

800-meter run: 2. Lueckenhoff, 2:31.

200-meter dash: 3. Alexander, 28.1.

3,200-meter run: 2. Jones, 12:38.

4x400-meter relay: 1. Blair Oaks (Duffner, Werdehausen, Forck, Lueckenhoff), 4:19.

Pole vault: 1. Jessica Clark, 10-0; 2. Holly Wolken, 8-0.

High jump: 3. Amanda Kiso, 5-2.

Shot put: 2. Amy Dorge, 36-5.

Discus: 1. Dorge, 124-3.

Jays Results

Jefferson City hosted a ninth and 10th grade relay event Tuesday. No team scores were kept.

Here are Jefferson City’s top four finishers:

BOYS

4x800-meter relay: 1. Jefferson City (Jacob Gourley, Courtney Fitch, Daniel Miller, Zach Bond), 9:13.03; 2. Jefferson City (Josh Wieberg, Adam Rush, Shaun Thompson, Matt Barton), 9:46.12.

Sprint Medley: Jefferson City (Daryl Williams, Denzel Wilson, Geordan Qualls, Justin Fuller), 1:44.82; 3. Nathaniel Bustamante, Justin Magallanes, Daniel Ellinger, Izaya Sands), 1:49.02.

4x200-meter relay: 1. Jefferson City (Ethan Reed, Deion Driver, Julian Stokes, Edmund Codey), 1:40.97

1,600-meter run: 1. Eli Jacobs, 4:55.98.

4x100-meter relay: 1. Jefferson City (Williams, Wilson, Qualls, Paul Harris), 46.94; 2. Jefferson City (Driver, Stokes, Sands, Cooley 4. Jefferson City (Matt Buzard, Jacob Hoake, Grant Mason, Justin Magallanes), 50.90.

1600-meter medley 1. Jefferson City (Wilson, Fuller, Gourley, Fitch), 4:03.26; 3. Jefferson City (Sands, Daniel Ellinger, Cody Irwin, Edmund Codey), 4:20.9.

300-meter hurdles: 1. Stokes, 45.24; 2. Harris, 45.26.

4x400-meter relay: 1. Jefferson City (Harris, Reed, Driver, Bond), 3:50.06; 4. Jefferson City (Miller, Alex Weaver, Shawn Duvall, Seth Stegeman), 4:06.67.

High jump: 1. Jefferson City (Fuller, Ellinger, Floyd Ramsey), 16-6.

Long jump: 1. Jefferson City (Williams, Ellinger, Floyd Ramsey), 52-7.

Triple jump: 1. Jefferson City (Magallunes, Driver, Ramsey), 110-2 1/2.

Shot put: 1. Jefferson City (Zane Coleman, Collin Douglas, Cole Stackman), 111-11 1/2; 2. Jefferson City (Elijah Henderson, Cole Heidbreder, Daniel Miller), 98-4 1/2

Discus: 1. Jefferson City (Zane Coleman, Douglas, Stackman), 276-0.

GIRLS

4x800-meter relay: 1. Jefferson City (Allie Haug, Lindsay Biesemayer, Viendra Carpenter, Kenzi Henderson), 11:09.90; 3. Jefferson City (Sarah Crawford, Michaela Krause, Andi Stackman, Claire Wilbers), 12:15.12.

100-meter hurdles: 1. Shantierra Myers, Savannah Guitard, Haley Watson), 1:00.43.

Sprint Medley relay: 2. Jefferson City (Dendra Shipley, Katelyn West, Caitlyn Mahoney, Haley Bluebaum), 2:14.17.

4x200-meter relay: 1. Jefferson City (Alyssa Schulte, Ajane Milton, Jemauri Faulkner, Sommer Hudson), 1:53.53; 2. Jefferson City (Hope Smith, Lexi Stull, Mariah Hayes, Natalie Gallardo), 2:02.52.

1,600-meter run: 1. Jaycie Sabala, 5:56.14; 2. Lindsey Biesemeyer, 6:08.14; 4. Savannah Bopp, 6:20.55.

4x100-meter relay: 1. Jefferson City (Destinee Milton, Deja Davis, Faulkner, Ajane Milton), 53.76; 2. Jefferson City (Kaylyn Stough, Domenique Arcobasso, Caitlyn Mahoney, Hope Smith), 56.96.

1600-meter medley 1. Jefferson City (Faulkner, Ciera Strickland, Lexi Stull, Kenzi Henderson), 4:58.85; 2. Jefferson City (Bloebaum, Davis, Natalie Gallardo, Claire Wilbers), 5:08.52.

300-meter hurdles: 2. Myers, 55.89; 3. Megan Howerton, 55.94; 4. Guitard, 58.65.

4x400-meter relay: 1. Jefferson City (Savannah Bopp, Maria Hayes, Megan Howerton, Maria Hayes); 3. Jefferson City (Haley Bloebaum, Kendra Carpenter, Sarah Crawford, Wilbers), 5:08.52

High jump: 1. Jefferson City (Milton, West, Arcobasso), 13-4.

Long jump: 1. Jefferson City (Destinee Milton, West, Stull), 43 1/2.

Triple jump: 1. Jefferson City (Arcobasso, Caitlyn Mahoney, Lexi Stull), 95-1.

Shot put: 1. Jefferson City (Alexis Roberson, Andrea Hughes, Nia Tanon), 99-10; 2. Jefferson City (Kim Eversman, Danielle Vaught, Gloria Johnson), 69 1/2.

Discus: 1. Jefferson City (Roberson, Hughes, Tanon), 202-8; 2. Jefferson City (Eversman, Vaught, Shelby Coalran), 199-2.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Please review our Policies and Procedures before registering or commenting

News Tribune - comments