Several area soccer players make all-state, all-region teams

Jefferson City goalkeeper Becca Sturgess, seen in the News Tribune file photo above, earned all-state honors this season from the Missouri State High School Soccer Coaches Association.

Jefferson City goalkeeper Becca Sturgess, seen in the News Tribune file photo above, earned all-state honors this season from the Missouri State High School Soccer Coaches Association. Photo by News Tribune.

The girls soccer season came to a close Saturday afternoon, but the awards are still coming in for some area players. The Missouri State High School Soccer Coaches Association recently released its all-state teams.

photo

Helias midfielder Becky Roberts (in white) earned all-state honors this season from the Missouri State High School Soccer Coaches Association. (News Tribune file photo)

Helias had four players honored in Class 2. Taylor Hagenhoff and Becky Roberts were each named to the first team as midfielders. Goalie Liz Czarnecki was a second-team pick while midfielder Jordan Poire was an honorable mention selection.

Jefferson City had three players selected. Goalie Becca Sturgess was a first-team selection. Defender Courtney Kolb and midfielder Sarah Luebbert were named to the second team.

Three area players were honored in Class 1. School of the Osage midfielder Josie Verslues was a first-team selection while her teammate Cassidy Culver was a second-team honoree at forward. Southern Boone midfielder Kelly Knierim was an honorable mention selection.

III

Several area players also were selected to all-region teams.

Jefferson City cleaned up the awards for the Class 3 Central Region. Luebbert won Player of the Year honors, Kolb was named Defensive Player of the Year, Sturgess was honored as Goalkeeper of the Year and Matt Stacey won Coach of the Year honors. Forward Eden Hoogveld also was named to the team.

In Class 2 Czarnecki, Hagenhoff, Roberts and Poire were honored for Helias. Individual all-region awards were not available.

Southern Boone midfielders Niki Kleinheider and Knierim were selected in Class 1.

All State

Class 3 First Team

Defenders: Abbie Frick, sr., Nerinx Hall; Courtney Silberberg, sr., Eureka; Kacey Bright, sr., Rockwood-Summit; Casey Williamson, sr., Lee’s Summit North.

Forwards: Ashanti Carey, soph., Pattonville; Kaley Nieters, jr., St. Joseph’s Academy; Lauren Holder, sr., Nerinx Hall; Hannah Leinart, sr., Eureka; Payton DeHart, jr., Nixa; Jaycie Johnson, sr., Lee’s Summit West; Savannah Trujillo, jr., St. Teresa’s Academy; Courtney Claassen, sr., Park Hill South; Miriam Taylor, sr., Camdenton.

Goalkeepers: Becca Sturgess, soph., Jefferson City; Ali Wallner, sr., Eureka.

Midfielders: Maddie Pokorny, soph., Webster Groves; Alli Magaletta, jr., St. Joseph’s Academy; Kasey Opfer, soph., Springfield Glendale; Alyson Galler, soph., Nixa; Dorian Bailey, soph., St. Teresa’s Academy; Lauren Sullivan, sr., Staley; Kaitlyn Clark, jr., Liberty.

Class 3 Second Team

Defenders: Maddi Beck, sr., Webster Groves; Katie Mertz, sr. Pattonville; Valery Wehrman, sr., Kirkwood; Brittany Kirkpatrick, sr., Nixa; Cristina DeZeeuw, jr., St. Teresa’s Academy; Delaney Richardson, jr., Lee’s Summit West; Gigi Gray, soph., St. Teresa’s Academy; Courtney Kolb, jr., Jefferson City.

Forwards: Taylor Wade, sr., Fort Zumwalt South; Abby Basler, fr., Ursuline Academy; Maggie Schneider, sr., Kirkwood; Haley Baldridge, sr., Liberty; Ashley Parks, sr., Lafayette.

Goalkeepers: Kindra Lierz, jr., Springfield Glendale; Maddie Dobyns, sr., Lee’s Summit North.

Midfielders: Alyssa Waitz, sr., Parkway Central; Kayla Welch, sr., Francis Howell North; Allie Hentschell, sr., St. Joseph’s Academy; Taylor Walker, jr., Lee’s Summit; Brandi Vollmer, sr., Lee’s Summit West; Lizzie Luallin, jr., St. Teresa’s Academy; Sarah Luebbert, fr., Jefferson City; Whitney Snow, jr., Camdenton; C.J. Fitter, jr., Seckman.

Class 3 Honorable Mention

Defenders: Kaitlyn Crites, sr., Jackson; Hali Long, sr., Francis Howell North; Kinsey Kiser, soph., Staley.

Forward: Cassidy Tomsu, fr., Jackson.

Goalkeepers: Janie Thompson, sr., St. Teresa’s Academy; Emily Miller, soph., Hickman.

Midfielders: Devan Jones, sr., Hazelwood Central; Kaley Hill, jr., Hazelwood West; Aspen Hawkins, jr., Springfield Central; Miriam Melugin, jr., Springfield Kickapoo; Anna Courtney, soph., Park Hill South; Ashton Anderson, jr., Park Hill South; Morgan Henry, jr., Camdenton; Rhiannon Moore, sr., Waynesville.

Class 2 First Team

Defenders: Callie Henshaw, jr., Smithville; Molly Ream, jr., St. Dominic.

Forwards: Kelsey Mothershead, soph., Smithville; Kirsten Clemens, sr., Platte County; Cristina Rodriguez, sr., St. Dominic; Mackenzie Rief, jr., St. Dominic; Taylor Sancegraw, jr., Farmington; Taylor Rinda, sr., Cape Girardeau Notre Dame; Bethany Coons, soph., Union; Nicole Howard, jr., Rolla; Jade Klump, sr., Visitation Academy; Taylor Geis, sr., Warrensburg.

Goalkeepers: Megan Swanson, jr., St. Dominic; Katy Kessler, sr., Rosati-Kain.

Midfielders: Reaghan Childers, soph., Grain Valley; Allie Hess, jr., Kearney; Lexie Howard, soph., Kearney; Ashley Coonfield, fr., Kearney; Mel Donaldson, sr., Incarnate Word; Maddie Orf, sr., Incarnate Word; Kady Dieringer, sr., Rosati-Kain; Maddie Redohl, jr., Rosati-Kain; Taylor Hagenhoff, sr., Helias; Becky Roberts, jr., Helias.

Class 2 Second Team

Defenders: Casey Cordell, sr., Kearney; Carly Cecil, sr., Kearney; Marley Zirjacks, soph., Excelsior Springs; Sydni Young, jr., St. Dominic; Emily Mosier, jr., Farmington; Sarah Lawrence, sr., Cape Girardeau Notre Dame; Brooke Greiner, soph., Rosati-Kain.

Forwards: Theresa Sheffer, sr., Hannibal; Elly Freesmeier, jr., Incarnate Word Academy; Kayla Dye, jr., Windsor; Alyssa Coons, sr., Union; Sara Marcotte, jr., Republic.

Goalkeeper: Liz Czarnecki, sr., Helias.

Midfielders: Anna Romano, soph., Notre Dame de Sion; Kyli Nelson, soph., Smithville; Bri Ebenroth, sr., St. Dominic; Kristin Wolff, sr., St. Dominic; Taylor Fusselman, sr., Moberly; Natalie Breeden, soph., Visitation Academy; Hannah Brobst, soph., Visitation Academy; Janie Booth, sr., Fort Zumwalt East; Allison Moldenhauer, jr., Perryville; Sarah Gerwel, jr., Rosati-Kain.

Class 2 Honorable Mention

Defenders: Jodie Rellihan, sr., Notre Dame de Sion; Makenzie Pfieffer, jr., Kearney; Alicia Brueggeman, sr., Union.

Forwards: Kallie Holte, jr., Kirksville; Bailey Coleman, jr., Moberly; Lydia Meeks, jr., St. Charles; Kacie Trueman, soph., Bishop DuBourg; Sarah Price, jr., Visitation Academy.

Goalkeepers: Jordan Lewis, jr., Smithville; Kaitlyn Edge, jr., Hannibal; Sarah Sabo, jr., Lutheran South.

Midfielders: Kirsten Settle, jr., Hillsboro; Taylor Beck, jr., Carl Junction; Jordan Poire, jr., Helias.

Class 1 First Team

Defenders: Lucia Crosetti, sr., O’Hara; Christina Hovatter, St. Pius X: Festus; Alex Ottoline, jr. St. Pius X: Festus; Ali Galemmo, fr., Saxony Lutheran; Honor Kehde, jr., Sedalia Sacred Heart; Anna Skrade, soph., Springfield Catholic; Rachel Perea, sr., Principia; Mikayla Mooney, sr., Whitfield.

Forwards: Katie Sloan, sr., Barstow; Bridget Wages, sr., O’Hara; Liliy Friedman, sr., Pembroke Hill; Meghan Boschert, sr., Orchard Farm; Sydney White, sr., O’Hara.

Goalkeeper: Anna Lillig, soph., St. Pius X: Festus.

Midfielders: Ellen Babbott, sr., Barstow; Cassie Haltman, jr., Maryville; Haylee Eastridge, jr., St. Pius X: Festus; Brianna Mueller, fr., Saxony Lutheran; Josie Verslues, soph., School of the Osage; Lydia Holtmann, jr., Springfield Catholic; Taylor Santel, sr., John F. Kennedy; Zoe Smith, sr., John Burroughs.

Class 1 Second Team

Defenders: Taylor Fredrick, jr., Logan-Rogersville; Claire Skaggs, sr., Duchesne; Kelsey McLaurine, soph., John F. Kennedy.

Forwards: Mollie Haltman, fr., Maryville; Rachel Bacon, jr., Summit Christian; Caroline Basler, sr., St. Pius X: Festus; Ashley Marks, sr., St. Pius X: Festus; Maci Daniel, jr., Saxony Lutheran; Cassidy Culver, soph., School of the Osage; Morgan Bogue, jr., Sedalia Sacred Heart; Allie Banasik, jr., Springfield Catholic; Sierra Grimm, jr., Lutheran; Ashton Reuter, soph., Maryville.

Goalkeeper: Elizabeth Starr, sr., Pembroke Hill.

Midfielders: Audrey Pritchett, soph., Pembroke Hill; Madison Sallas, soph., Summit Christian; Natalie Weinhold, sr., Lutheran: St. Charles; Sarah Entwistle, sr., Winfield; Grace Mirly, fr., Saxony Lutheran; Maddie Brune, fr., Saxony Lutheran; Jessie Gambino, jr., Barat Academy; Emelie Fredrikson, jr., Principia; Julia Gubicya, jr., Trinity.

Class 1 Honorable Mention

Defenders: Tina Weng, soph., Barstow; Lauren Hick, jr., Lutheran; Lindsay Beachner, sr., O’Hara; Libby Marko, soph., Winfield; Anna Fink, sr., Fulton; Casey Mann, jr., Orchard Farm.

Forwards: Jessica Skerston, jr., Lutheran: St. Charles; Haley Weeks, sr., Logan-Rogersville; Alyssa Stiens, sr., Maryville; Megan Wall, sr., Crocker.

Midfielders: Bailey Pfeiffer, sr., Boonville; Kelly Knierim, sr., Southern Boone; Hadley Rolf, jr., St. Paul Lutheran; Courtney Reimer, fr., Duchesne; Gabby Ebers, jr., Sedalia Sacred Heart; Hayley White, soph., O’Hara; Kate Koby, sr., John Burroughs.

All-Region

Class 3

Defenders: Courtney Kolb, jr., Jefferson City; Kaitlynn Winking, jr., Waynesville.

Forwards: Morgan Bumby, sr., Rock Bridge; Haleigh Francher, jr., Rock Bridge; Eden Hoogveld, soph., Jefferson City; Kelsey Mirts, soph., Hickman; Megan Morgan, jr., Waynesville; Miriam Taylor, sr., Camdenton; Tori Wood, sr., Lebanon.

Goalies: Emily Miller, soph., Hickman; Becca Sturgess, soph., Jefferson City.

Midfielders: Laurie Frew, jr., Rock Bridge; Morgan Henry, jr., Camdenton; Sarah Leubbert, fr., Jefferson City; Megan Lollis, sr., Smith-Cotton; Rhiannon Moore, sr., Waynesville; Whitney Snow, jr., Camdenton.

Player of the Year: Sarah Luebbert, Jefferson City.

Offensive Players of the Year: Miriam Taylor, Camdenton; Whitney Snow, Camdenton.

Defensive Players of the Year: Courtney Kolb, Jefferson City; Rhiannon Moore, Waynesville.

Goalkeeper of the Year: Becca Sturgess, Jefferson City.

Coach of the Year: Matt Stacey, Jefferson City.

Class 2

Defenders: Karissa Degani, jr., Carl Junction; Alicia Brueggeman, sr., Union; London Clift, soph., Rolla; Elizabeth Harris, jr., Boivar; Lesleigh Fenton, soph., Republic; Lindsay Owens, sr., Willard; Suzanne Hones., sr., West Plains.

Forwards: Sydney Soleberg, soph. Carl Junction; Bethany Coons, soph., Union; Alyssa Coons, sr., Union; Nicole Howard, jr., Rolla; Emily Grahl, jr., St. Francis Borgia; Kassidy Ledgerwood., jr., Mountain View Liberty; Sara Marcotte, jr., Repulic; Sierra Casagrand, soph., Republic; Dylan Owens, soph., Willard.

Goalkeeper: Liz Czarnecki, sr., Helias.

Midfielders: McKenzie Lesh, soph., Bolivar; Taylor Beck, jr., Carl Junction; Amy Jernigan, jr., Rolla; Taylor Hagenhoff, sr., Helias; Becky Roberts, jr., Helias; Jordan Poire, jr., Helias; Macie Cotter, sr., Willard; Paige O’Neil, sr., Neosho.

Class 1

Defenders: Cali McAreavy, fr., Boonville; Ally McDaniel, sr., Canton; Anna Fink, sr., Fulton; Heather Wiegman, sr., Lutheran St. Charles; Libby Marko, soph., Winfield; Kasey Kaimann, fr., Winfield.

Forwards: Adrienne Ebersole, sr., Fulton; Jessica Skerston, jr., Lutheran St. Charles; Brenna Bagby, soph., Lutheran St. Charles; Andrea Wikle, soph., Tolton.

Goalkeepers: Cassidy Renfrow, jr., Boonville; Kate Brazzle, soph., Lutheran St. Charles.

Midfielders: McKenna McAreavy, sr., Boonville; Bailey Pfeiffer, sr., Boonville; Sophie Taube, fr., Boonville; Aubrey Durst, sr., Canton; Natalie Weinhold, sr., Lutheran St. Charles; Nicole Masters, jr., Lutheran St. Charles; Kelly Knierim, sr., Southern Boone; Niki Kleinheider, fr., Southern Boone; Hope Wright, soph., Tolton; Sarah Entwistle, sr., Winfield.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Please review our Policies and Procedures before registering or commenting

News Tribune - comments