Prep Wrestling: MSHSAA State Championships

Results for area wrestlers

COLUMBIA, Mo. - Here are the results for area wrestlers at the MSHSAA State Wrestling Championships that concluded Saturday at Mizzou Arena:

CLASS 4

JEFFERSON CITY

113 — Corbin Howard, soph. (34-7)

First Round: Lost 7-1 to Jacob Gajewski, soph., Francis Howell Central (27-10)

First-Round Wrestlebacks: Won 5-3 against Alexander Fisher, sr., C.B.C. (24-18)

Second-Round Wrestlebacks: Won 3-2 against Mike Brown, fr., Holt (42-9)

Third-Round Wrestlebacks: Lost 10-0 to Aaron Beckmann, jr., Timberland (29-12)

120 — Logan Moriarity, fr. (49-7)

First Round: Won 1-0 against Kirk Bradley, sr., Lafayette (39-12)

Quarterfinals: LBF in 1:33 to William Erneste, jr., Park Hill (41-4)

Second-Round Wrestlebacks: WBTF against Clayton Wegener, soph., Eureka (32-17)

Third-Round Wrestlebacks: Won 13-2 against Andrew Wallace, sr., Waynesville (42-9)

Fourth-Round Wrestlebacks: Won 2-0 against Devan Richter, jr., Timberland (23-8)

Third-Place Match: Lost 4-2 to William Erneste, jr., Park Hill (43-5)

145 — Rodney Webbe, sr. (43-7)

First Round: Won by injury default against Chad Lowe, soph., Seckman (34-13)

Quarterfinals: LBF in 5:01 to Clayton Ream, sr., Holt (50-1)

Second-Round Wrestlebacks: Lost 6-4 to Larry Prade, sr., Francis Howell (35-11)

285 — John Carter, sr. (43-5)

First Round: WBF in :39 against Jamal Karriem, soph., Ruskin (37-16)

Quarterfinals: Won 12-3 against Jimmy Sellers, sr., Mehlville (31-6)

Semifinals: WBF in :22 against Jacob Semple, jr., Waynesville (42-4)

Championship: LBF in 2:32 against J’Den Cox, sr., Hickman (56-0)

TEAM SCORES

  1. Park Hill 156.5; 2. Blue Springs 124.5; 3. Timberland 96; 4. Holt 88.5; 5. Park Hill South 83. 6. Waynesville 71; 7. Seckman 62.5; 8. Ozark 61; 9. Hickman 59; 10. Rock Bridge 53.5.

Also: 13. Jefferson City 43.5.

CLASS 3

HELIAS

113 — Dylan Linsenbardt, sr. (47-9)

First Round: WBF in 4:57 against Parker Neptune, soph., Washington (42-12)

Quarterfinals: WBTF against Dylan Burns, soph., Lebanon (40-6)

Semifinals: Won 8-6 in OT against Sam Seidel, sr., Oak Park (18-8)

Championship: Lost 15-0 against Jared Singh, sr. Kearney (50-5)

TEAM SCORES

  1. (tie) Kearney and Neosho 152; 3. Staley 117; 4. Warrensburg 91.5; 5. Platte County 84. 6. Washington 79.5; 7. Oak Park 73; 8. Hannibal 64; 9. Farmington 61; 10. Carthage 54. Also: 26. Helias 21.5.

CLASS 1

BLAIR OAKS

120 — Frankie Falotico, fr. (41-6)

First Round: WBF in 5:51 against Kaleb Wooden, fr., South Harrison (37-7)

Quarterfinals: Won 19-8 against Jonas Tiggs, sr., Maplewood-Richmond Heights (35-9)

Semifinals: Lost 5-1 to Jacob O’Neal, sr., Carrollton (45-1)

Fourth-Round Wrestlebacks: Lost 8-3 to Colman Kennedy, jr., Plattsburg (33-16)

Fifth-Place Match: Won 3-0 against Dillan DeRosier, sr., Rock Port (32-12)

126 — Payton Lackman, sr. (25-9)

First Round: LBF in 5:07 to Kurtis Hahn, fr., Whitfield (37-14)

First-Round Wrestlebacks: WBF in 1:56 against Ethan Ambrose, sr., O’Hara (27-20)

Second-Round Wrestlebacks: Won 2-0 against Brody Richardson, sr., South Harrison (49-3)

Third-Round Wrestlebacks: Lost 9-2 to Trey Heckadon, jr., Butler (24-6)

132 — Alex Gaydos, soph. (30-26)

First Round: Lost 3-0 to John Anderson, fr., Mid-Buchanan (40-5)

First-Round Wrestlebacks: WBF in 4:23 against Gabe Stringer, sr., Principia (28-13)

Second-Round Wrestlebacks: LBF in 2:36 to Michael Lopez, jr., Adrian (36-13)

138 — Logan Mudd, jr. (54-2)

First Round: WBF in 1:10 against Trevor Holmes, soph., Rock Port (28-15)

Quarterfinals: WBF in 1:02 against Ethan Leighton, soph., Centralia (39-9)

Semifinals: Won 5-2 against Austin Ward, fr., South Harrison (48-2)

Championship: Lost 7-2 against Chris Wilkes, sr., Whitfield (52-2)

145 — Brad Thomas, jr. (37-16)

First Round: Won 6-0 against Trey Lathrum, sr., South Harrison (39-7)

Quarterfinals: Lost 12-4 to Preston Smidt, soph., Lawson (34-14)

Second-Round Wrestlebacks: Lost 3-1 to Cody Hartman, fr., Plattsburg (35-17)

152 — Zach Barlow, sr. (30-21)

First Round: Lost 3-2 to Trent Scobee, jr., Lathrop (45-8)

First-Round Wrestlebacks: Won by forfeit against Dane Hull, jr., Maryville (27-17)

Second-Round Wrestlebacks: Lost 7-0 to Maverick Griffin, soph., O’Hara (48-7)

182 — Eli Roberts, sr. (48-0)

First Round: WBF in :50 against Quintez Binder, sr., Cleveland NJROTC (12-12)

Quarterfinals: Won 10-5 against Reed McBroom, fr., Brookfield (38-13)

Semifinals: WBF in :25 against Stephen Conway, jr., O’Hara (41-11)

Championship: Won 6-4 against Dylan McClain, sr., Plattsburg (45-7)

220 — John Karsten, jr. (40-11)

First Round: LBF in 4:46 to Jimmy Dale, sr., Gallatin (11-2)

First-Round Wrestlebacks: Won 6-3 against Robert Hawkins, soph., Whitfield (21-29)

Second-Round Wrestlebacks: LBF in 1:21 to Colden Denisar, sr., Lawson (28-8)

FATIMA

106 — Cody Huhn, fr. (38-4)

First Round: WBTF against vs. Andres Garcia, fr., O’Hara (37-16)

Quarterfinals: Won 10-2 against Ty Jones, fr. Rock Port (39-13)

Semifinals: Won 6-4 against Quintin Lewis, sr., Carrollton (34-5)

Championship: Lost 7-0 against Dalton Fisher, fr., Marceline (42-2)

120 — Caleb Schroeder, fr. (30-18)

First Round: Lost 10-2 to Dillan DeRosier, soph., Rock Port (30-9)

First-Round Wrestlebacks: WBTF against Gary Silerio, fr., Brentwood (14-25)

Second-Round Wrestlebacks: Lost 5-0 to Jacob Brock, soph., Lathrop (34-9)

126 — Ryan Strope, sr. (47-2)

First Round: WBTF against Garrett Manley, soph., New Madrid County Central (16-11)

Quarterfinals: WBF in 1:47 against Nathaniel Alexander, soph., Maryville (27-4)

Semifinals: Won 12-1 against Kurtis Hahn, fr., Whitfield (38-15)

Championship: Won 7-1 against Justin Rhodes, fr., West Platte (48-5)

145 — Luke DeOrnellis, sr. (26-11)

First Round: Won 6-3 against Derek Steins, sr., Maryville (30-13)

Quarterfinals: Won 11-6 against William Heintzmann, sr., Hancock (41-3)

Semifinals: LBTF to Grant Schottel, jr., Mid-Buchanan (23-0)

Fourth-Round Wrestlebacks: Lost 2-0 to Cody Hartman, fr., Plattsburg (36-18)

Fifth-Place Match: Lost 13-2 to Auston Gerth, jr., Holden (44-8)

195 — Matthew Jones, jr. (27-13)

First Round: LBF in 1:16 to Austen Eskew, jr., Lawson (47-1)

First-Round Wrestlebacks: Won 5-4 against Jacob Wilshusen, jr., Lutheran: St. Peters (28-19)

Second-Round Wrestlebacks: LBF in :59 to Justin Hicks, sr., Polo (42-2)

VERSAILLES

106 — Dalton Schmidt, fr. (32-14)

First Round: LBTF to Quintin Lewis, sr., Carrollton (33-4)

First-Round Wrestlebacks: WBF in 2:25 against Derek Griffits, fr., Lutheran: St. Peters (26-21)

Second-Round Wrestlebacks: Lost 5-3 to Cooper O’Connor, fr., Plattsburg (40-13)

113 — Nathan Long, soph., (21-21)

First Round: LBF in 3:17 to Jake Gipson, sr., Plattsburg (40-4)

First-Round Wrestlebacks: Won 9-1 against Jacob Fricke, fr., Centralia (19-22)

Second-Round Wrestlebacks: Won 3-1 in OT against Lucas Jones, jr., Brentwood (40-9)

Third-Round Wrestlebacks: Lost 7-1 to Jerin Hudgens, sr., Carrollton (36-7)

132 — Ely Roberts, sr. (35-8)

First Round: LBF in 1:33 to vs. Mathew Jordan-Garr, sr., West Platte (42-13)

First-Round Wrestlebacks: WBF in 1:29 against Bryce Smith, jr., New Madrid County Central (19-20)

Second-Round Wrestlebacks: LBF in 2:47 to Jesse Rhodes, fr., Seneca (35-21)

170 — Zach Vogt, sr. (32-5)

First Round: Lost 5-2 to Billy Duncan, jr., Herculaneum (46-4)

First-Round Wrestlebacks: WBF in :53 against Duncan Payne, soph., Albany (35-19)

Second-Round Wrestlebacks: WBF in 2:29 against Jay-Dee Wilcox, sr., Tarkio (49-9)

Third-Round Wrestlebacks: Lost 16-5 to Andrew McLaughlin, jr., Whitfield (41-13)

285 — Wesley Davidson, sr. (38-6)

First Round: WBF in 3:41 against David Rivera, sr., Brentwood (16-4)

Quarterfinals: LBF in 1:49 to Coleman Lawson, soph., Mid-Buchanan (47-3)

Second-Round Wrestlebacks: LBF in 4:01 to Eero Johnson, sr., O’Hara (28-14)

TEAM SCORES

  1. Whitfield 126; 2. Brookfield 109.5; 3. Seneca 96; 4. Plattsburg 93; 5. Lawson 87. 6. Herculaneum 85; 7. Lathrop 78; 8. Knob Noster 76.5; 9. Blair Oaks 73; 10. Mid-Buchanan 68.5. Also: 13. Fatima 57.5; 29. Versailles 19.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Please review our Policies and Procedures before registering or commenting

News Tribune - comments