District wrestling tournament results

Here are individual and team results for area wrestlers competing at district tournaments on Saturday, Feb. 9, 2013.

Class 4 District 3

JEFFERSON CITY

113 — Corbin Howard, soph. (2-2, fourth), bye, WBF, lost 4-2 OT, won 4-3, LBF

120 — Logan Moriarity, fr. (3-1, second), won 22-6, WBF, won 4-0, LBF

126 — Colby Blatz, sr. (2-2, DNP), bye, lost 4-0, won 7-3, won 2-0, LBF

132 — Alec Bise, jr. (1-2, DNP), lost 6-1, bye, won 3-0, lost 5-0

138 — Ty Archer, sr. (0-2, DNP), bye, lost 9-1, lost 11-6

145 — Rodney Webbe, sr. (3-1, third), bye, WBF, lost by injury default, won 10-3, WBF

152 — Jalen Martin, fr. (0-2, DNP), lost 11-1, bye, lost 7-4

160 — D.J. Jones, sr. (2-2, DNP), bye, lost 8-3, WBF, WBF, lost 4-0

170 — Tekoah Sage, fr. (2-2, DNP), LBF, bye, won 6-5, WBF, LBTF

182 — Isaac Templeton, soph. (0-2, DNP), LBF, bye, lost 4-1

195 — Zack Eggen, sr. (2-2, DNP), LBF, bye, WBF, WBF, lost 8-6

220 — Garrett Tucker, jr. (0-2, DNP) bye, lost 5-1, bye, lost 10-7

285 — John Carter, sr. (3-1, third) bye, WBF, LBF, WBF, WBF

TEAM SCORES

  1. Waynesville 153; 2. Northwest: Cedar Hill 132; 3. Eureka 119; 4. (tie) Lee’s Summit West and Rock Bridge 114; 6. Nixa 112; 7. Ozark 90; 8. Jefferson City 86.5; 9. Raymore-Peculiar 85.5; 10. Hickman 76; 11.Springfield Central 58; 12. Kickapoo 35; 13. Joplin 24.

Class 3 District 4

HELIAS

106 — Slater Schrimpf, jr., (3-2, DNP) WBF, lost 7-5, WBF, WBF, lost 5-0

113 — Dylan Linsenbardt, sr. (2-1, second) bye, WBF, won 7-2, LBTF

132 — Aaron Mankin, sr. (1-2, DNP), LBF, WBF, lost 2-0

145 — Austin Schnieders, sr. (2-2, DNP) LBF, won 16-2, won 7-3, lost 13-1

152 — Matt Anderson, sr. (1-2, DNP) LBF, won 14-6, LBF

160 — Zak Stokes, sr. (1-2, DNP) bye, lost 12-5, WBF, lost 2-0

170 — Clayton Rockers, sr. (0-2, DNP) lost 6-0, bye, lost 7-3

182 — Nate Jones, jr. (0-2, DNP) lost 5-2, bye, LBF

195 — Alex Schwinke, jr. (1-2, DNP) won 2-1, LBF, bye, lost 11-3

220 — Matt Peppard, sr. (0-2, DNP) LBF, bye, LBF

TEAM SCORES

  1. Kearney 203; 2. Platte County 192.5; 3. Staley 161; 4. Warrensburg 134.5; 5. Oak Park 96; 6. Belton 89; 7. Winnetonka 84; 8. Grain Valley 66; 9. Liberty North 54; 10. Raytown 48.5; 11. Helias 41; 12. Sedalia Smith-Cotton 23; 13. (tie) Grandview and Raytown South 18.

Class 1 District 2

BLAIR OAKS

106 — Dylan Bischoff, fr. (0-2, DNP), bye, LBF, bye, LBTF

120 — Frankie Falotico, fr. (2-1, first), bye, WBF, WBF, LBF

126 — Payton Lackman, sr. (2-2, fourth), bye, WBF, lost 6-1, won 11-7, lost 11-4

132 — Alex Gaydos, soph. (3-2, fourth), WBF, WBF, LBF, won 3-0, lost 6-2

138 — Logan Mudd, sr. (4-0, first), WBF, WBF, WBF, won by forfeit

145 — Brad Thomas, jr. (2-2, fourth), bye, won 8-3, lost 5-3, WBF, lost 16-1

152 — Zach Barlow, sr. (3-1, third), bye, WBTF, lost 4-2, won 5-4, WBF

160 — Caleb Bischoff, soph. (2-2, DNP), LBF, WBF, WBF, lost 1-0

170 — Tanner Lueckenhoff, fr. (1-2, DNP), LBF, bye, WBF, lost 3-2

182 — Eli Roberts, sr. (3-0, first), bye, WBF, WBF, won 4-2

195 — Corbin Singer, jr. (0-2, DNP), LBF, bye, lost 10-2

220 — John Karsten, sr. (2-1, second), bye, WBF, won 11-5, lost 1-0

285 — Austin Wilbers, sr. (0-2, DNP), lost by forfeit, bye, LBF

FATIMA

106 — Cody Huhn, fr. (4-0, first), WBF, WBF, won 14-4. won 4-2

113 — Kole Bocklang, fr. (0-2, DNP), bye, LBF, bye, LBF

120 — Caleb Schroeder, fr. (3-1, third), bye, lost 7-5, bye, won 11-4, won 6-3, won 7-2

126 — Ryan Strope, sr. (3-0, first), WBF, WBTF, won 6-1, won 8-2

132 — Matt Stiefermann, jr. (3-2, DNP), won 9-2, LBF, WBF, won 2-1, lost 3-0

145 — Luke DeOrnellis, sr. (3-1, second), WBF, WBF, won 5-3, LBF

160 — Dylan Drennan, jr. (2-1, DNP), WBF, LBF, WBF, WBF, lost 6-5

170 — Zacary Aughtman, jr. (3-2, DNP), LBF, bye, WBF, WBF, LBF

195 — Matthew Jones, jr. (2-2, fourth), bye, WBF, LBF, WBF, LBF

285 — Zachary Hogan, jr. (0-2, DNP), LBF, bye, LBF

TIPTON

113 — Jordan Barnhart, soph. (1-2, DNP), bye, LBF, bye, won 4-3, LBF

132 — Matthew Bagwill, jr. (0-2, DNP), lost 9-2, bye, lost 8-7

138 — Wyatt Parker, soph. (3-2, DNP), WBF, LBTF, won 14-7, WBF, LBF

152 — Eric Price, fr. (0-2, DNP), LBF, bye, LBF

160 — Ethan Gibson, sr. (1-2, DNP), bye, LBF, WBF, LBF

170 — Austin Bennett, fr. (0-2, DNP), bye, LBF, LBF

182 — Dallas Peoples, sr. (1-2, DNP), bye, LBF, bye, won 3-2, LBF

195 — Ryan Bruce, soph. (1-2, DNP), LBF, bye, won 3-2, LBF

220 — Charles Walsh, soph. (0-2, DNP), bye, LBF, bye, LBF

285 — Cleven Keeling, sr. (1-1, DNP), bye, WBF, LBF, LBF

VERSAILLES

106 — Dalton Schmidt, fr. (3-2, fourth), WBF, WBF, lost 5-0, won 2-1, LBF

113 — Nathan Long, soph. (2-1, fourth), bye, WBF, lost 5-1, WBF, lost 4-0

120 — Kaden Wilson, soph. (1-2, DNP), bye, LBF, bye, WBF, LBF

126 — Justin Bauer, jr. (1-2, DNP), bye, lost 19-6, bye, won 7-4, lost 11-7

132 — Ely Roberts, sr. (2-1, second), bye, won 8-0, WBF, LBF

138 — Zachary Parson, soph. (2-1, DNP), bye, LBF, WBF, WBF, lost 10-1

145 — Jordan Silvey, soph. (0-2, DNP), bye, lost 8-3, bye, bye, lost by forfeit

152 — Marcus Vogt, jr. (1-2, DNP), LBF, bye, WBF, LBTF

160 — Patrick Koppi, soph. (2-2, DNP), bye, LBTF, WBF, won 1-0, LBF

170 — Zach Vogt, sr. (4-1, third), WBF, WBF, lost 6-0, WBF, WBF

182 — Rex Sheely, soph. (1-2, DNP), bye, LBF, WBF, lost 3-2

195 — Dylan Ballew, fr. (1-2, DNP), bye, LBF, bye, WBF, LBF

220 — Cody Bigler, fr. (1-2, DNP), bye, LBF, bye, WBF, LBF

285 — Wesley Davidson, sr. (3-1, third), bye, WBF, lost 6-3, WBF, WBF

TEAM SCORES

  1. Seneca 180; 2. Holden 171.5; 3. Blair Oaks 148.5; 4. Knob Noster 140.5; 5. Adrian 122; 6. Versailles 116; 7. Fatima 114.5; 8. Warsaw 94.5; 9. Sherwood 48; 10. Diamond 40; 11. Butler 36; 12. Tipton 23; 13. El Dorado Springs 13; 14. Springfield Catholic 14.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Please review our Policies and Procedures before registering or commenting

News Tribune - comments