Area teams compete at Fatima Blue and Gold Relays

WESTPHALIA — Several area teams took part in the Fatima Blue and Gold Relays held Monday.

The lone double-winner for any area team was Fatima’s Zach Woods, who took first in both the shot put (42-11) and discus (127-10)

Here are the top-eight finishers for area schools at the event:

BOYS

100-meter dash: 3. John Loehner, Fatima, 11.50; 4. Garrett Crouse, Eugene, 11.53; 7. Keegan Ruppel, Russellville, 12.03.

200-meter dash: 2. John Loehner, Fatima, 23.17; 3. Justin Campbell, Fatima, 24.34; 5. Keegan Ruppel, Russellville, 25.44; 6. Josh Gibson, Linn, 25.59.

400-meter dash: 3. Brent Dudenhoeffer, Chamois, 55.57; 4. Dakota Burgess, Russellville, 56.78; 7. Jamie Porter, Russellville, 59.05; 8. Levi Eisterhold, Fatima, 59.09.

800-meter run: 1. Tom Zeilman, Fatima, 2:01.53; 2. Zach Pope, Fatima, 2:04.95; 3. Clay Nolte, Chamois, 2:11.12; 4. Jayce Tschirgi, Russellville, 2:13.22; 7. Brandon Vernon, Linn, 2:22.77.

1,600-meter run: 1. Tyler Rush, Linn, 4:25.00; 2. Clay Nolte, Chamois, 4:55.46; 3. Joey Nilges, Linn, 5:04.21; 4. Zach Davis, Chamois, 5:11.00; 5. Noah Thoenen, Fatima, 5:17.02; 7. Matt Fringer, Russellville, 5:25.92.

3,200-meter run: 1. Ethan Grellner, Linn, 11:11.43; 2. Zac Honey, Chamois, 11:18.50; 3. Cody Huhn, Fatima, 11:25.32; 4. Austin Muenks, Fatima, 11:41.43; 5. Matt Fringer, Russellville, 11:45.43; 6. Kellen Gale, Blair Oaks, 13:05.03.

110-meter hurdles: 1. Alex Lauberth, Fatima, 16.44; 4. Kegan Bauer, Fatima, 17.50; 8. Tanner Mitchem, Chamois, 19.12.

300-meter hurdles: 1. Garrett Crouse, Eugene, 41.47; 3. Kegan Bauer, Fatima, 44.53; 4. Alex Lauberth, Fatima, 45.63; 5. Austin Smith, Russellville, 46.03; 8. Zac Honey, Chamois, 49.59.

4x100-meter relay: 2. Linn, 47.39; 3. Eugene, 47.85; 4. Fatima, 48.06.

4x200-meter relay: 2. Fatima, 1:38.79; 3. Linn, 1:40.28; 6. Russellville, 1:43.81.

4x400-meter relay: 1. Fatima, 3:31.79; 2. Chamois, 3:45.02; 5. Russellville, 3:52.59.

4x800-meter relay: 1. Fatima, 8:30.48; 2. Russellville, 8:58.82; 3. Chamois, 9:52.98.

Shot put: 1. Zach Woods, Fatima, 42-11; 2. Eli Strobel, Chamois, 41-4; 5. Cody Wolfe, Linn, 34-9; 6. Aaran McKinney, Fatima, 34-7; 7. Chris Binggeli, Chamois, 33-0; 8. Matt Spencer, Linn, 32-10.

Discus: 1. Zach Woods, Fatima, 127-10; 2. Chris Binggeli, Chamois, 117-6; 3. Eli Strobel, Chamois, 113-5; 5. Cody Wolfe, Linn, 105-10; 6. Jacob Lueckenhoff, Blair Oaks, 103-5.

High jump: 2. Jacob Keilholz, Chamois, 5-10; 6. (tie) Lewis Kempker, Eugene, 5-0.

Pole vault: 1. Alan Murphy, Russellville, 13-3; 3. Austin Smith, Russellville, 11-6; 4. Arik Cockrum, Linn, 11-6; 5. Kegan Bauer, Fatima, 11-0; 6. Nolan Wunderlich, Eugene, 10-6.

Long jump: 3. Jacob Keilholz, Chamois, 19-9; 4. John Loehner, Fatima, 19-8 1/2; 6. Hunter Brumley, Eugene, 17-6 1/2.

Triple jump: 2. Hunter Brumley, Eugene, 38-1 1/2; 5. Brent Dudenhoeffer, Chamois, 37-3; 7. Alex Lauberth, Fatima, 35-3 1/2.

GIRLS

100-meter dash: 2. Hannah Campbell, Russellville, 12.80; 3. Katie Eichholz, Fatima, 13.10; 6. Jorden Barnhart, Russellville, 13.35; 8. Tiffany Bland, Fatima, 13.77.

200-meter dash: 2. Justice Miller, Russellville, 27.72; 3. Alison Buechter, Eugene, 27.75; 4. Tiffany Bland, Fatima, 28.95; 8. Hailey Buscher, Fatima, 29.72.

400-meter dash: 4. Amber Eisterhold, Fatima, 1:04.43; 6. Cheyenne Hemeyer, Chamois, 1:06.42; 7. Brianna Kempker, Fatima, 1:06.99.

800-meter run: 1. Michelle Barnhart, Fatima, 2:37.09; 2. Alexis Peters, Fatima, 2:38.39; 4. Autumn Baker, Chamois, 2:46.79; 6. Michaela Nolte, Chamois, 2:50.31; 8. Kassidy Schlipp, Eugene, 2:51.13.

1,600-meter run: 1. Alexis Peters, Fatima, 5:49.84; 2. Autumn Baker, Chamois, 6:05.76; 4. Michaela Nolte, Chamois, 6:16.06; 5. Ashley Reinkemeyer, Fatima, 6:24.92; 7. Kallie Kerperin, Blair Oaks, 6:56.61; 8. Ashley Holland, Blair Oaks, 6:57.99.

3,200-meter run: 1. Miranda Hill, Russellville, 13:13.30; 2. Autumn Baker, Chamois, 13:54.21; 3. Ashley Reinkemeyer, Fatima, 14:04.18; 6. Tavia Matthews, Eugene, 16:53.00.

100-meter hurdles: 2. Katie Eichholz, Fatima, 16.87; 4. Alison Buechter, Eugene, 17.28; 5. Samantha Miller, Eugene, 17.52; 6. Courtney Kreig, Fatima, 18.54.

300-meter hurdles: 1. Alison Buechter, Eugene, 49.22; 3. Courtney Kreig, Fatima, 53.86; 5. Brittany Meyer, Fatima, 57.26; 7. Christina Kempker, Blair Oaks, 59.50; 8. Taylor Young, Russellville, 1:01.47.

4x100-meter relay: 1. Fatima, 52.43; 2. Russellville, 53.82; 4. Linn, 56.01; 7. Eugene, 59.92; 8. Chamois, 1:01.50.

4x200-meter relay: 1. Russellville, 1:53.50; 3. Fatima, 1:54.75; 6. Linn, 2:04.12; 7. Eugene, 2:13.63; 8. Chamois, 2:16.35.

4x400-meter relay: 1. Fatima, 4:20.95; 2. Russellville, 4:31.87; 4. Chamois, 4:43.97; 5. Eugene, 4:53.56; 6. Linn, 5:06.00.

4x800-meter relay: 1. Fatima, 10:26.72; 2. Russellville, 11:47.98; 4. Linn, 13:02.00.

Shot put: 5. Veronica Wiebold, Fatima, 28-6; 6. Brittany Falter, Fatima, 27-5; 7. Robyn Schroeder, Blair Oaks, 27-0; 8. Rachel Verslues, Russellville, 26-4.

Discus: 1. MaShayla Crider, Fatima, 89-0; 3. Breanna Molina, Linn, 83-4; 4. Veronica Wiebold, Fatima, 82-7; 5. Bethanee Plochberger, Russellville, 81-0; 7. Cortny Tynes, Linn, 79-7; 8. Cheyenne Hemeyer, Chamois, 76-9.

High jump: 2. Alison Mehmert, Chamois, 5-2; 3. Chelsea Skidmore, Fatima, 4-10; 6. MaShayla Crider, Fatima, 4-4.

Pole vault: 1. Katlyn Huhn, Fatima, 8-6; 2. Taylor Young, Russellville, 8-6; 4. (tie) Julie Jaegers, Linn, and Jamie Webster, Russellville, 7-6; 7. (tie) Carissa Zimmer, Fatima, 7-0.

Long jump: 2. Katie Eichholz, Fatima, 15- 1/4; 3. Taylor Young, Russellville, 14-7; 4. Brooke Mebruer, Linn, 14-5 1/4; 6. Hailey Buscher, Fatima, 14-1 3/4; 8. Alison Mehmert, Chamois, 13-7.

Triple jump: 3. Erica Miller, Russellville, 30-1 1/2; 5. Courtney Kreig, Fatima, 29-1 1/2; 6. Chelsea Skidmore, Fatima, 28- 1/2.-.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Please review our Policies and Procedures before registering or commenting

News Tribune - comments