Fatima’s Eicholz a triple-winner at Owensville meet

OWENSVILLE, Mo. — Katie Eichholz of Fatima captured three first-place finishes Saturday at the Owensville Invitational.

Eichholz, a sophomore, took first in the 100-meter hurdles, 100-meter dash and the long jump.

Other girls area winners in individual events were Blair Oaks teammates Jessica Clark in the pole vault and Michaella Forck in the 300-meter hurdles, and Alison Mehmert of Chamois in the high jump.

On the boys side, Robbie Mueller of School of the Osage won three events. He was first in the 100-, 200- and 400-meter dashes.

Other boys area winners in individual events included Tom Zeilman of Fatima in the 800-meter run, School of the Osage’s Tristan Hensley in the 1,600-meter run, and Brett Voss of Blair Oaks in the 3,200- meter run.

Here are the top eight finishers for area schools:

Team abbreviations: Blair Oaks (BO); Chamois (C); Fatima (F); South Callaway (SC); School of the Osage (SO).

BOYS

4x800-meter relay: 1. School of the Osage 8:38.72; 2. Fatima 8:39.02; 3. Blair Oaks 8:40.73.

110-meter hurdles: 2. Chase Duren (BO) 16.25; 4. Alex Lamberth (F) 17.03; 5. Abe Zakislak (SO) 17.58.

100-meter dash: 1. Robbie Mueller (SO) 11.28; 4. Matt Rechenmacher (SO) 11.73; 5. Mason Shoemaker (SC) 11.79.

4x200-meter relay: 1. Blair Oaks 1:34.64; 5. School of the Osage 1:40.64; 7. South Callaway 1:41.85.

1,600-meter run: 1. Tristan Hensley (SO) 4:52.42; 7. Nick Yaeger (BO) 4:59.67.

4x100-meter relay: 2. Blair Oaks 47.07; 3. South Callaway 47.23; 5. 5. Fatima 47.79; 6. School of the Osage 47.86.

400-meter dash: 1. Robbie Mueller (SO) 52.52; 3. John Loenher (F) 53.35; 5. Cory Hanger (SC) 54.92; 7. Caleb Bischoff (BO) 56.00; 8. Chance Cumpton (BO) 56.03.

300-meter hurdles: 2. Chase Duren (BO) 42.49.

800-meter run: 1. Tom Zeilman (F) 2:00.74; 2. Zach Pope (F) 2:02.35; 6. Clay Nolte (C) 2:09.23.

200-meter dash: 1. Robbie Mueller (SO) 23.61; 3. John Loehner (F) 23.76; 4. Matt Rechenmecher (SO) 24.31; 6. Justin Campbell (F) 25.08.

3,200-meter run: 1. Brett Voss (BO) 10:01.94; 5. Jason Otto (BO) 10:50.80; 6. Cody Huhn (F) 11:00.33.

4x400-meter relay: 2. Blair Oaks 3:41.51; 3. South Callaway 3:42.88.

Pole vault: 3. Tyler Jones (SO) 11-0; 4. Brad Thomas (BO) 11-0.

High jump: 3. (tie) Terry Miles (SC) 5-4; 7. (tie) Tyler Jones (SO) 5-2.

Long jump: 2. John Loehner (F) 20- 3/4; 7. Tyler Jones (SO) 18-5.

Triple jump: 4. Hayden Drace (So) 37-8; 5. Ethan Ward (SC) 37-5; 7. Terry Miles (SC) 37-2.

Shot put: 2. Donald Hudlemeyer (SO) 45-5.

Discus: 2. John Karsten (BO) 145-4.

GIRLS

4x800-meter relay: 1. Blair Oaks 10:30.12; 6. Fatima 10:54.50.

100-meter hurdles: 1. Katie Eichholz (F) 17.30; 7. McCailey Brick (SO) 19.08.

100-meter dash: 2. Katie Echholz (F) 13.56; 3. Abby Eskins (BO) 13.56; 4. Paige Brown (SC) 13.65; 6. Tiffany Bland (F) 13.81.

4x200-meter relay: 2. Blair Oaks 1:55.91; 4. South Callaway 1:56.22; 5. Fatima 1:56.89.

1,600-meter run: 2. Autumn Baker (C) 5:42.00.

4x100-meter relay: 1. Blair Oaks 53.49; 2. Fatima 53.85; 4. South Callaway 54.75; 8. School of the Osage 56.95.

400-meter dash: 2. Darian Werdehausen (BO) 1:03.92; 3. Amber Eisterhold (F) 1:05.06.

300-meter hurdles: 1. Michaella Forck (BO) 51.39; 6. (tie) Courtney Krieg (F) and Megan Graessle (BO) 54.84.

800-meter run: 5. Jolie Duffner (BO) 2:35.36; 6. Nicole Lueckenhoff (BO) 2:36.06; 7. Alexis Peters (F) 2:38.05.

200-meter dash: 4. Katy Alexander (BO) 28.54; 7. Tanya Neal (BO) 29.31.

3,200-meter run: 3. Autumn Baker (C) 12:30.16; 5. Alyson Jones (BO) 12:39.59; 6. Megan Graessle (BO) 12:40.03.

4x400-meter relay: 1. Blair Oaks 4:20.77; 6. South Callaway 4:41.71; 7. School of the Osage 4:42.16; 8. Fatima 4:43.25.

Pole vault: 1. Jessica Clark (BO) 9-6; 3. (tie) Katyln Huhn (F) 8-0; 5. Lacy Cotton (SO) 8-0; 8. (tie) Holly Wolken (BO) 7-0.

High jump: 1. Alison Mehmert (C) 4-10; 2. Amanda Kiso (BO) 4-8; 3. (tie) Chelsea Skidmore (F) 4-8; 5. (tie) Sarah Jennings (SC) and Joselyn Nuckolls (SO) 4-6; 7. (tie) Aubrey Dodson (SO) 4-6.

Long jump: 1. Katie Eichholz (F) 16-4; 3. Sarah Jennings (SC) 15-7 1/4; 4. Ashley Green (SO) 15-4 1/2; 7. Amanda Blaeuer (SO) 15-0.

Triple jump: 2. Sarah Jennings (SC) 31-7 1/2; 4. (tie) Chelsea Skidmore (F) and Amanda Blaeuer (SO) 31- 1/2; 7. (tie) Keely McCann (SO) 30-8 1/2.

Shot put: 2. Amy Dorge (BO) 39-2; 7. Marina Wimmer (SC) 30-5; 8. Karli Leeper (SC) 30-2.

Discus: 3. Amy Dorge (BO) 109-5; 5. Robyn Schroeder (BO) 83-3.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Please review our Policies and Procedures before registering or commenting

News Tribune - comments