Breaking News

2 people shot in JC December 22, 2014

Fatima sweeps Invitational titles at Russellville

RUSSELLVILLE, Mo. — The Russellville Invitational had a Fatima flavor to it. The Comets and Lady Comets took home both titles Saturday.

Fatima won the boys side with 189.5 points. Sarcoxie was second with 151 while Cuba was third with 78.

John Loehner was a triple winner for the Comets. He won the 100- and 200-meter runs to go along with a victory in the long jump. Fatima’s Zach Woods won the shot put and the discus.

Fatima ran away with the girls title, totaling 210 points. Russellville was second with 149.33 points while Cuba was third with 59 points.

Katie Eichholz of Fatima won the long jump and 100-meter hurdles. Here are the team scores and top-eight finishers from area schools:

BOYS

Team scores: 1. Fatima, 189.5; 2. Sarcoxie, 151; 3. Cuba, 78; 4. Russellville, 66; 5. Eugene, 47.5; 6. Macks Creek, 38; 7. Tipton, 36; 8. St. Elizabeth, 28; 9. Calvary Lutheran, 23; 10. Belle, 16; 11. Jamestown, 12; 12. Laclede County, 8. 4x800-meter relay: 1. Fatima (Robert Massman, Tom Zeilman, Noah Thoenen, Zach Pope), 9:03.94; 2. Russellville (Matt Fringer, Austin Smith, Jamie Porter, Jayce Tschirgi), 9:28.53. 110-meter hurdles: 2. Garrett Crouse (Eugene), 17.15; 4. Alex Lauberth (Fatima), 18.00; 6. Kegan Bauer (Fatima), 19:22.

100-meter dash: 1. John Loehner (Fatima), 12.18; 2. Dallas Peoples (Tipton), 12.32; 3. Crouse (Eugene), 12.40; 4. Josh Bax (Fatima), 12.56; 6. Michael Romano (Tipton), 12.78; 7. Jared Bax (St. Elizabeth), 12.80; 8. Keegan Ruppel (Russellville), 12.80.

4x200-meter relay: 3. Fatima (Bax, Levi Eisterhold, Brandon Holterman, Justin Campbell), 1:43.30; 4.Tipton (Hayden Flaugher, Nigel Mertgen, Aaron Peters, Romano), 1:44.09; 5. Russellville (Tyler Jowers, Alan Murphy, Keegan Ruppel, Jamie Porter), 1:44.80; 7. Jamestown (Andy Thompson, Trevor Barbour, Garrett Jones, Colton DeVore), 1:48.20.

1600-meter run: 1. John Meyer (Calvary Lutheran), 5:07.01; 2. Thoenen (Fatima), 5:09.19; 3. Ben Buechter (St. Elizabeth), 5:11.60; 4. Keegan Bonham (Fatima), 5:28.67; 6. Garrett Jones (Jamestown), 5:29.93; 7. Fringer (Russellville), 5:32.5.

4x100-meter relay: 3. Eugene (Crouse, Karl Mueller, Hunter Brumley), 48.92; 4. Tipton (Flaugher, Nigel Merrgen, Peoples, Romano), 49.21; 5. Fatima (Bax, Toby Loaiza, Brandon Holterman, Campbell), 49.34; 6. Russellville (Jowers, Murphy, Ruppel, Porter), 50.17.

400-meter dash: 1. Massman (Fatima), 56.96; 5. Tschirgi (Russellville), 59.27; 6. Daniel Burkett (Tipton), 1:00.33; 8. Aaron Zika (Fatima), 1:03.65.

300-meter hurdles: 1. Crouse (Eugene), 43.85; 3. Bauer (Fatima), 46.93; 4. Lauberth (Fatima), 47.22; 5. Austin Smith (Russellville), 49.00.

800-meter run: 1. Zeilman (Fatima), 2:05.35; 2. Pope (Fatima), 2:06.71; 3. Buechter (St. Elizabeth), 2:19.83; 4. Meyer (Calvary Lutheran), 2:24.11.

200-meter dash: 1. Loehner (Fatima), 24.15; 3. Campbell (Fatima), 25.42; 5. Bax (Fatima), 26.20. 3200-meter run: 2. Austin Muenks (Fatima), 11:20.46; 3. Thoenen (Fatima), 11:53.38; 4. Fringer (Russellville), 12:07.45; 5. Daniel Buechter (St. Elizabeth), 12:09.81; 6. Ben Buechter (St. Elizabeth), 12:29.75.

4x400-meter relay: 1. Fatima (Campbell, Loehner, Zeilman, Pope), 3:39.38; 5. Eugene (Brumley, Mueller, Nolan Wunderlich, Lewis Kempker), 4:21.01; 6. Calvary Lutheran (Steven Gunn, Evan Brenner, Meyer, Todd Rakow), 4:36.59.

Pole vault: 1. Murphy (Russellville), 13-00; 2. Austin Smith (Russellville), 10-06; 3. Bauer (Fatima), 10-06; 8. Joseph Borgmeyer (Fatima), 8-06.

High jump: 1. Kempker (Eugene), 5-00; 7. Brenner (Calvary Lutheran), 5-00.

Long jump: 1. Loehner (Fatima), 20-00; 5. Jared Bax (St. Elizabeth), 18-07 1/2; 6. Chris Bax (St. Elizabeth), 18-07 1/2; 7. Alex Lauberth (Fatima), 17-08. Triple jump: 1. Brumley (Eugene), 39-00 1/4; 2. Loaiza (Fatima), 37-02 1/4; 4. Trevor Barbour (Jamestown), 36-09; 5. Lauberth (Fatima), 35-02 1/2; 6. Caleb Nichols (Russellville), 33-08; 7. Damien Miller (Russellville), 32-06.

Shot put: 1. Zach Woods (Fatima), 45-02; 2. Peoples (Tipton), 39-06; 3. Murphy (Russellville), 39-03 3/4; 6. Justin Decker (Russellville), 36-05 1/2; 7. Steven Gunn (Calvary Lutheran), 35-08; 8. Aaran McKinney (Fatima), 35-06 3/4.

Discus: 1.Woods (Fatima), 135-03; 5. Aaron Peters (Tipton), 101-06; 6. Decker (Russellville), 91-0; 7. Zac Hogan (Fatima), 91-0; 8. Michael Bollinger (Calvary Lutheran), 90-07.

GIRLS

Team scores: 1. Fatima, 210; 2. Russellville, 149.33; 3. Cuba, 59; 4. Eugene, 58; 5. Sarcoxie, 52.33; 6. St. Elizabeth, 38; 7. Tipton, 27.33; 8. Jamestown, 27; 9. Bunceton, 24; 10. Macks Creek, 16; 11. Laclede County, 12; 12. Belle, 3.

4x800-meter relay: 1. Fatima (Michelle Barnhart, Alexis Peters, Breanna Kempker, Morgan Berhorst), 10:59.11; 2. Russellville (Adrianna Basenett, Taylor Young, Erica Miller, Miranda Hill), 11:42.35.

100-meter hurdles: 1. Katie Eichholz (Fatima), 17.77; 3. Alison Buechter (Eugene), 18.74; 5. Samantha Miller (Eugene), 18.82; 6. Mikayla Strother (Jamestown), 19.31; 7. Courtney Kreig (Fatima), 19.54; 8. Jamie Webster (Russellville), 20.50.

100-meter dash: 1. Hannah Campbell (Russellville), 13.99; 2. Jorden Barnhart (Russellville), 14.39; 3. Eichholz (Fatima), 14.52; 4. Tiffany Bland (Fatima), 14.69; 5. Kaitlin Hagerman (Tipton), 14.38; 6. Lindsey Copper (Tipton), 14.86; 7. Strother (Jamestown), 15.03.

4x100-meter relay: 1. Russellville (Barnhart, Campbell, Miller, Emma Koestner), 53.06; 3. Fatima (Bland, Hailey Buscher, Kreig, Erica Fick), 53.06; 4. Tipton (Paige Brant, Lindsey Cooper, Kaitlin Hagerman, Jenna Patten), 1:00.02; 5. Eugene (Mariah Binkley, Hannah Mobley, Taylor Kempker, Taylor Engelbrecht), 1:00.02.

4x200-meter relay: 1. Russellville (Barnhart, Campbell, Miller, Koestner), 1:51.94; 2. Fatima (Bland, Brittany Meyer, Buscher, Fick), 1:59.26; 4. Tipton (Brant, Lindsey, Patten, Stonner), 2:02.61; 6. Eugene (Abby Baldwin, McKenna Baurs, Binkley, Mobley), 2:12.17.

1600-meter run: 1. Peters (Fatima), 5:54.93; 2. Grace Young (Russellville), 5:56.70; 3. Hill (Russellville), 6:06.70; 5. Strother (Jamestown), 6:16.24; 6. Ashley Reinkemeyer (Fatima), 6:18.75; 7. Abby Sturtz (Fatima), 6:24.57.

400-meter dash: 1. Koestner (Russellville), 1:05.59; 2. Makayla Otto (St. Elizabeth), 1:06.27; 3. Katyln Huhn (Fatima), 1:10.54; 5. Breanna Kempker (Eugene), 1:12.40; 6. Lexi Muri (Jamestown), 1:13.07; Adrianna Basenett (Russellville), 1:14.49; 8. Lyndsi Martin (Tipton), 1:16.54.

300-meter hurdles: 1. Buechter (Eugene), 50.11; 4. Kreig (Fatima), 54.90; 5. Eichholz (Fatima), 55.14; 6. Taylor Young (Russellville), 56.56; 8. Samantha Miller (Eugene), 57.61.

800-meter run: 1. Grace Young (Russellville),

200-meter dash: 1. Justice Miller (Russellville), 28.98; 2. Alison Buechter (Eugene), 29.56; 3. Otto (St. Elizabeth), 30.02; 4. Bland (Fatima), 30.41; 5. Buscher (Fatima), 31.01; 6. Erica Fick (Fatima), 31.18; 8. Grace Stonner (Tipton), 31.90.

3200-meter run: 1. Hill (Russellville), 13:37.55; 2. Abby Sturtz (Fatima), 13:46.05; 3. Reinkemeyer (Fatima), 13:56.42; 4. Connor Conley (Fatima), 15:04.53; 6. Tavia Matthews (Eugene), 15:57.41.

4x400-meter relay: 1. Fatima (Barnhart, Peters, Kempker, Huhn), 4:35.98; 2. Russellville (Basenett, Koestner, Miller, Young), 4:40.77; 3. Eugene (Baldwin, Kassidy Schlipp, Baurs, Bailey Clark), 5:05.24; 7. Tipton (Elizabeth Gutierrez, Barbie Gutierrez, Robin Jurgensmeyer, Lyndsi Martin), 5:22.99.

Pole vault: 1. Huhn (Fatima), 8-06; 2. Taylor Young (Russellville), 8-00; 4. Jamie Webster (Russellville), 7-00; 5. Carissa Zimmer (Fatima), 6-00; 6. Schlipp (Eugene), 6-00.

High jump: 1. Chelsea Skidmore (Fatima), 4-10; 2. Stonner (Tipton), 4-06; 4. Barnhart (Russellville), 4-06; 6. Hill (Russellville), 4-0; 7. Julie Schnieder (St. Elizabeth), 4-02; 8. Kempker (Eugene), 4-02.

Long jump: 1. Eichholz (Fatima), 15-10 3/4; 2. Allie Heckemeyer (St. Elizabeth), 15-09 3/4; 3. Campbell (Russellville), 15-09 1/2; 4. Buscher (Fatima), 15-08 1/4; 5. Brittany Meyer (Fatima), 15-01 1/4; 7. Buechter (Eugene), 14-04.

Triple jump: 1. Heckemeyer (St. Elizabeth), 25-06 1/2; 2. Strother (Jamestown), 32-00 1/4; 4. Skidmore (Fatima), 29-10; 7. Erica Miller (Russellville), 29-02 1/2.

Shot put: 1. Brittany Falter (Fatima), 28-06 3/4; 6. Veronica Wiebold (Fatima) 27-03 1/2; 7. Lexi Woods (Fatima), 27-02 1/4.

Discus: 1. Wiebold (Fatima), 87-08; 4. Bethanee Plochberger (Russellville), 78-05; 5. Audrey Strutton (St. Elizabeth), 76-06; 6. Strother (Jamestown), 76-05.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Please review our Policies and Procedures before registering or commenting

News Tribune - comments