Girls Basketball: District Tournaments

Girls Basketball

Class 3 District 9

AT ST. JAMES

SATURDAY, FEB. 26

Play-in game

No. 9 South Callaway 46, No. 8 Bourbon 30

MONDAY, FEB. 28

First-round games

No. 1 St. James 62, South Callaway 8

No. 5 Cuba 52, No. 4 Blair Oaks 43

No. 2 Hermann 59, No. 7 Steelville 23

No. 3 Fatima 42, No. 6 Southern Boone 38

WEDNESDAY, MARCH 2

Semifinal games

St. James 57, Cuba 32

Hermann 64, Fatima 53

FRIDAY, MARCH 4

Championship game

Hermann 47, St. James 43

Class 3 District 10

AT COLE CAMP

SATURDAY, FEB. 26

Play-in game

No. 8 Warsaw 58, No. 9 Versailles 29

MONDAY, FEB. 28

First-round games

No. 1 Skyline 43, Warsaw 34

No. 4 Dixon 63, No. 5 Russellville 59

No. 2 California 59, No. 7 Iberia 33

No. 3 Eugene 72, No. 6 Cole Camp 43

WEDNESDAY, MARCH 2

Semifinal games

Skyline 60, Dixon 38

California 52, Eugene 44

SATURDAY, MARCH 5

Championship game

Skyline 46, California 32

Class 2 District 5

AT LOUISIANA

MONDAY, FEB. 28

First-round games

No. 1 Clopton 57, No. 8 Wellsville 36

No. 3 Louisiana 60, No. 6 Paris 29

No. 2 Community R-VI 37, No. 7 New Bloomfield 25

No. 4 Van-Far 55, No. 5 Silex 47

WEDNESDAY, MARCH 2

Semifinal games

Clopton 47, Van-Far 29

Louisiana 40, Community R-VI 24

SATURDAY, MARCH 5

Championship game

Clopton 38, Louisiana 36

Class 2 District 8

AT SMITHTON

MONDAY, FEB. 28

First-round games

No. 1 Smithton 55, No. 8 Northwest: Hughesville 29

No. 2 Sedalia Sacred Heart 54, No. 7 Lincoln 28

No. 6 Pilot Grove 53, No. 3 Windsor 39

No. 5 Stover 47, No. 4 Tipton 47

WEDNESDAY, MARCH 2

Semifinal games

Smithton 44, Stover 42

Sedalia Sacred Heart 49, Pilot Grove 37

FRIDAY, MARCH 4

Championship game

Sedalia Sacred Heart 46, Smithton 38

Class 2 District 9

AT LAQUEY

SATURDAY, FEB. 26

First-round games

No. 1 Richland 66, No. 8 Belle 25

No. 4 Newburg 55, No. 5 Linn 47

No. 2 Crocker 60, No. 7 Stoutland 36

No. 3 Laquey 73, No. 6 Vienna 29

WEDNESDAY, MARCH 2

Semifinal games

Richland 65, Newburg 60

Laquey 56, Crocker 54

FRIDAY, MARCH 4

Championship game

Laquey 60, Richland 52

Class 1 District 9

AT JAMESTOWN

MONDAY, FEB. 28

First-round games

No. 4 Prairie Home 43, No. 5 Tuscumbia 29

No. 3 Jamestown 2, No. 6 Missouri School for the Deaf 0 (forfeit)

THURSDAY, MARCH 3

Semifinal games

No. 2 St. Elizabeth 50, Jamestown 34

No. 1 Chamois 69. Prairie Home 37

SATURDAY, MARCH 5

Championship game

St. Elizabeth 62, Chamois 60 (OT)

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Please review our Policies and Procedures before registering or commenting

News Tribune - comments